خانه » ورزش های محبوب جهان را می شناسید؟
ورزش های محبوب جهان
ورزش های محبوب جهان
بهداشت و سلامت سرگرمی

ورزش های محبوب جهان را می شناسید؟

ورزش های محبوب جهان

ورزش های محبوب جهان، طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند. ورزش در سرتاسر جهان بعنوان سرگرمی، شغل و برای تناسب اندام انجام می شود. بیشتر این ورزش ها در بازی های المپیک که کشورهای مختلف از سراسر جهان مقابل یکدیگر به رقابت می پردازند گنجانده شده اند. این ورزش ها همچنین صنایع پر سودی هستند و به ویژه در کشورهای توسعه یافته، میلیاردها دلار درآمد ایجاد می کنند.

 

فوتبال

فوتبال با حدود 4/4 میلیارد هوادار، محبوب ترین فعالیت ورزشی جهان است. تقریباً بیش از نیمی از جمعیت جهان، خود را طرفدار فوتبال می دانند. ردپای فوتبال باستان از قرن دوم به بعد در چین یافت شده است. رومی ها، یونانی ها و ژاپنی ها نیز به عنوان اولین بازیکنان احتمالی  این ورزش معرفی شده اند. فوتبال معاصر در انگلستان آغاز شد و سپس به سایر نقاط جهان نفوذ کرد. فوتبال در اروپا و آمریکا بیشتر از سایر قاره ها محبوبیت دارد.

 

هاکی میدانی

هاکی میدانی حدود 2 میلیارد طرفدار جهانی دارد و حوزه اصلی نفوذ آن اروپا، آفریقا ، آسیا و استرالیا را شامل می شود. این بازی بیشتر به فوتبال شبیه است با این تفاوت که  بازیکنان به جای پا، از چوب برای هدایت توپ استفاده می کنند. این ورزش به طور گسترده در هندوستان، استرالیا و پاکستان بازی می شود.

 

تنیس

تنیس دارای حدود 1 میلیارد هوادار و حوزه نفوذ جهانی است. ظاهراً نسخه های مختلف این ورزش توسط مصریان، رومی ها و یونانی ها انجام شده است. اگرچه نسخه مدرن آن، برای اولین بار در فرانسه رایج شد و از فرانسه به سایر مناطق اروپا و جهان گسترش داد.

 

والیبال

والیبال نخستین بار در اروپای غربی و آمریکای شمالی بازی شد و 900 میلیون هوادار را به خود اختصاص داده است. این ورزش توسط ویلیام جی مورگان در سال 1895 در ایالات متحده اختراع شد. او در والیبال، از قوانین بسکتبال، تنیس، هندبال و بیس بال نیز قرض گرفت.

 

تنیس روی میز

تنیس روی میز حدود 875 میلیون دنبال کننده در سراسر جهان به خصوص در کره جنوبی، سوئد و چین دارد. این ورزش در قرن نوزدهم در انگلیس به عنوان نسخه مینیاتوری از تنیس چمن آغاز شد. این ورزش به عنوان “پینگ پنگ” نیز شناخته شده است.

 

بسکتبال

بسکتبال با 825 میلیون دنبال کننده، جزء ورزش های پرطرفدار است. این ورزش توسط دکتر جیمز نایسمیت در سال 1891 در ماساچوست اختراع شد. او بستکبال را به عنوان بدلی برای فوتبال ایجاد کرد؛ زیرا این ورزش در داخل خانه نیز قابل انجام است و از پتانسیل کمتری برای ایجاد تصادف برخوردار است.

 

بیس بال

بیس بال با حدود 500 میلیون دنبال کننده  از بالاترین سطح محبوبیت در ایالات متحده ، کارائیب و ژاپن برخوردار است. نسخه های مختلف این ورزش قبل از دستیابی به محبوبیت جهانی در قرن 19 در ایالات متحده آمریکا بازی می شد. سپس به سایر نقاط جهان گسترش و به شکل امروزی ارتقاء یافت.

گلف و راگبی از دیگر ورزش های محبوب جهان به حساب می آیند.

 

منبع