خانه » نماد سفره هفت سین نوروز
تاریخ و تقویم

نماد سفره هفت سین نوروز

نماد سفره هفت سین نوروز
نماد سفره هفت سین نوروز

علت نامگذاری سفره ی هفت سین

فلسفه سفره هفت سین مانند  آیین های ملل مختلف ، برخاسته از اعتقادات، باور ها، فرهنگ، تاریخ و شرایط جغرافیایی هر سرزمین است و هر یک نمادی دارند. از قشنگ ترین آداب و رسوم عید نوروز، چیدن سفره هفت سین پیش از شروع سال جدید است. در آیین ایرانیان باستان به مناسبت هر جشن، سفره و یا خوانی پهن می کردند و خوراکی های مختلفی روی آن می چیدند که در این میان سفره نوروز، سفره هفت سین نام گرفته است. سفره ای که با هفت چیز که نام آن ها با حرف سین شروع می شود، سنجد، سیب، سرکه، سماق، سمنو، سبزه و سیر.

چرا هفت ؟

عدد هفت برای گذشتگان به مبارکی و خوش یمنی معروف بوده است.

هفت شین

جالب است بدانید برخی معتقدند سفره نوروزی پیش از آنکه ” هفت سین ” باشد، ” هفت شین ” بوده است. هفت خوراکی که نام آن ها با حرف ” ش ” شروع می شده است : شیرینی، شمع، شهد، شمشاد، شربت، شقایق یا شاخه نبات، شراب. که پس از مسلمان شدن ایرانی ها، به دلیل ممنوعیت مصرف ” شراب “، ” سرکه ” که هم خانواده آن محسوب می شد را انتخاب کردند و به مرور زمان هفت شین به هفت سین تغییر یافت.

هفت چین

برخی نیز معتقدند پیش از اسلام، در زمان هخامنشیان، در نوروز سفره هفت چین چیده می شده است. یعنی هفت ظرف چینی حاوی غذا روی سفره گذاشته می شده است که بعد ها در زمان ساسانیان هفت شین مرسوم شده است.

قرآن کریم

علاوه بر این ها، پس از روی آوردن ایرانیان به اسلام، کتاب قرآن کریم نیز برای ایجاد احساس معنویت و برکت در سال جدید، بر سر سفره گذاشته می شود.

نماد های هفت سین

هم چنین اجزای سفره هفت سین هریک نماد و نشانه ای است :

  • سنجد : نماد عشق و دلباختگی
  • سبزه : نماد شادابی و سرسبزی
  • سمنو : نماد زایش و باروری گیاهان
  • سکه : نمادی از خیر و برکت
  • سیب : نماد تندرستی و زیبایی
  • سیر : نماد پاکیزگی
  • سرکه : نماد شادی

آیین های نوروزی مانند بسیاری از آیین های کهن برگرفته از معنایی است . فلسفه سفره هفت سین هم برگرفته از باورها و اعتقادات قدما بوده است.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید