خانه » آیا می دانید کوکی اینترنت چیست ؟
کوکی اینترنت چیست
کوکی اینترنت چیست
تکنولوژی

آیا می دانید کوکی اینترنت چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

کوکی اینترنت چیست ؟

نام کوکی بیشتر نوعی بیسکویت را در ذهن تداعی می کند. اما برای اینکه بدانید کوکی اینترنت چیست تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

امروزه نوع جدیدی از کوکی در دنیا پدید امده است که برای درست کردن آن به یک عدد رایانه، اتصال به اینترنت و یک مرورگر اینترنت دارید تا آن را با وبسایت ها مخلوط کرده و طعم آن را بچشید. این دستور تهیه، به شما یک کوکی اینترنتی می دهد!

 

نقش کوکی ها

آیا تا به حال شده است که در سایتی ثبت نام کرده و وارد آن شوید و پس مدتی با مراجعه ی دوباره به سایت خود به خود log in انجام شود و یا اگر خرید اینترنتی کرده و مواردی را به حساب خود اضافه کرده اید و پس از بسته سایت با مراجعه ی دوباره تمام آن موارد هنوز در حساب شما وجود داشته باشند ؟ این دست عملیات به لطف کوکی های اینترنتی کاربری سایت ها را ساده تر کرده اند.

وقتی که وارد وب سایتی می شوید، آن وب سایت یک کوکی اینترنتی به کامپیوتر شما می فرستند که در فایلی ذخیره می شود. کوکی های اینترنتی دارای اطلاعاتی هستند که به صورت یک فایل متنی یا text ذخیره می شود. این اطلاعات می تواند شامل موارد متععدی از جمله نام کاربری، رمز عبور، تعداد بازدید ها و مقالات و محصولات مشاهده شده باشد.

کوکی های اینترنتی با نام های متفاوتی معرفی می شوند مانند کوکی های HTTP، کوکی کامپیوتری، کوکی وب و کوکی های مرورگر. کلمه ی کوکی در واقع کوتاه شده ی واژه ی “کوکی جادویی” است که اشاره به بسته ی داده هایی دارد که به کامپیوتر فرستاده شده و از ان دریافت می شود بدون اینکه داده ها ذره ای دچار تغییر شوند.

 

فایده یا مزاحمت

وب سایت ها کوکی را روی کامپیوتر افراد ذخیره می کنند تا بتوانند مراجعات بعدی از آن کامپیوتر را رصد کنند و فعالیت های آنلاین را زیر نظر داشته باشند. گرچه کمی نا خوشایند به نظر می رسد، این کار فواید زیادی به همراه دارد. برای مثال باعث می شوند به محض ورود به سایت خود به خود log in انجام شود و زمان وارد کردن نام کاربری و رمز عبور صرف جویی شود.

با این حال، بعضی از افراد کوکی ها را بیش از حد مزاحم می بینند. اگر شما تصور می کنید که کوکی های اینترنتی ورود به حریم خصوصی شماست باید بدانید که مرور گر ها تنظیماتی برای محدود کردن یا حذف کوکی ها دارند. البته برای استفاده ی بهتر از بعضی از سایت ها کار شما را راحت تر می کنند. هر چند بعد از دانستن این که کوکی اینترنت چیست با اعتماد بیشتری می توانید از آن بهره ببرید.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x