خانه » شروع غذاخور شدن نوزاد
غذاخور شدن نوزاد
غذاخور شدن نوزاد
فرزند و والدین

شروع غذاخور شدن نوزاد

غذاخور شدن نوزاد

امروزه غذا هاى كمكى براى كودكان شير خواره آسان تر شده و غذاخور شدن نوزاد مانند گذشته محدود نيست.

با پيشرفت علم پزشكى در زمينه پيشگيرى از آلرژى در كودكان، مى توان بدون نگرانى از بعد از شش ماهگى كودكان شير خوار را با غذاها آشنا كرد.

 

از تولد تا شش ماهگى

در اين مدت نوزاد بايد منحصرا از شير مادر تغذيه كند؛ شير مادر ايمنى بدن نوزاد را در برابر بيمارى ها بالا مى برد؛ از ابتلاى او به آلرژى و چاقى جلوگيرى مى كند و ويتامين هاى مورد نياز بدن او را تامين مى كند. هيچ چيز نمى تواند در شش ماهه نخست تولد نوزاد جايگزين شير مادر شود.

بعـد از شـش ماهگى نيازهاى غذايي شيرخوار فقط با شير تامين نمى شود و بايد در كنار  شير مادر، خوردن غذاهاى نيمه جامد را شروع كند.

 

شش ماهگى

به تغذيه كودك از شير مادر و غذاهاى خاص نوزادان ادامه به عنوان خوراك اصلى دهيد. در اين زمان مى توانيد مقدارى آب خنك در ليوان به كودك بدهيد تا بنوشد.

غذاهاى كمكى مناسب اين دوره، معمولا غذا هاى سبك اما مقوى مانند پوره، فرنى، حريره بادام و در نهايت سوپ است كه زود و راحت هضم مى شوند.

به تعويق انداختن تغذيه كمكى ممكن است باعث كند شدن با توقف رشد كودك شود.

به خاطر داشته باشيد كه غذا خور شدن نوزاد فرآيندى تدريجى است؛ پس بايد مواد غذايي را تدريجا به رژيم غذايي او اضافه كرد. اولين غذا بايد ساده و اندكى غليظ تر از شير باشد مانند فرنى آرد برنج يا لعاب برنج. حتما غذا را با قاشق و آب را در ليوان به كودك بدهيد.

از انواع گوشت ها مانند گوشت گوساله و گوسفند، مرغ، ماهى( كنسرو شده، منجمد و تازه) و جگر مى توانيد به تدريج در غذاى كودك استفاده كنيد.

 

از ٦  تا ١٢ ماهگى

در اين دوره غذاى اصلى كودك، بايد همچنان همان شير مادر و تركيبات غذايى مخصوص شير خواران باشد؛ در كنار آن، اكثر شير خواران مى توانند در اين دامنه زمانى از بيشتر خوراك هاى بزرگسالان استفاده كنند.مانند سبزى جات خام و پخته، مانند هويج بخار پز يا رنده شده، سيب زمينى پوره شده يا آب پز؛ گوجه فرنگى خرد شده؛ تكه هاى خيار؛ گلچه هاى كلم بروكلي يا گل كلم

 

انواع ميوه ها

حبوبات و غلات مانند: برنج، گندم، جو كوبيده، رشته فرنگى، نان، پاستا

تخم مرغ كامل: آب پز، خاگينه يا املت

خوراك هاى لبنى مانند: پنير و ماست

 

در پايان اين دوره مى توان شير پاستوريزه پر چرب گاو را در ليوان به كودك داد.

از ١٢ ماهگى به بعد، در كنار غذاخور شدن نوزاد، مى توانيد تغذيه كودك از شير مادر را تا هر زمان كه شما و كودكتان تمايل داريد ادامه دهيد.

 

منبع
برچسب ها