خانه » از کجا بفهمیم جنین سقط شده است ، علل و علائم سقط جنین چیست ؟
فرزند و والدین

از کجا بفهمیم جنین سقط شده است ، علل و علائم سقط جنین چیست ؟

از کجا بفهمیم جنین سقط شده
از کجا بفهمیم جنین سقط شده

از کجا بفهمیم جنین سقط شده است ؟

گاهی سقط جنین علائم شدیدی ندارد و این سوال پیش می آید که از کجا بفهمیم جنین سقط شده است ؟ سقط در 20 هفته ی اول بارداری از شایع ترین مشکلات بارداری است.  طبق آمار ها حدود 15 تا 20 از حاملگی ها در دنیا در این زمان به اتمام می رسد. داشتن اطلاعات در این زمینه مفید خواهد بود.

 

سقط جنین چیست ؟

خروج جنین از رحم را به نام سقط معرفی کرده اند. در بسیاری از موارد پیش از آنکه خانمی مطلع شود باردار است به دلایلی از جمله ساک حاملگی پوچ به طور خود به خود سقط می شود.

بیشترین احتمال سقط یعنی 80% در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد به همین دلیل بسیاری از زوجین برای بازگو کردن این خبر خوشحال کننده تا هفته سیزدهم صبر می کنند.

 

شایعترین علل سقط جنین

بسیاری از زنان پس از سقط خودشان را سرزنش می کنند. اما، واقعیت این است که در بسیاری از موارد علت سقط هیچ ربطی به رفتار و تحرکات مادر ندارد. عمده ترین عامل، اختلالات ژنتیکی است. لقاح فرآیند پیچیده ای است و نقص کوچکی در آن می تواند مانع رشد جنین شود.

عدم تعادل هورمونی سبب 15% از سقط جنین ها شناخته شده است. مشکلات رحمی مانند فیبروم هایی که مانع از لانه گزینی و خونرسانی به جنین می شود، بیماری های مزمنی مانند بیماری های خود ایمنی، لوپوس، بیماری های قلبی، کبدی و کلیوی  و دیابت نیز عامل 6 درصد از سقط ها است.

تب شدید در اوایل بارداری صرف نظر از سلامت جسمانی می تواند سبب سقط جنین شود.

 

آیا می توان جلوی سقط را گرفت ؟

متاسفانه راهکاری برای ممانعت از سقط پس از شروع علائم وجود ندارد. به خصوص در مواردی که بدن در حال دفع ساک حاملگی و پوچ است و جنین امکان رشد ندارد. اما مراجعه به پزشک می تواند در کنترل و تعادل هورمون ها و مشورت برای عدم سقط در بارداری های بعدی مفید باشد.

 

علائم عمومی سقط چیست ؟

لکه بینی در ابتدای بارداری متداول است. اما نباید آن را طبیعی دانست. گاهی زنگ خطری برای تماس با پزشک است که باید جدی گرفته شود. با مراجعه به پزشک می توانید بفهمید که آیا این لکه ها خطر جدی محسوب می شوند و یا از نوع بی خطر هستند و به مرور از بین می روند

بسیاری علائم شدیدی در سقط اوایل بارداری تجربه نمی کنند. اما علائم دیگری که در کنار خونریزی مشاهده میشود عبارتند از : انقباضات ضعیف تا شدید، درد در کمر یا شکم، از بین رفتن علائم بارداری مانند تهوع صبحگاهی، موکوس سفید-صورتی، دفع بافت لخته مانند.

در جواب این سوال که از کجا بفهمیم جنین سقط شده است ؟ باید موارد بالا را در نظر گرفت.

 

منبع
2 Comments
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید