خانه » علت درد زانو چیست ؟
علت درد زانو
علت درد زانو
بهداشت و سلامت سرگرمی

علت درد زانو چیست ؟

بررسی علت درد زانو

موارد متعددی به عنوان علت درد زانو معرفی شده اند. زانودرد ممکن است با تورم زانو، درد شدید شونده با راه رفتن، عدم امکان تحمل وزن بر روی زانو، ضعف زانو، قرمزی و گرمی در کشکک زانو، عدم تعادل، کاهش امکان حرکت های پا و ایجاد صدا در زانو همراه باشد.

 

مفصل زانو

زانو یکی از مفاصل پیچیده ی بدن است و از اتصال استخوان ها به هم تشکیل شده است. زانو جایی است که استخوان اصلی ران و استخوان اصلی ساق پا به هم متصل می شوند. مفصل زانو بزرگترین مفصل در بدن انسان به شمار می رود. زانو ها باید بتوانند فشار، وزن و ضربه های ناگهانی را تحمل کنند.

 

رایج ترین علت های درد زانو

آسیب هایی که به پا وارد می شوند ممکن است بر تانودون ها و غضروف زانو نیز اثر گذاشته باشند و ایجاد درد کنند.

آرتریت یکی از علت های رایج درد زانو است. روماتیسم مفصلی یکی از انواع آرتریت است و با ایجاد التهاب در مفصل زانو باعث درد می شود.

آرتروز نیز که به علت استفاده نابه جا و طولانی از مفاصل ایجاد می شود درد شدیدی به دنبال دارد.

مشکلات عضلانی و یا مشکلات ساختاری در آناتومی بدن نیز می تواند منجر به درد زانو شود.

نقرس نوعی بیماری است که در ان بلور هایی از جنس کلسیم یا اوره در مفاصل تشکیل می شوند. این بلور ها ساختاری مثلثی دارند و گوشه های تیز آن ها باعث ایجاد درد می شود.

عفونت مفصلی نیز از دیگر علل رایج درد زانو است که با تورم و قرمزی همراه است.

 

جراحت و آسیب علت درد زانو

آسیب های زانو ممکن است به مروز زمان و یا به صورت یکباره ایجاد شوند. هر گونه آسیب یا التهاب که در مفصل، تاندون یا غضروف زانو ایجاد شود منجر به درد زانو می گردد. شایع ترین آسیب های زانو عبارتند از:

مینیسک پاره شده (که غضروفی کشسان و لاستیکی برای جذب ضربه به زانو است)، التهاب یا آسیب دیدن تاندون ها، شکستگی زانو و …

 

خطر زانو درد

لازم است بدانیم که چه نوع سبک زندگی و رفتاری منجر به تشدید زانودرد می شود.

ورزش هایی مانند فوتبال، اسکی، راگبی و … خطر زیادی برای زانو دارند. انجام ورزش هایی که با پرش همراه است باید با احتیاط انجام شود. زنان ورزشکار نیز نسبت به مردان بیشتر در معرض زانو درد قرار می گیرند.

پوکی استخوان نیز عاملی است که مستقیماً با درد زانو ارتباط دارد و برای پیشگیری از آن باید کلسیم به اندازه مصرف شود و تغذیه ی افراد مناسب باشد.

اضافه وزن و چاقی، 4 دست و پا راه رفتن، زیاد روی زمین نشستن و خم کردن زانو ها و … همگی در دراز مدت علت زانو درد محسوب می شوند.

 

منبع