خانه » نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید
نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید
نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید
بهداشت و سلامت

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید

Sending
User Review
0 (0 votes)

لذت زیبای پدر یا مادر شدن

تبریک می گوییم! بزرگترین ماجراجویی زندگی به شما نزدیک می شود و به زودی پدر یا مادر می شوید. شما یک، یا شاید چند، انسان جدید به این دنیا اضافه می کنید و از این مخلوق کوچک مراقبت می کنید تا رشد کند و بزرگ شود. تصور کنید! آنچه کل این اتفاق را هیجان انگیزتر می کند، این حقیقت است که نه تنها فرزند شما متولد می شود، بلکه نقش های مختلفی در خانواده شما به وجود می آید و از خود شما هم یک شخص جدید به عنوان یک پدر یا مادر متولد می شود.

اما، برخی از افراد از این اتفاق می ترسند و در روند آماده شدن برای ورود عضو جدید خانواده، وحشت می کنند و گیج می شوند. شما باید به نکات بسیار زیادی توجه کنید و مراقب چیزهای زیادی باشید. اگر دقت نکنید، ممکن است اوضاع آشفته ای به وجود آید.

در این روند، حتما لحظاتی پیش می آید که عصبانی، خسته، دلسرد یا نگران می شوید. با این حال، اگر می خواهید بهترین پدر یا مادر برای فرزند خود باشید، باید تا جایی که می توانید خود را به اطلاعات لازم مجهز کنید. به این ترتیب می دانید که در انتظار چه مسائلی باید باشید و چه کاری در مواجهه با این مسائل باید انجام دهید تا همه چیز خوب پیش برود.

اصول اولیه بچه دار شدن

در روزهایی که منتظر تولد فرزند خود هستید، راهنمایی های بیشماری در مورد شیوه آماده کردن پوشک، شیوه غذا دادن به نوزاد، لباسهایی که نیاز دارد، بهترین شیشه شیرها، کالسکه متناسب با نیازهای شما و فرزندتان و بسیاری از موضوعات دیگر دریافت می کنید. تامین همه این موارد در لحظه تولد نوزاد، معمولا غیر ممکن است. زیرا نه تنها پولی که در اختیار دارید محدود است، بلکه به خاطر سپردن همه جزئیات کار سختی می باشد.

ما اصول اولیه نگهداری از نوزاد را به سه دسته مهم تقسیم کرده ایم: تغذیه، لباس، و حمل و نقل. بیایید از اول شروع کنیم:

تغذیه مناسب نوزاد

زمان غذا دادن به نوزاد از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از مادران، کودک خود را با شیرخشک تغذیه می کنند. در بعضی موارد این انتخاب خود آنهاست، و در برخی موارد دیگر هم شیردهی برای آنها ممنوع است. در هر حال، تغذیه کودک با شیر خشک می تواند با کمک پدران هم انجام شود.

وقتی از شیشه شیر برای تغذیه نوزاد استفاده می شود، او با وارد کردن نیروی زیاد به فک های خود، شیر را از بطری می مکد و ممکن است در معرض خطر کولیک (قولنج) قرار بگیرد.

شیشه شیرهایی هستند که به جلوگیری از قولنج کمک می کنند و حرکت، جریان و یک حس طبیعی را از تغذیه با شیر مادر تقلید می کنند که در ایجاد یک فضای مصنوعی شبیه تغذیه با شیر مادر بسیار مفید است. در این مورد تحقیق کنید و بعد در مورد اینکه کدام شیشه شیر را انتخاب کنید، چه تعداد از آن تهیه کنید، چه شکلی باشد و برخی مسائل دیگر تصمیم گیری کنید. همچنین، در انتقال تغذیه کودک از شیرمادر به شیر خشک، پدر بچه می تواند نقش مهم و موثری ایفا کند. همین کار، پیوند میان او و نوزاد را قوی تر می کند. پس ای مادرها! اجازه دهید آنها هم از این کار لذت ببرند.

خرید لباس نوزادی

انتخاب لباسهای نوزاد، کاری بسیار لذت بخش و سرگرم کننده است. خصوصا اگر این کار را برای اولین فرزندتان انجام می دهید. بسیاری از والدین می گویند خرید لباس برای نوزاد یکی از جالب ترین بخش های پدر و مادر شدن است. همه ما دوست داریم مطابق سلیقه خودمان برای فرزندمان لباس تهیه کنیم. اغلب اوقات، سبک لباس پوشیدن پدر و مادر بعدا به بچه هایشان هم منتقل می شود.

