خانه » دانستنی هایی در مورد صنعت چرم در ایران
صنایع

دانستنی هایی در مورد صنعت چرم در ایران

صنعت چرم
صنعت چرم

صنعت چرم در ایران

صنعت چرم در ایران به علت پورش گشترده ی گاو و گوسفند یکی از صنایع خوب برای تولید است. به محصول دباغی شده از پوست، چرم می گویند. چرم و پوستی که در ایران تولید می شوند، کیفیت بالایی دارند و به طور سنتی به کشور های دیگر صادر می شوند. به علت قدمت سابقه ی این صنعت، محصولات چرمی ایرانی در دنیا جایگاه ویژه ای به دست آورده اند.

 

قدمت تولید محصولات چرمی

تولید محصولات چرمی در ایران به 550 سال پیش باز می گردد. اما، صنعت چرم مدرن ایران از سال 1930 آغاز به کار کرده است. اولین کارخانه ی چرم سازی در ایران در سال 1933 در همدان و دومین کارخانه در سال 1935 در تبریز تأسیس شدند. در آن زمان ایران تنها پوست سنتی (به اصطلاح سالامبور) را برای محصولات چرمی تولید می کرد.

با پیشرفت فناوری و توسعه ی ماشین آلات  ابزار مدرن و هم چنین روش های جدید فرآوری پوست، صنعت چرمایران به میزان قابل ملاحظه ای رشد کرد. در دهه های 1960 و 1970، کارخانه های چرم سازی و فرآوری سالامبور در سراسر کشور تأسیس شدند.

 

مشکلات صنعت چرم در ایران

یکی از مشکلات اساسی صنعت چرم در ایران زنجیره تولید کامل نشده است. تولید محصول از مواد خام و ایجاد ارزش افزوده به دلایل مختلفی از جمله کمبود سرمایه گذاری در این بخش، گران بودن نیروی کار انسانی و افزایش قیمت تمام شده و همچنین بازار غیر مطمئنی که تولیدات داخلی همواره با آن دست و پنجه نرم می کنند، مهجور باقی مانده است.

مطالعات نشان می دهند که اگر صنایع چرم ایران از نظر فناوری با کشور های دیگر مقایسه شوند از 100 رتبه ی 40 را به دست می آورند. در سال های اخیر تلاش برای جذب سرمایه گذاری در این صنعت و پیدا کردن بازار های خارجی بیشتر شده است. اما، لازمه ی دستیابی به این هدف، ارتقاء فناوری و تخصص نیروی کار در صنعت است.

 

فعالیت صنایع چرم در سال های اخیر

در سال های اخیر صنعت داخلی شاهد ظهور شرکت های تولید کننده کالا های با کیفیت بوده است که موفق به ایجاد برند های محبوبی نیز شده اند و می توان گفت صنایع چرم ایران روندی رو به رشد داشته اند.

بازار داخلی هم نسبت به صادرات و بازار خارجی وضع بهتری داشته است. شاید صادرات با فعالیت بیشتر و معرفی گسترده تر محصولات درخارج از کشور رونق بهتری پیدا کند و موفق تر شود.

مقدار تولید سالانه واحدهای صنایع چرمی ایران برابر با 6.5 میلیون متر مربع است که بخش عمده آن برای ساخت کفش استفاده می شود. گفته شده است که 20% از این تولیدات برای محصولات غیر کفش استفاده می شوند.

امروزه واحد های صنعت چرم فعالانه در سه منطقه راهبردی تهران، تبریز و مشهد فعالیت دارند.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید