خانه » پیش از شروع دوره دکتری بدانید
دوره دکتری
دوره دکتری
روانشناسی

پیش از شروع دوره دکتری بدانید

توصیه های یک دانشجوی دوره دکتری

افراد بسیاری در دنیا در دوره دکتری تحصیل می کنند. یکی از دانشجویان دانشگاه آکسفورد در انگلستان فهرستی را تهیه و ارائه کرده است که دانستن این موارد را برای فردی که هنوز وارد این دوره نشده، لازم می داند. در اینجا این موارد خواهید خواهند.

1

باید بتوانید بین زندگی شخصی و کار های خود یک تعادل مناسب برقرار کنید. تحصیل در مقطع دکتری سخت و دشوار است و نیاز به این دارد که از جنبه های مختلف زندگی در این دوره نسبتاً بلند مدت باز نمانید.

2

انتظارات خود را با استاد راهنما پیش از شروع کار در میان بگذارید. اینکه شرایط تا حدی مطابق با انتظارات شما پیش برود تاثیر زیادی بر خروجی کار شما خواهد گذاشت.

3

زمان مشخصی را برای مرور پژوهش های دیگران صرف کنید. مرور کار های پژوهشی قبل و بعد از انجام کار خودتان باعث پختگی و هدایت پژوهش شما در مسیر درست می شود.

4

قبل از شروع این دوره نقشه ی راه خود را برای تمام زمان تحصیل بریزید. ممکن است اهداف شما در آینده تغییر کند اما داشتن برنامه ای از پیش تعیین شده لازم است.

5

به حافظه خود اطمینان نکنید و هر نکته ای را یاد داشت برداری کنید. در این دوره حجم کار به قدری بالاست که تمام افراد ممکن است نکاتی را فراموش کنند.

6

محیط کاری منظمی داشته باشید و حتی با کمک برچسب دقیقا بدانید که چه چیزی در کجا قرار دارد.

7

هیچ زمانی برای شروع نوشتن پایان نامه دیر نیست. ترجیحاً نوشتن را از همان ابتدا شروع کرده و در طول زمان اصلاحات انجام دهید.

8

اهدافی را که باید در انتهای کار پژوهشی در پایان نامه به آن ها اشاره کنید دقیق مشخص کنید به گونه ای که زمان دار، قابل دستیابی، معقول و مربوط باشند.

9

با استاد راهنما صداقت داشته باشید. اگر استاد راهنما از شکست هایی که در خلال پژوهش رخ می دهد مطلع باشد قطعا نتیجه ی بهتری از مشورت ها خواهید گرفت.

10

حتما از تمام پژوهش های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. زیرا از دست رفتن اطلاعات بدترین اتفاقی است که ممکن است برای پژوهشگر دکتری رخ دهد.

11

برای ارتقاء کیفیت پژوهشی با دیگر دانشجویان و پژوهشگران رابطه ی قوی برقرار کنید. مشورت و کمک بگیرید و متقابلاً کمک کنید.

12

هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. پژوهش دکتری به گونه ای است که دنیای کاملاً جدیدی را به روی هر فرد باز می کند و امکان مقایسه وجود ندارد.

13

از این دوره لذت ببرید و از سرگرمی ها، استفاده از تعطیلات، ورزش و … غافل نشوید. پژوهش همواره موفقیت ها و شکست را با هم دارد و باید سعی کنید بر روان خود مسلط باشید تا موفقیت کسب کنید.

 

لوسی تیلور فارغ التحصیل دوره دکتری از دانشگاه آکسفورد.

 

منبع
برچسب ها