خانه » انواع نور در عکاسی را چطور بشناسیم ؟ نور تابشی و نور بازتابشی
عکاسی و طراحی

انواع نور در عکاسی را چطور بشناسیم ؟ نور تابشی و نور بازتابشی

انواع نور در عکاسی
انواع نور در عکاسی

درک انواع نور در عکاسی

چطوری انواع نور عکاسی را تشخیص بدهیم ؟ آیا تا به حال شده است حتی با دقت بسیار زیاد نتوانید نور مناسبی در عکاسی خود تجربه کنید؟ حتی وقتی که حالت خودکار دوربین را استفاده می کنید؟ این مسأله به این دلیل است که انواع نور در عکاسی متفاوت هستند و دو نوع نور مختلف وجود دارد.

انواع نور در عکاسی یکی نوری که مستقیم تابش می کند و یکی نور بازتاب شده هستند که هنگام عکس گرفتن باید مورد توجه قرار بگیرند.

 

نور تابشی در مقابل نور بازتاب

همه ی ما به صورت بصری تفاوت بین این دو نوع نور را تشخیص می دهیم. زمانی که آفتاب داغ و شدید است شما از لباس های با رنگ روشن تر استفاده می کنید. زیرا بازتاب نور در رنگ روشن و بالاخص سفید نسبت به رنگ سیاه بیشتر است و رنگ سیاه بیشتر نور را جذب می کند. شما باید به این اصل در زمان عکاسی نیز توجه کنید.

 

تفاوت نور تابشی و بازتابشی

نور تابشی نوری است که صحنه ی عکاسی شما را روشن می کند. این نور بدون منعکس شدن و مستقیم به سوژه شما می تابد و از جمله نورپردازی های صحیح محسوب می شود.

زمانی که نور به اشیا می رسد و از ان ها بازتاب می شود به چشم ما و به دوربین می رسد. این نوع نور، نور بازتابشی است.

 

بازتاب نور از یک جسم

لباس و اشیاء تیره نور را جذب می کنند. به همین دلیل دوربین شما با نورسنجی تشخیص می دهد که نور کافی نیست. بر عکس لباس ها و اشیاء روشن و سفید نور زیادی را بازتاب می کنند و دوربین تشخیص می دهد که نور زیاد است و باید نور را کم کند. در نهایت شما عکس هایی خواهید داشت که نور پردازی مناسبی ندارند.

نورسنجی دوربین بر اساس بازتاب نور انجام می شود و سنجش دقیقی نیست و بدون توجه به انواع نور در عکاسی نمی توان عکس خوبی به دست آورد.. برای اینکه نورسنجی به دقت انجام شود باید از یک نور سنج دستی خارجی استفاده کرد که البته بسیار هم گران است. اما، راه ارزانی هم برای داشتن عکس با نورپردازی مناسب وجود دارد.

 

سیاه و سفید و خاکستری

در دهه 1390 عکاسی به نام آنسل آدامز درجه ی نور را از روشن تا تیره به 11 ناحیه تقسیم کرد. هر چیزی در دنیا رنگی دارد و نوری که در این نواحی جای می گیرد. تمام نور سنج ها از جمله نورسنج تعبیه شده در دوربین در ناحیه ی وسطی یا خاکستری تنظیم شده اند که 18% از نور را بازتاب می دهد. به همین دلیل برای گرفتن عکس مناسب باید این تنظیم را تغییر دهید.

 

کارت خاکستری

یکی از راه های تغییر تنظیم نور دوربین استفاده از کارت های خاکستری است که قبل از عکس گرفتن آن را جلوی دوربین می گیرید تا دوربین با نور بیشتری تنظیم شود. این کارت ها در بازار موجود هستند و می توانید خریداری کنید.

 

بدون کارت خاکستری

تمام سوژه ها در ناحیه سیاه یا سفید یا خاکستری قرار نمی گیرند و شاید سوژه های شما رنگارنگ باشند و یا تمایل نداشته باشید کارت خاکستری را همراه خود حمل کنید. در این شرایط می توانید برای مثال از کف دست خود یا یک شی خاکستری استفاده کنید به طوریکه ابتدا لنز دوربین فقط شی خاکستری را ببیند. دقت کنید شیء جلوی دوربین دقیقا تحت همان نوری قرار بگیرد که سوژه ی عکاسی در آن قرار دارد. این نکته را نیز در نظر بگیرید برای تنظیم نور نباید با دست یا بدن خود سایه ایجاد کنید تا بتوانید عکسی با نور پردازی مناسب بگیرید.

توجه کنید بازتاب نور به جنس مواد نیز بستگی دارد برای مثال ماشین سیاه رنگ نسبت به لباس پشمی سیاه بازتاب بیشتری دارد.

شناخت انواع نور عکاسی باعث می شود که عکس های شما از عکس های فوری به عکس های حرفه ای و زیبا تبدیل شود.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید