خانه » انواع ورزش برای زانو درد
ورزش برای زانو درد
ورزش برای زانو درد
بهداشت و سلامت سرگرمی

انواع ورزش برای زانو درد

ورزش برای زانو درد

در نوشته ی پیشین به بررسی علت درد زانو پرداختیم و در اینجا قصد داریم چند مورد ورزش برای زانو درد را با هم مرور کنیم.

 

درمان درد زانو

یکی از اصلی ترین روش های درمانی برای درد زانو، انجام تمرینات ورزشی است. زیرا، عضلات ضعیف خود یکی از عوامل ایجاد مشکل برای زانو هستند. البته ورزش بهترین حالت برای پیشگیری از درد زانو است. گرچه می تواند درمان خوبی نیز تلقی شود. درمان درد زانو با ورزش باید با احتیاط باشد و فشار مضاعف به مفصل زانو وارد نکند.

شنا، ورزش های هوازی در آب، پیاده روی، یوگا و ورزش هایی از این دست برای درمان درد زانو بسیار مفیدند.

البته ورزش هایی مانند دویدن، پریدن، اسکی، دوچرخه سواری، ورزش هایی که نیازمند حرکات با تکرار بالا برای پا است و ورزش های پر ضربه ابداً برای کسانی که درد زانو دارند توصیه نمی شوند.

 

نکاتی که باید رعایت شود

تمرینات ورزشی که دارای حرکات کششی باشد برای زانو مناسب است. در کنار ورزش باید رژیم غذایی به منظور کاهش وزن و کاهش بار وارده بر زانو، استفاده از کفش مناسب، فیزیوتراپی و همچنین رژیم غذایی ضد التهابی نیز رعایت گردند.

 

ورزش برای عضلات ضعیف

ورزشی که برای خانم ها، افراد دارای عضلات ضعیف و یا کف پای صاف مناسب است این است که به پهلو دراز بکشید و زانو ها را خم کنید. پایی را که بالا قرار دارد از بدن جدا کردن و دوباره برگردانید. این ورزش سبک به تقویت تدریجی عضلات کمک می کند. افرادی که دارای کف پای صاف هستند نیز با فشار روی مچ پا رو به رو خواهند بود که به زانو منتقل می شود. پس بهتر است از چنین تمریناتی کمک بگیرند.

 

بلند کردن پا از زمین

یکی از بهترینن ورزش ها برای زانو این است که به پشت روی زمین دراز بکشید و پا ها را همانطور که صاف هستند از زمین بلند کرده، 10 ثانیه صبر کنید و بعد روی زمین بگذارید. تکرار این حرکت سبب تقویت عضلات پا و کاهش درد زانو می شود.

 

یوگا

از آنجا که تمرینات ورزشی یوگا عمدتاً کششی و قدرتی هستند فشار ناگهانی و آسیب زا روی مفاصل وارد نمی کنند و فرد تشخیص می دهد تا چه نقطه ای می تواند به عضلات فشار وارد کند. یوگا پس از شنا بهترین ورزش برای زانو درد محسوب می شود.

 

انتخاب نوع ورزش

برای انتخاب نوع ورزش های مناسب بهتر است از متخصصین در این زمینه مشورت بگیرید. در هر حال اگر بدن انعطاف پذیری دارید اما قدرت عضلات کم است، بهتر است که بر حرکات قدرتی و در صورتی که انعطاف خوبی ندارید بهتر است از حرکات کششی استفاده کنید.

نباید فراموش کرد که ورزش برای زانو درد یک باید است.

 

منبع