خانه » خواص سیب زمینی که کمتر به آن ها توجه می کنیم
خواص سیب زمینی که کمتر به آن ها توجه می کنیم
خواص سیب زمینی که کمتر به آن ها توجه می کنیم
بهداشت و سلامت

خواص سیب زمینی که کمتر به آن ها توجه می کنیم

Sending
User Review
0 (0 votes)

رویش سیب زمینی در دنیا

سیب زمینی در مناطق جنوبی آمریکا سیب زمینی وحشی می روید و در دنیا به عنوان چهارمین ماده ی غذایی بزرگترین سهم سبد غذایی را به خود اختصاص داده است. بیش از یک سوم از سیب زمینی کل دنیا در حال حاضر در هند و چین پرورش داده می شود، زیرا بخش مهمی از غذای ان کشور ها و نیز کشورهای همسایه را تأمین می کند.

امروزه تصور رژیم غذایی حاوی سبزیجات بدون وجود سیب زمینی دشوار است و از آنجا که خوراکی محبوب بسیاری از افراد است، خوب است که راجع به خواص سیب زمینی و ارزش غذایی آن بیشتر بدانیم.

مواد مغذی موجود در سیب زمینی

اگر شما را به صورت منظم سیب زمینی مصرف کنید، آب و یون های مورد نیاز بدنتان را تأمین خواهید کرد، زیرا سیب زمینی غنی از پتاسیم است و غلظت زیادی از آن در پوست و درست زیر پوست سیب زمینی ذخیره شده است، به همین دلیل خوردن سیب زمینی به همراه پوست آن توصیه می شود و مفید خواهد بود. سیب زمینی همچنین حاوی کلسیم، آهن و فسفر است.مقدار زیادی ویتامین سی در سیب زمینی وجود دارد. در واقع 100 گرم سیب زمینی حاوی 17 میلی گرم ویتامین سی است. علاوه بر این حاوی ویتامین های آ، ب و پ (دسته ای از بیوفلاوونوئید ها که تحت عنوان ویتامین پ نامیده می شوند) است.

سیب زمینی چه خواصی دارد

سیب زمینی یکی از فراگیر ترین و مهم ترین منابع غذایی در سیاره زمین است. فواید و خواص سیب زمینی برای سلامتی فراوان اند. فواید آن عبارتند از بهبود هضم، کاهش کلسترول، تقویت سلامت قلب، محافظت در برابر پولیپ ها، جلوگیری از سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش علائم پیری، محافظت از پوست، بهبود گردش خون، کاهش فشار خون، حفظ تعادل مایعات بدن، کاهش بیخوابی و افزایش سلامت چشم ها.

بسیاری از بچه ها در سراسر دنیا از خوردن سبزیجات امتناع می کنند. اما، تقریباً هیچ بچه ای به سیب زمینی نه نمی گوید. سیب زمینی به صورت های متنوعی در رژیم غذایی قاره های مختلف خود را جای داده است و در پخت انواع غذاها استفاده می شود.

80 درصد سیب زمینی،آب تشکیل می دهد

اندازه سیب زمینی درشت به نظر می رسد. اما، در واقع 70 تا 80 در صد از آن را آب تشکیل داده است، پس در واقع این تصور که با خوردن یک سیب زمینی خیلی چاق می شوید، اشتباه است، آن چه که شما را چاق می کند، کره، روغن سرخ کردنی، سس ها  و چنین مواد غذایی است که در کنار آن مصرف می کنید.

نشاسته

سیب زمینی یکی از بهترین منابع نشاسته است و حدود 17% در خود نشاسته دارد.  در سیب زمینی جوانه زده این نشاسته به قند تبدیل می شود، به همین دلیل از خوردن سیب زمینی جوانه زده خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید بیشتر مواد مغذی موجود در سیب زمینی در پوست آن و زیر پوست آن قرار دارد به همین دلیل بهترین کار اینست که سیب زمینی را با پوست مصرف کنید.

 بهبود افزایش وزن

سیب زمینی در درجه اول از کربوهیدرات تشکیل شده و پروتئین کمی در خود دارد، به همین دلیل رژیم غذایی ایده آل برای افراد لاغری است که تمایل به افزایش وزن دارند. محتوی ویتامین سی و ویتامین های گروه ب در آن به جذب بیشتر کربوهیدرات کمک می کند. به همین دلیل سیب زمینی بخش مهمی از رژیم غذایی ورزشکاران را تشکیل می دهد. زیرا، انرژی بدن آن ها را به خوبی تأمین می کند.

سیب زمینی هضم آسانی دارد

از آنجا که سیب زمینی عمدتاً حاوی کربوهیدرات است هضم آسانی دارد و در کل به بهبود گوارش کمک می کند. این ویژگی سیب زمینی باعث می شود که خوراکی مناسبی برای کودکان زیر دو سال یا کسانی که مشکلات گوارشی دارند باشد. با این حال مراقب باشید که مصرف بیش از حد سیب زمینی سبب اسیدی شدن بدن خواهد شد. سیب زمینی همچنین حاوی مقادیر زیادی فیبر است که برای دستگاه گوارش به ویژه روده مفید خواهد بود.

مراقبت از پوست

ویتامین سی و ویتامین های گروه ب در سیب زمینی و همچنین پتاسیم، منیزیم، روی و فسفر موجود در آن برای پوست و مو مفیدند. ماسک درست شده از مخلوط سیب زمینی و عسل برای پوست  استفاده می شود و حتی می تواند جای جوش ها و لکه ها را تا حدودی از بین ببرد. استعمال سیب زمینی روی محل سوختگی بهبود آن را تسریع می کند. استفاده از سیب زمینی برای شستشو و نرم کردن پوست زبر آرنج و زانو مؤثر است.

 درمان بیماری اسکوروی

اسکوروی نوعی بیماری است که در اثر کمبود ویتامین سی ایجاد می شود. در این بیماری گوشه لب ها ترک خورده و لثه ها خون ریزی می کنند و عفونت های مکرر ویروسی برای فرد رخ می دهد. گرچه این بیماری در کشورهای جهان اول و دوم وجود ندارد، در برخی از کشورهای جهان به علت فراوانی سیب زمینی و در دسترس بودن آن می توان برای درمان بیماری اسکوروی از آن بهره گرفت.

روماتیسم را درمان میکند

دو قسمت مؤثر از سیب زمینی در برابر روماتیسم وجود دارد. ویتامین ها و کلسیم و منیزیم می توانندعلائم روماتیسم را بهبود ببخشند، همچنین آب حاصل از جوشیدن سیب زمینی به کاهش التهاب و درد روماتیسم کمک می کند. اما به علت نشاسته ی زیادی که در آن وجود دارد ممکن است سبب افزایش وزن شود که برای مفاصل افراد مبتلا به رماتیسم چندان مطلوب نیست. مصرف متعادل و به اندازه ی سیب زمینی می تواند مفید باشد.

کاهش التهاب

سیب زمینی برای کاهش التهابات چه در داخل و چه در خارج بدن مفید مؤثر است. بافت نرم سیب زمینی، ویتامین سی، پتاسیم و ویتامین ب 6 هر گونه التهاب روده و سیستم گوارشی را از بین می برد. سیب زمینی برای زخم دهان  نیز مفید است. افراد مبتلا به آرتروز و نقرس می توانند از اثرات ضد التهابی سیب زمینی بهره بگیرند، اما باید مراقب باشند با زیاده روی در مصرف دچار افزایش وزن نشوند.

 پیشگیری از سرطان

سیب زمینی گونه های مختلفی با رنگ های متفاوت دارد. بعضی از گونه های سیب زمینی مقدار زیادی فلاوونوئید و ویتامین آ دارند و به همین دلیل نقش موثری در پیشگیری از سرطان ایفا می کنند. سیب زمینی همچنین حاوی ترکیبات کورستین است که به پیشگیری و درمان تومور ها کمک می کند.

کاهش فشار خون

فشار خون می تواند اغلب به دلایلی از جمله دیابت، تنش، سوء هاضمه، عدم توازن مواد مغذی، محتوای رژیم غذایی و موارد دیگری افزایش پیدا کند. سیب زمینی  با مرتفع کردن عامل ایجاد فشار خون بالا آنرا کاهش می دهد . پتاسیم موجود در یک عدد سیب زمینی 47% از نیاز روزانه بدن به پتاسیم را تأمین کرده و همین ماده ی مغذی به کاهش فشار خون نیز کمک می کند، البته اگر فشار خون بالا در اثر دیابت ایجاد شده باشد باید از خوردن سیب زمینی اجتناب کرد.

 بهبود عملکرد مغزی

عملکرد درست مغزی معمولاً وابسته به سطح گلوکز، اکسیژن، ویتامین ب، هورمون های خاص، اسیدهای آمینه و اسید های چرب مانند امگا 3 است. سیب زمینی تقریباً تمام نیاز های ذکر شده را تأمین می کند. به دلیل آنکه دارای کربوهیدرات زیادی است ،سطح گلوکز  خون را به تعادل می رساند و مانع از خستگی مغز می شود.  هموگلوبین که در خون وظیفه ی اکسیژن رسانی را بر عهده دارد عمدتاً از آهن تشکیل شده و سیب زمینی دارای مقادیر زیادی آهن است. انواع ویتامین ها و مواد مغذی موجود در سیب زمینی به ویزه پتاسیم مستقیماً بر عملکرد مغز تأثیر دارند.

جلوگیری از بیماری های قلبی

سیب زمینی علاوه بر داشتن ویتامین سی و ویتامین های گروه ب حاوی کارتنوئید هاست (لوتئین و زاکسنتین). کارتنوئید ها برای سلامت قلب و عملکرد سایر اندام های داخلی بدن مفیدند. در اینجا نیز باید دوباره متذکر شد که زیاده روی در مصرف سیب زمینی و چاقی اثر عکس بر سلامت قلب خواهد داشت.

درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه عموماً ناشی از افزایش سطح اوریک اسید در خون است. اگر علت سنگ کلیه همین باشد، باید از مصرف پروتئین زیاد  اجتناب کرد زیرا اسید اوریک در خون را افزایش می دهد. منیزیم موجود در سیب زمینی مانع از ایجاد رسوب کلسیم در کلیه و سایر بافت ها می شود.

فواید دیگر سیب زمینی

آب سیب زمینی برای درمان سوختگی، کبودی، مشکلات پوستی، زخم ها و …مفید است. هنگام مصرف سیب زمینی باید دقت داشت که سیب زمینی های سبز سمی هستند و آرسنیک دارند.

نکاتی برای حفظ مواد مغذی سیب زمینی هنگام پخت

قبل از پخت سیب زمینی را پوست نکنید. زیرا بخش زیادی از مواد مغذی آن را با این کار دور میریزید. زمانی که میخواهید سیب زمینی را در آب بپزید ابتدا آب را جوش بیاورید و سپس سیب زمینی را درون آن بیندازید. این کار زمان پخت را کاهش می دهد و باعث می شود ویتامین سی کمتری در هنگام پخت از دست برود.

و به یاد داشته باشید سرخ کردن یکی از نامناسب ترین روش های پخت است که حدود 75 % از ویتامین سی موجود در آن را از بین می برد و ضمن آنکه سیب زمینی سرخ کرده عموماً بدون پوست است. روش های دیگر را برای پخت سیب زمینی در نظر بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x