خانه » هفته اول حاملگی: آخرین خونریزی قبل از بارداری
فرزند و والدین

هفته اول حاملگی: آخرین خونریزی قبل از بارداری

آخرین پریود قبل از بارداری
آخرین پریود قبل از بارداری

آخرین خونریزی قبل از بارداری

تاریخ آخرین خونریزی قبل از بارداری تعیین کننده ی مدت زمان حاملگی و شمار هفته های بارداری است. اولین روز از آخرین دوره ی ماهیانه، آغاز 40 هفته بارداری در نظر گرفته می شود. در واقع بدن زنان هر دوره ی ماهیانه را آغاز بارداری در نظر می گیرد و خود را از دو هفته قبل برای لقاح اماده می کند.

پس از اینکه تخمک از تخمدان ها آزاد شد و در مسیر لوله های فالوپ حرکت کرد، آماده ی لقاح و تشکیل جنین می شود.

 

یادداشت تاریخ های ماهیانه

میانگین دوره ی ماهیانه برای اکثر زنان 28 روز است. هر خانمی با یادداشت تاریخ ها می تواند تعداد دقیق روز های دوره را برای خود پیدا کند. اولین روز هر دوره روز آغاز خونریزی است. پس از حدود 14 روز از آغاز دوره ی ماهیانه، تخمدان ها یک تخمک (در اکثر موارد یک تخمک) آزاد می کنند. به این فرآیند در اصطلاح پزشکی تخمک گذاری می گویند. این زمان، وقت لقاح و بارداری است. در دو هفته ی بعدی تا انتهای دوره، تخمک به سمت رحم حرکت می کند و اگر لقاح انجام نشده باشد از بین می رود و دوره ی دیگری آغاز می شود.

برخی از زنان دوره هایی با طول مدت کمتر از 28 روز یا 30 یا حتی 35 روزه دارند. به همین دلیل تشخیص تاریخ ابتدایی از روی گفته های مادر کار ساده ای نیست و انجام سونوگرافی می تواند تاریخ دقیق تشکیل جنین را مشخص کند.

 

آماده شدن برای بارداری

برای داشتن دوران بارداری سالم هر مادری باید به نکات تغذیه پیش و پس از آغاز بارداری توجه کند. ویتامین های ضروری، مصرف مکمل ها، فولیک اسید، مصرف ویتامین سی کافی و انجام تمرینات ورزشی ضروری هستند. مادرانی که قصد اقدام به بارداری دارند باید از نوشیدنی های الکلی، کشیدن سیگار و مصرف مواد مخدر اجتناب کنند. حتی مصرف چنین موادی پیش از بارداری (و نه پس از آغاز بارداری) می تواند اثرات سوء ماندگاری در بدن و در نتیجه بر روی جنین داشته باشد. زیرا هر زنی در هنگام تولد با تمام تخمک هایی که بناست در طول دوره های ماهیانه آزاد شوند به دنیا می آید و هر آسیبی روی آن ها نیز اثر می گذارد. به همین دلیل خانم ها باید برای داشتن بارداری سالم از سال های قبل مراقب سلامتی خود باشند.

 

تعیین هفته های بارداری

زمانی که آغاز دوره ی ماهیانه به تعویق بیافتد، در حالیکه فرد انتظار بارداری را می کشد، به این معنی است که دو هفته ی قبل لقاح رخ داده و دیگر بنا نیست دوره ای آغاز شود و زمان بارداری را یک ماهه در نظر می گیرند. یعنی  روز اول آخرین خونریزی قبل از بارداری، آغاز 40 هفته بارداری در نظر گرفته می شود.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید