خانه » اردک ماندارین زیباترین اردک جهان
اردک ماندارین
اردک ماندارین
حیوانات

اردک ماندارین زیباترین اردک جهان

Sending
User Review
0 (0 votes)

اردک ماندارین

اردک ماندارین گونه ای از اردک ها در حیات وحش حیوانات آسیای شرقی است. طول این اردک به 41 تا 49 سانتیمتر و طول بال های آن به 65 تا 75 سانتی متر می رسد.

نوع نر و ماده ی این اردک در رنگ پر ها تفاوت های کمی دارند. اردک نر هلال قرمز و سفیدی بالای چشم دارد. سینه ای ارغوانی و پر های نارنجی دارد. اردک ماده هلال چشم سفید رنگ دارد و در رنگ پر ها شبیه اردک نر است اما رنگ ارغوانی در سینه ی نر ها بیشتر است. در فصل جفت گیری تفاوت رنگی نر و ماده بیشتر مشهود است و در فصول دیگر به هم شبیه می شوند.

 

زیستگاه

زیستگاه این گونه از اردک در شرق آسیا گسترده شده است. تخریب جنگل ها سبب کم شدن جمعیت ان در شرق روسیه و چین تا 1000 جفت در هر کشور شده است. اما ژاپن توانسته است 5 هزار جفت از این گونه را در کشور خود نگه دارد. در حال حاضر حدود 7 هزار جفت از این پرنده در سراسر اروپا وجود دارد.

ماندارین بیشتر در حاشیه رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین متراکم و دارای درختچه و در عمق کم زندگی می کند.

 

پرورش

در دنیای وحش، اردک های ماندارین در نواحی دارای درختان متراکم در حاشیه دریاچه های کم عمق، باتلاق ها و حوضچه ها زندگی و تولید مثل می کنند. این پرنده در حفره های درختان تخم گذاری می کند. پس از آنکه جوجه ها از تخم در بیایند مادرشان ان ها را به سمت آب هدایت می کند و جوجه ها همگی از حفره درخت بیرون می آیند.

 

تغذیه

اردک های ماندارین عمدتاً گیاهخوار و دانه خوار هستند و روی زمین تغذیه می کنند. البته حلزون، حشرات و ماهی های کوچک را نیز صید می کنند. رژیم غذایی این اردک ها به صورت فصلی تغییر می کند و در بهار بیشتر از حشرات و ماهی ها تغذیه می کنند. این حیوانات عمدتاً در سپیده دم یا غروب خورشید از حشرات و در طول روز از دانه ها و گیاهان تغذیه می کنند.

 

تهدید ها

شگ های وحشی، جغد ها، عقاب ها و مار های بیشه زار از شکارچیان این گونه اردک هستند. اما بزرگترین خطر برای این گونه تخریب زیستگاه است. این گونه از اردک به علت زیبایی خیره کننده اش در معرض شکار انسان ها نیز هست و نیاز به حفاظت دارد.

 

جایگاه ماندارین در فرهنگ شرقی

در فرهنگ کشور کره ماندارین نشان صلح و وفاداری و فرزندان زیاد است. در فرهنگ کشور ژاپن نیز همینطور است.

در فرهنگ کشور چین این اردک ها به جفت های همیشگی معروفند و نماد محبت و وفاداری هستند. مردم چین اصطلاح دو اردک ماندارین در آب را به عنوان معادلی برای دو کبوتر عاشق استفاده می کنند.

 

منبع