زودتر دست به کار شوید! خرید لباس برای نوزاد، کاری هیجان انگیز و جالب است، اما نباید در آن زیاده روی کرد. داشتن یک نوزاد، به معنای داشتن هزینه های زیاد و اضافه شدن به مخارج خانواده است. خرید برخی از موارد را نمی توان کنار گذاشت، اما در همان موارد هم باید توجه کنید که بهترین و ایمن ترین مورد را برای فرزند خود خریداری نمایید. دما، حساسیت پوست نوزاد و کیفیت لباس را در کنار قیمت و اندازه آن مد نظر قرار دهید: بچه ها خیلی سریع رشد می کنند و خیلی زود این لباسها دیگر برایشان اندازه نیست.

انتخاب سرویس حمل و نقل نوزاد

یکی از بزرگترین موارد مورد نیاز برای کودکان، وسیله ای برای حمل و نقل آنهاست. بدون این وسیله، حتی فکرش را هم نکنید که بتوانید برای مدت زیادی با آنها قدم بزنید، یا با آنها به یک رستوران بروید. بنابراین، انتخاب یک وسیله مناسب می تواند کاری چالش برانگیز باشد؛ خصوصا برای والدینی که بودجه محدودی دارند. این چالش زمانی جدیتر می شود که در وضعیت والدین کودکانی که در تصویر می بینید قرار بگیرید؛ یعنی یک کودک نوپا و یک نوزاد داشته باشید.

برخی از پدر و مادرها از همان ابتدا تصمیم می گیرند دو بچه داشته باشند و بنابراین به یک کالسکه دوبل نیاز دارند. در حال حاضر ده ها مدل کالسکه در بازار موجود است. پس اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید آن است که: چه کالسکه ای برای کودک من لازم است؟  چقدر از آن استفاده خواهم کرد؟ در این کالسکه چند کودک را قرار خواهم داد؟ قاعده ساده ای برای خرید کالسکه وجود دارد: هر چه مدت زمان طولانی تری از آن استفاده کنید، هزینه بیشتری برای خرید آن باید پرداخت کنید. وقتی نوع و مدل کالسکه را انتخاب کردید، آن را امتحان کنید. امتحان کردن کالسکه بسیار مهم است.

در بخش های بعدی، نکاتی را مخصوص مادران و پدران آینده بیان می کنیم تا در طی کردن دوره انتظار و آمادگی برای ورود نوزاد به خانه تان به شما کمک کنیم.

نکاتی که مادران باید بدانند

مادران عزیز آینده! به شما تبریک می گوییم! وقتی به لحظه ای که نوزاد خود را در آغوش بگیرید فکر می کنید، حسی بسیار فوق العاده دارید. آن لحظه بسیار هیجان انگیز خواهد بود. این طور نیست؟ به دنیا آوردن یک کودک مهم ترین رویداد زندگی شماست و و در عین حال، یکی از چالش برانگیز ترین اتفاقاتی است که در عمر خود تجربه می کنید.

مادر شدن یک تجربه فوق العاده لذت بخش است، اما تغییرات قابل توجهی را با خود به همراه می آورد و شما باید برای رویارویی با اتفاقات زیادی آماده باشید.

به یاد داشته باشید که مهم ترین جنبه این ماجرا آن است که در طی “انتظار شیرین”باید مراقب خودتان و سلامت خودتان باشید. به این ترتیب به طور همزمان مراقب کودکتان نیز هستید. در ادامه مواردی را ذکر می کنیم که باید به طور ویژه به آنها توجه کنید.

به پزشک مراجعه کنید

وقتی جواب مثبت را در آزمایش بارداری دیدید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک است. او در دوره بارداری به شما کمک خواهد کرد. بهتر است قبل از آن همه نکات مفید و مهم را روی کاغذ بنویسید و با پزشک در میان بگذارید: گروه خونی ، آخرین عادت ماهانه، سابقه ابتلا به بیماری های مزمن، یا هر چیزی که فکر می کنید به شما مربوط باشد.

مصرف ویتامین ها

اگر در حال حاضر ویتامین های دوران بارداری را مصرف نمی کنید، دیگر وقتش رسیده که مصرف آنها را آغاز کنید. خصوصا اسید فولیک بسیار مهم است. این ماده در زمانی که تصمیم به بارداری می گیرید و در طی اولین دوره بارداری بسیار مهم و حیاتی است.

