خانه » موسیقی دوای هر دردی است
موسیقی دوای هر دردی است
موسیقی دوای هر دردی است
روانشناسی

موسیقی دوای هر دردی است

Sending
User Review
0 (0 votes)

چرا درمان با موسیقی از تجویز دارو بهتر است؟

وقتی جوان تر بودم، دوستان و اعضای خانواده ام به من می گفتند هیچ اشکالی ندارد انسان به آهنگ های کریستینا آگیلرا، مایکل بابل، یا لوئیز آرمسترانگ گوش دهد. من این گفته آنها را مسخره می کردم و می گفتم به هیچ وجه خودم را در دام گوش دادن به آثار این هنرمندان گرفتار نمی کنم. گروه تول (Tool)، گروه مگادث (Megadeth) و گروه متالیکا (Metallica) تنها گروههای موسیقی بودند که می شناختم و قصد داشتم همیشه فقط به آثار این گروهها گوش دهم.

سالها گذشت و من متوجه شدم آثار آقای بابِل و خانم آگیلرا کم کم در حال راهیابی به مجموعه موسیقی های مورد علاقه من هستند. این موضوع مرا بهت زده کرد.

خواننده ای که مدتها به سبک راک کار کرده حالا به یک باره به سمت سبک های لطیف تر موسیقی رفته، یا من متوجه شدم در آثار راک آنها چیزی بیش از آنچه می دانستم وجود دارد؟ آیا موسیقی می تواند چیزی بیش از ریتم های فوق العاده و ترانه های جذاب باشد؟

در ادامه به برخی فواید شگفت انگیز گوش دادن به موسیقی می پردازیم

موسیقی می تواند در یادآوری خاطرات به شما کمک کند

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فقط برای یادآوری یک خاطره به یک آهنگ گوش دهید؟ مطالعات مختلف نشان داده اند که موسیقی می تواند:

  1. خاطرات جدید را در ذهن ذخیره کند
  2. به یادآوری خاطرات قدیمی کمک کند

این بدان دلیل است که موسیقی بخشی از مغز به نام هیپوکامپ را تحریک می کند. این بخش مغز، مسئول حافظه بلند مدت است.

موسیقی می تواند جان افراد را نجات دهد

محققان معتقدند دانشجویان CPR باید مطابق با ریتم آهنگ “Stayin’ Alive (زنده بمان)” از گروه بیجیز (Beegees) به بیماران ماساژ قلب بدهند. شایان ذکر است که چند ماه بعد، دانشجویانی که این تشبیه را آموخته بودند، ریتم ماساژ قلب را بسیار بهتر از دانشجویانی که از این تشبیه اطلاعی نداشتند، به یاد سپرده بودند.

با صدای بلند و با افتخار در حمام آواز بخوانید

آیا به دنبال راهی برای شروع یک روز خوب هستید؟

صدای همه آهنگ ها را قطع کنید و اجازه دهید صدایتان در حمام رها شود. به هر آهنگی گوش ندهید. حتما سعی کنید در میان آهنگ های منتخب شما مواردی مانند دنیای شگفت انگیز (Wonderful World)، روز زیبا (Beautiful Day)، راه رفتن روی آفتاب (Walking on Sunshine) و  باورها را متوقف نکنید (Don’t Stop Believing) هم وجود داشته باشند.این نوع آهنگ ها می توانند از طریق پیام هایی که در دل خود دارند و حالت شادی و شعفی که در شما ایجاد می کنند، روز بسیار خوبی برای شما بسازند.راستی! اصلا از اینکه همسایه ها صدای شما را بشنوند خجالت نکشید.

موسیقی در باشگاه و در حین ورزش کردن می تواند شما را به اوج برساند

آیا تا به حال شده در باشگاه و در حین ورزش کردن بهترین و بیشترین تلاش خود را صرف کنید؟ این حالت را قرار گرفتن در اوج می نامند. تحقیقات مختلف نشان داده اند میان موسیقی خوب و انجام تمرینات ورزشی یک همبستگی بسیار قوی وجود دارد. گوش دادن  موسیقی، توجه شما را از هر چیزی که باعث حواس پرتی شما شود، دور می کند و بنابراین، باعث می شود قلب و عضلات شما با سرعت بیشتری کار کنند. اگر باور نمی کنید، به موسیقی هایی که در کلاس ورزشی بعدی تان پخش می شود گوش دهید.

گوش دادن به موسیقی “خشمگین” هم خوب است

کنترل احساسات، خصوصا احساس خشم، از بروز آن احساس جلوگیری می کند. خشم و عملکرد انسان، رابطه بسیار نزدیکی با هم دارند. مطالعات مختلف نشان داده اند خشم ، تمرکز شما را بالا می برد، شما را در مسیر دستیابی به اهدافتان ثابت قدم می کند، و باعث می شود در مورد رسیدن به آن اهداف خوش بین باشید.

حالا چه کاری باید انجام دهید؟ خود را به موسیقی Slayer، Motorhead یا Pantera بسپارید و خشم خود را خالی کنید.

موسیقی وضعیت سیستم ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد

موسیقی ، تسکین دهنده است. دانشمندان نشان داده اند گوش دادن به موسیقی های مثبت (با اشعار خوش بینانه)، منجر به ترشح هورمون هایی می شود که وضعیت سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند. علاوه بر آن، موسیقی های مثبت سطح هورمون استرس، یعنی کورتیزول را کاهش می دهند.

دفعه بعدی که یک روز پراسترس را پشت سر گذاشتید، به خانه بروید، یک موسیقی پر جنب و جوش برای خود پخش کنید و با آن برقصید تا ببینید که استرس درونی شما چگونه ذوب می شود.

در روابط عاشقانه خود به مشکل برخورده اید؟

زنان، بعد از گوش دادن به یک مجموعه از آهنگ های آرام و عاشقانه، شماره تلفن خود را راحت تر در اختیار شما قرار می دهند. اگر چندین بار درخواست شما را رد کرده، از دی جی بخواهید آهنگ های آرام تری پخش کند. صبر کنید آن اهنگ ها پخش شوند و دوباره درخواست خود را مطرح کنید.بله. هر چه خواندید، حقیقت دارد. در شرایط مطلوب می توانید با فرد مورد نظر قرار ملاقات هم بگذارید.

موسیقی تا حدی بیشتر از شاد کردن گوش های شما برایتان مفید است. دفعه بعد که آهنگی که دوست ندارید از رادیو پخش شد، درنگ نکنید و بلافاصله موج رادیو را عوض کنید.

 

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید