خانه » راهنمای رشد و پرورش درخت به ، آفات و بیماری های آن
راهنمای رشد و پرورش درخت به ، آفات و بیماری های آن
راهنمای رشد و پرورش درخت به ، آفات و بیماری های آن
باغبانی

راهنمای رشد و پرورش درخت به ، آفات و بیماری های آن

Sending
User Review
0 (0 votes)

پرورش درخت به

پرورش درخت به از موارد پر طرفدار در بین مردم شده است. البته پرورش درختان به کمی با بقیه درختان تفاوت دارد. این درخت به راحتی می تواند زیبایی باغ و باغچه ی شما را دو چندان کند. شکوفه های صورتی آن بوی خوشایندی در فضا پخش می کنند. چوب آن رنگ تیره دارد و شاخ و برگ ان اغلب رنگ برگ های پاییزی طلایی اکر را ایجاد می کند.

بوته های کوچکی نیز وجود دارند که میوه های خوراکی مانند به می دهند. اما، نباید آن ها را با درخت زیبای به اشتباه گرفت. به همین دلیل برای خرید نهال مناسب باید به متخصص درختان میوه مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند. این درخت به درخت گلابی شباهت زیادی دارد و به همین دلیل ممکن است ریشه ی درخت به را که گلابی روی آن پیوند زده شده است بخرید.

سابقاً درخت جزء درختان نیمه مقاوم محسوب می شد. اما تجربه ها ثابت کرده است که گرچه درخت به در برخی از مناطق رشد بهتری دارد و بیشتر میوه می دهد. اما، در نواحی غیر بومی نیز رشد خوبی از خود نشان داده است. در مناطق گرم تر میوه ی به، بافت نرم تر و شیرین تری خواهد داشت. اما در مناطق سردتر میوه ی به سفت می شود و بیشتر از ان نوع به برای پخت غذا  و مربا و … استفاده می کنند. این درخت معمولاً پس از دو تا سه سال تطبیق پذیری خوبی با محیط پیدا می کند. طول عمر این درخت مشخص نیست و به میزان مراقبت صاحب درخت بستگی دارد.

میوه ی به دو نوع سیب شکل و گلابی شکل دارد. خوشبختانه درختان به نرو ماده ندارند و یک درخت به تنهایی برای میوه دادن گرده افشانی می کند.

 

شرایط خاک و فواصل درختان

درخت به معمولاً سازگاری خوبی در خاک دارد. خاک سبک و شنی برای آن مناسب است. در واقع به یکی از معدود درختان میوه است که می تواند درون خاکی با زهکشی ضعیف کاشته شود. درخت به را باید در عمق 25 سانتی متری از سطح زمین کاشت.

 

آماده سازی خاک و کاشت

آماده سازی استاندارد خاک که برای تمام درختان میوه انجام می شود برای درخت به نیز باید انجام شود. ناحیه ی کاشت درخت باید دوبار شخم زده شود و کوددهی شود. ترجیحاً چند هفته قبل از کاشت درخت این کار انجام شود و علف های هرز به طور کامل از اطراف آن برچیده شوند. این مدت زمان به شما کمک میکند که مانع از رشد مجدد تخم علف های هرز شوید.

هنگام کاشت این درخت گودالی با عمق و عرض مناسب برای جای دادن ریشه های درخت حفر کنید. سپس روی آن را با خاک خشک پر کنید، طوریکه هوایی بین ریشه ها نماند. اگر مایلید در عمق 5 سانتی متری اطراف درخت نیز می توانید از مالچ استفاده کنید تا درخت دچار شک بی آبی نشود.

 

هرس کردن

برای هرس کردن درختان به معمولاً در اواخر تابستان شاخه ها را اندازه ی یک سوم کوتاه می کنند. بعضی از شاخه ها را نیز به طور کامل می برند. برای اینکه بدنه ی اصللی درخت بدون شاخه باشد باید شاخه ها را تا جوان هستند هرس کرد. مرکز درخت باید نسبتاً باز نگه داشته شود. بنا براین اگر به نظر می رسد که بیش از حد پر شده است باید آن را هرس کنید. درکل، قوانین سختی برای هرس کردن درخت به وجود ندارد.

 

تغذیه

کود دهی به درخت به سبب می شود کیفیت محصول ان نیز بهتر شود. کود دهی به این درخت معمولاً در فروردین ماه انجام می شود.

 

آفات و بیماری های رایج درخت به

لکه دار شدن برگ ها: این بیماری نوعی بیماری قارچی است که در فصل های مرطوب رخ می دهد و موجب ایجاد لکه های بزرگ و قهوه ای زوی برگ ها به ویژه برگ های جوان می شود. حتی ممکن است باعث فساد و خراب شدن میوه های درخت نیز بشود. برای درمان آن باید به هنگام خزان درخت تمام برگ های آلوده را از روی درخت و زمین جمع کرده و از درخت دور کنید. این بیماری قارچی بین گیاهان خانواده ی رز رایج است.

آفات و بیماری های رایج درخت به
آفات و بیماری های رایج درخت به

بیماری پوسیدگی قهوه ای :

بیماری پوسیدیگی قهوه ای نیز نوعی بیماری قارچی است و سبب قهوه ای شدن و فساد میوه ی درخت به می شود و در تابستان های مرطوب بیشتر اتفاق می افتد. برای درمان بدون استفاده از آفت کش ها که برای درختان میوه ممنوعیت دارند، میوه های دچار پوسیدگی قهوه ای را هر چه سریعتر از درخخت جدا و دور کنید.

بیماری پوسیدگی قهوه ای
بیماری پوسیدگی قهوه ای

کرم خوردگی codling moth:

در فصل تابستان کرم پروانه ممکن است وارد میوه های درخت به شود و آن ها را خراب کند. برای درمان می توانید برای پروانه ها تله بگذارید.

 

کاشت درخت به در گلدان

برای نگهداری از یک درخت میوه در گلدان، به گلدانی با ابعاد بزرگ و کافی نیاز داریدکود کمپوست مرغوب برای خاک گلدان استفاده کنید. کاشت درخت به در گلدان موفقیت آمیز خواهد بود.

 

کم شدن بار دهی

بسیاری از درختان به ممکن است دو سال یکبار میوه بدهند. در صورت بروز چنین اتفاقی در زمان میوه دهی 50% از میوه های آن را زمانی که اندازه ی گردو هستنند بچینید. پس از آن درخت به نظم سابق خود برای میوه دهی سالانه باز می گردد.

برچسب ها
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x