در سه ماهه اول بارداری، از ویتامین A و رتینول پرهیز کنید، زیرا این مواد برای جنین شما خطرناک هستند. همچنین کمبود ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3، می تواند آثار بدی روی دندان ها و لثه شما داشته باشد. بنابراین، مطمئن شوید که این مواد غذایی را به اندازه کافی دریافت می کنید.

تغذیه مناسب در دوران بارداری

اکثر افراد ادعا می کنند که زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند، اما به گفته متخصصان تغذیه، این باور بسیار دور از حقیقت است. حقیقت آن است که کیفیت غذایی که مصرف می کنید از کمیت آن بسیار مهم تر است. از ماهی های بزرگ، گوشت هایی که به اندازه کافی پخته نشده اند، جوانه های خام، و پنیر سفید پرهیز کنید. به این ترتیب، خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را کاهش می دهید. همیشه مواد سالمی به عنوان میان وعده در خانه داشته باشید؛ مانند میوه های مختلف، آجیل، ماست و غیره.

پدرهای آینده! عصبی نشوید!

البته خود مردان این واقعیت را قبول ندارند و حاضر نیستند به آن اعتراف کنند، اما باید بگوییم کنار آمدن مردان با این حقیقت که صاحب فرزند شده اند، در مقایسه با زنان مدت بیشتری طول می کشد و برای آنها پذیرش این مسئله سخت تر است. علاوه بر تغییرات قابل مشاهده، در پس این ظاهر پر از اعتماد به نفس  مردانی که برای پذیرش نقش پدر بودن آماده می شوند، یک شخصیت حساس و گاهی ترسو وجود دارد.

همه ما با علائمی که ممکن است مادران آینده را به زحمت بیاندازد آشنا هستیم: بی خوابی، نوسانات خلقی، بیماری صبحگاهی. اما طبق برخی از تحقیقات انجام گرفته، 90 درصد پدران آینده نیز درد زایمان (یا ویار دوران بارداری) را تجربه می کنند! آنها گاهی تمایل شدید به یک غذای خاص پیدا می کنند، گاهی شدیدا احساساتی می شوند، تمایل آنها به رابطه جنسی تغییر می کند و … .

نوسانات خلقی پدران

در طی دوران بارداری یک زن، بسیاری از مردان نیز نوسانات و پیچ و خم های احساسی را تجربه می کنند. صرف فکر کردن به پدر شدن، زندگی آنها را به کلی تغییر می دهد. بنابراین، اگر بیش از حد به وظایفی که هنگام پدر شدن به عهده می گیرید فکر می کنید، جای تعجب ندارد که حالات روحی تان مدام میان ناراحتی، شادی و عصبانیت نوسان کند یا گاهی بیش از حد رفتاری  مهربانانه و موقر از خود نشان دهید. پدران آینده هم درست مثل مادران آینده دچار عدم تعادل هورمونی می شوند. این اتفاق شاید غیرطبیعی یا عجیب به نظر برسد.

استرس و اضطراب می تواند شما را له کند! وقتی دچار استرس می شوید باید آرام باشید و در مورد زندگی فکر کنید. در مورد چیزهای خوبی که در زندگی دارید و همین دوره بسیار لذت بخشی که در آن قرار دارید فکر کنید.

هدف شما در این دوره، آن است که تا حد ممکن یک زندگی راحت برای مادر فرزندتان فراهم کنید. مثلا کارهای خانه را انجام می دهید، به همسرتان کمک می کنید احساس راحتی داشته باشد، و در طی نوسانات خلقی او در کنارش می مانید تا آرام شود. در طی سه ماهه دوم بارداری، میل جنسی همسر شما به شدت رشد می کند و ممکن است حالات خلقی کاملا متفاوتی را در او ببینید. صرف نظر از نتیجه تلاشهای خود، سعی کنید نقش خود به عنوان یک پدر و همسر خوب را مسئولانه ایفا کنید و به همسرتان کمک کنید.

از خودتان و هر آنچه هستید لذت ببرید

معجزه زندگی، نزدیک شدن زن و مرد به یکدیگر و ورود یک عضو جدید به خانواده است. شاد باشید و از این حقیقت که به زودی پدر یا مادر می شوید لذت ببرید. همه چیز رو براه خواهد شد. همیشه همین طور بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x