خانه » معرفی و آموزش بازی مافیا
آموزش بازی مافیا
آموزش بازی مافیا
سرگرمی

معرفی و آموزش بازی مافیا

آموزش بازی مافیا

بازی مافیا یکی از بازی های گروهی جذاب است که در یک جمع تشکیل شده از  افرادی با تفکرات مختلف، پیچیده تر و چالش برانگیزتر خواهد بود. در این نوشته قصد داریم به آموزش بازی مافیا  و معرفی نقش های آن بپردازیم.

 

تاریخچه بازی مافیا

بازی مافیا را اولین بار دانشجوی رشته ی روانشناسی در دانشگاه مسکو به عنوان پروژه ای تحقیقاتی ابداع کرد و پس از آن با انتقال این ایده به دانشگاه های دیگر و معرفی به دیگران به شکل نوعی سرگرمی جذاب برای همه ی گروه ها تبدیل شد. انواع مختلفی از این بازی در سراسر جهان رایج است و در این نوشته یکی از چندین روش بازی را با هم دنبال می کنیم.

 

معرفی بازی

در بازی مافیا گروهی از افراد دور هم جمع می شوند و هر کدام نقشی را می پذیرند در این بازی دو دسته نقش شهروند و مافیا وجود دارد. هر کدام از این دو گروه باید در بیرون کردن اعضای مقابل از بازی تلاش کند. در دسته ی شهروند نقش های مختلفی وجود دارد. این بازی برای انجام شدن به یک راوی نیاز دارد تا در زمان لازم وضعیت بازی را برای اعضا اعلام کند.

 

شب و روز در بازی مافیا

در ابتدای بازی نقش ها توسط کارت تعیین می شود و باید دقت نمود هیچ دو بازیکنی از نقش هم با خبر نشوند. در این بازی دو بخش اصلی شب و روز وجود دارد که زمان آن را راوی اعلام می کند. اعضای گروه مافیا می توانند در شب بیدار شوند و همدیگر را شناسایی کنند اما اعضای گروه شهروند باید به نوبت بیدار شوند و وظایف خود را انجام دهند.

در روز اعضای بازی با یکدیگر گفتگو می کنند و به همدیگر اتهام می زنند و شهروند ها تلاش می کنند از روی تناقضات گفتگو ها و یا حتی زبان بدن متوجه شوند کدام شخصیت ها مافیا هستند و خود را پنهان می کنند. در انتهای روز با رأی گیری یکی از افراد از بازی بیرون می رود و در شب با تیر اندازی گروه مافیا و تک تیرانداز می توانند اعضای گروه مقابل را بیرون کنند.

 

وظایف بازی

در گروه شهروند نقش های مختلفی وجود دارد از جمله، شهروند ساده، زره پوش، پزشک، تک تیرانداز و کارآگاه. در شب پزشک می توانند با انتخاب فردی که مافیا انتخاب کرده است او را نجات دهد. تیر مافیا در شب روی زره پوش کار نمی کند. تک تیر انداز می تواند گروه مافیا را در شب بزند اما اگر اشتباهاً به یک شهروند تیر بزند خود از بازی خارج می شود. کارآگاه نیز می تواند در هر شب استلام یکی از اعضا را از راوی بگیرد تا مشخص شود مافیاست یا خیر.

برای آموزش بازی مافیا صد البته بازی حضوری و زنده لازم است.

 

منبع