خانه » با ساز روح نواز ابوا بیشتر آشنا شویم
با ساز روح نواز ابوا بیشتر آشنا شویم
با ساز روح نواز ابوا بیشتر آشنا شویم
سرگرمی

با ساز روح نواز ابوا بیشتر آشنا شویم

ابوا ساز بادی شبیه به نی است که از جنس چوب  گرنادیلا یا پلاستیک ساخته شده و بیشتر در محدوده سوپرانو نواخته می شود، ساز بادی ابوا دارای کلیدهای فلزی و سوراخ های مخروطی است و قدی حدود65 سانتی متر دارد،داخل ساز بسیار باریک است و قطر قسمت بالای ساز،4 میلی متر می باشد، ساز از سه بخش، زنگی که قسمت شیپوری شکل ساز است و قسمت فوقانی و زیرین تقسیم بندی می شود. برخلاف سازهای بادی دیگری که باید حجم زیادی از نفس را وارد ساز کنید،باریکی سوارخ  ابوا باعث می شود که نوازنده با نفس کم اما طولانی، هوا را به  دهانه ساز وارد کند، ابوا به معنی ساز سه گانه است و نوازنده ای که ابوا را می نوازد، ابوئیست می گویند، این ساز در تکنوازی های ارکسترهای سمفونیک کاربرد دارد،و صدایی شبیه صدای انسان را توصیف می کند و در  موسیقی جاز هم استفاده می شود.

منشا پیدایش ساز ابوا

تاریخ دقیق پیدایش ابوا مشخص نیست اما اولین بار ساز بادی ابوا در قرن هفدهم در فرانسه ظهور پیدا کرد،

البته تا قبل از آن سازی به نام شاون در مصر و چین، عربستان و یونان وجود داشت و در اروپا سازهای بادی مانند نی ، فلوت پیدا شد، پس از فرانسه، ابوا در آلمان مرسوم شد و در نتیجه سراسر اروپا را فراگرفت ، در اواخر قرن نوزدهم سبک فرانسوی و آلمانی رواج یافت تا اینکه ریچارد استراوس آهنگساز معروف آلمانی، اعلام کرد که سبک فرانسوی این ساز را ترجیح می دهد، و از آن زمان به بعد سبک آلمانی فقط در اطراف وین متداول شد،نسخه اولیه ابوا، دارای دو سه کلید ساده بود اما نواختن با آن کار سختی بود  تا آنکه در اواخر قرن 18 با تعداد بیشتری کلید ساخته شد و شکل جدید ساز ابوا براساس سیستم ژیلت ساخته می شود که 45 کلید دارد.

ساز ابوا چگونه نواخته می شود؟

ساز ابوا چگونه نواخته می شود؟
ساز ابوا چگونه نواخته می شود؟

برای نواختن ساز بادی ابوا نیازی به کشش زیاد دست ندارید، و لب های بزرگتر ساده تر از لب های کوچکتر با لبه ساز تطبیق پیدا می کنند، ابوا با بدنه مشکی و کلیدهای نقره ای رنگ از نی دوتایی و کلیدهای فلزی تشکیل شده است که سطح کلیدها را سرواخ هایی پوشیده است که هنگام عبور هوا داخل آن، نی  می لرزد، و لرزش نی، هوا را در ساز به جریان می اندازد و در نتیجه صدا تولید می شود، هنگام نواختن،ابوا را ایستاده نگه دارید و در حین عبور هوا، کلیدها را با هر دو دست بفشارید تا سوراخ ها باز و بسته شود، در بسیاری از ارکستر از 2 تا 4 ابوا استفاده می کنند زیرا صدای آن طیف وسیعی از موسیقی را در بر می گیرد،جالب اینکه قبل از شروع کنسرت، یک ابوئیست وظیفه تنظیم ارکستر را به عهده  دارد.

تفاوت بین ساز ابوا و کلارینت چیست؟

ساز بادی ابوا در واقع ورژن بزگتری از ساز کلارینت است اما تفاوت هایی این دو ساز باهم دارند. ابوا جای دهان ندارد اما دارای دو نی و یک سوراخ مخروطی است در صورتیکه کلارینت یک جای دهان دارد و به یک نی متصل است، و دارای یک سوراخ استوانه ای شکل است. شکل زنگ هم در هر دو ساز متفاوت است، بخش زنگ در ساز ابوا ضخامت بیشتری دارد و گرد است، اما در کلارینت، شکل پهنی دارد. حفره های صدا در ابوا بسته است اما در کلارینت باز است. کلارینت ها در اندازه های مختلف تولید می شوند و شکل کلارینت نوع B از 2 فوت بیشتر است، در ارکستر ها 2 تا 4 کلارینت، ملودی ها را می نوازند،اما ابوا طیف وسیعی از صدا از تاثیرگذارترین تا گرم ترین صدا و نت ها را می نوازد.

نکات مهم برای نگهداری از ساز ابوا

نکات مهم برای نگهداری از ساز ابوا
نکات مهم برای نگهداری از ساز ابوا
 • ساز ابوا از چوب طبیعی ساخته شده است بنابراین نسبت به رطوبت حساس است بنابراین در فصل زمستان صبر کنید تا ساز با فضای اتاق تطبیق پیداکند در غیر این صورت ساز آسیب می بیند
 • از ساز جدید در هفته های اول طولانی مدت استفاده نکنید، تا دو هفته حدود 20 تا 30 دقیقه با آن کار کنید
 • قبل از شروع به نواختن، مقداری پنبه آغشته به روغن را روی ساز بکشید تا از معرض رطوبت قرار گرفتن،جلوگیری شود.
 • بعد از نواختن، داخل لوله ساز را کاملا خشک کنید
 • هرگونه گرد و غبار را از کلیدها و لوله و بخش های باریک ساز که امکان ورود گردوغبار وجود دارد،پاک کنید
 • مقدار کمی روغن بین کلید ها بریزید اما دقت کنید که زیاد از روغن استفاده نکنید
 • از قرار دادن ساز روی زمین خودداری کنید

پررنگ ترین نقش را در ارکستر به عهده دارد

نقش ساز بادی ابوا در کنسرت ها بسیار پررنگ است، و در ارکسترها، ابوئیست نقش مهمی را ایفا می کند جای ابوا درارکستر ها در مرکز ارکست، کنار فلوت قرار دارد، صدای نافذ و پایدار ابوا باعث می شود که گاهی تقویت صدای ویولون را به عهده بگیرد. ساز ابوا، موسیقی را در کنسرت با تم مخصوص خود (غنایی یا غم انگیز) می نوازد، اهنگسازان دوست دارند از ابوا در بخش های خاص موسیقی استفاده کنند زیرا صدای خیشومی ابوا،تم موسیقی را شرقی تر می کند، احساسی ترین بخش موسیقی به عهده ابواست که در حساس ترین بخش آهنگ شنیده می شود. وقتی وارد کنسرت می شوید، شروع آن به عهده ابواست که قلب مخاطبان را به وجد در می آورد .   نمونه آن را می توانید در موسیقی های چایکوفسکی مشاهده کنید

برخی از معروف ترین موسیقی های جهان که با ابوا نواخته شده اند

برخی از معروف ترین موسیقی های جهان که با ابوا نواخته شده اند
برخی از معروف ترین موسیقی های جهان که با ابوا نواخته شده اند
 1. Marianne Faitfull – As Tears Go By
 2. Peter And Gordon- I don’t want to see you Again
 3. Sonny And cher – I Got you babe
 4. Bee Gees – Turn of the Century
 5. Thee Rolling Stone –Dandelion
 6. Tower of power- Just another Day
 7. Tomaso Albinio,oboe
 8. George Philip Telemann,oboe concerti and sonatas,trio sonatas for oboe ,recorder ,and basso continio
 9. Antonio Vivaldi-At least 15 oboe consertos
 10. Samuel Barber – canzonetta

حقایقی درباره ساز ابوا که نمی دانید

ابوا سازی است که نسبت به سازهای دیگر پویایی کمتری دارد و به دمای آب و هوا بسیار حساس است، اگر بخواهم درباره خانواده ابوا بگویم،ابوا تنها نیست و مانند هر ساز دیگر هم خانواده هایی دارد شامل Shawn,Obo of love,Cor Anglais,Bass Oboe,Picocolo Oboe است ، اما صدایی که از این ساز شگفت انگیز تولید می شود فوق العاده هنری و احساسی است، شادی و غم به وضوح از طریق ابوا بیان می شود، حتی افسردگی در سالمندان را درمان می کند ، جالب است بدانید سریعترین ابوئیست در جهان جک کوزن هارل است که قطعه Nicolai Rimsky-Korsakov’s Flight of the Bumble Bee را در عرض 26 ثانیه،409 نت را نواخت چیزی که شاید درباره ابوا ندانید این است که ابوا قبل از ورود کلارینت یک ساز نظامی بوده است و در جبهه های جنگی به وضوح و رسایی می درخشید.

تفاوت ابوا با دیگرسازهای بادی

تفاوت ابوا با دیگرسازهای بادی
تفاوت ابوا با دیگرسازهای بادی

در مقایسه با سازهای بادی دیگر، ابوا صدای فوق العاده نافذ و شفافی دارد و در یک ارکستر بزرگ به وضوح شنیده می شود باسون،کلارینت، فلوت و ابو جزو سازهای بادی هستند اما در عین شباهت، تفاوت های زیادی باهم دارند، باسون، سازی است که از نظر اندازه، بسیار بلند تر از سایر این سازها است، همینطور از لحاظ زبانه، فلوت نی ندارد اما ابوا و باسون دارای دو نی هستند و کلارینت نیز تک نی است، اگر دقت کنید از لحاظ دهانه نیز با یکدیگر متفاوت هستند، دهانه فلوت مورب، ابوا  دو نی است و کلارینت تک نی است که با استفاده از گیره ای به دهان متصل می شود، مواد اولیه ساخت نیز در هر کدام متفاوت است،فلوت از فلز ساخته می شود،ابوا از چوب سیاه آفریقایی و چوب به کار رفته در کلارینت گرنادیلا یا گل رز است و باسون نیز از چوب افرا ساخته می شود.

راهنمای خرید ساز ابوا

اولین نکته در هنگام خرید ساز ابوا، جنس آن است اینکه ساز شما از چه موادی تشکیل شده است ضامن عمر طولانی است، از طرفی سن ساز و شرایط محیطی که قرار دارید در حفظ و سلامت ساز تاثیرگذار هستند، و در نهایت قیمت آن است. سازی که انتخاب می کنید بسته به نوع سطح شما متفاوت است، اگر شما دانشجوی موسیقی هستید، باید سازی را انتخاب کنید که از چگالی بالای پلاستیک یا چوب گرنادیلا تشکیل شده باشد و عملکرد پیچیده و پیشرفته ای ندارند  و از کلیدهای لرزش صدا نمی شود، اما ساز ابوا برای سطح متوسط و پیشرفته متناسب با آن سطح ساخته شده است به این معنی که در سطح متوسط، ابوا تمام کلیدهای اساسی را دارد اما برخی کلید های اصلی مثل E و اکتاو سوم را ندارد، ابوا های پیشرفته کاملا برای ارکسترهای حرفه ای ساخته شده اند.

با 5 مزیت نواختن ابوا آشنا شویم

 • اثرات موسیقی بر کودکان به ویژه یادگیری ساز ابوا ، مهارت های فیزیکی را در آن ها افزایش می دهد
 • حافظه را تقویت می کند
 • خلاقیت و نوآوری را در شما رشد می دهد
 • نواختن ابوا حافظه تان را بهبود می بخشد و شما را باهوش تر می کند
 • به حفظ آرامش شما کمک می کند
 • مهارت کنترل احساسات را در شما افزایش می دهد
 • انگیزه یادگیری را در شما بیشتر می کند
 • نواختن ابوا حلقه ارتباطی قوی برای شما می سازد
برچسب ها