خانه » چگونه عطش مان را رفع کنیم
چگونه عطش مان را رفع کنیم
بهداشت و سلامت

چگونه عطش مان را رفع کنیم

Sending
User Review
0 (0 votes)

آیا تشنگی با نوشیدن آب الزاما رفع می شود؟

پاسخ این سوال خیر است ، زیرا اگر این طور بود بعد از نوشیدن مقدار بسیاری آب باز هم احساس تشنگی نمی کردیم ، در بدن یک سامانه ای وجود دارد که احساس تشنگی را به انسان گوش زد می کند.

این سامانه وظیفه تنظیم رطوبت بدن را برعهده دارد ، سامانه رطوبت سنجی بدن درست مثل کولر عمل می کند ، یعنی زمانی که آب بدن از یک مقداری کمتر می شود ، این سیستمی که در بدن واقع شده که به اصطلاح و برای درک بهتر ، آن را سامانه خوانده ایم ، به ما هشدار می دهد و کمک می کند که رطوبت دوباره تامین شود.

تفاوت این سیستم با کولر ، زمانی است که آب کولر تمام می شود  و برای جبران آن،به صورت خودکار از طریق شلنگی  ته مخزن را پر از آب می کند . اما بدن انسان به هیچ شلنگ و دستگاهی متصل نیست . موقعی که آب بدن کم می شود فرد احساس تشنگی میکند. باید دانست که حس تشنگی در حکم یک نوع اخطار عمل می کند اما الزاما به معنی نوشیدن آب نیست ، آب بخشی از آن چیزی است که ما برای رفع عطش به آن نیاز داریم .

مواد و میوه های آب دار

زمانی که ما آب را می نوشیم مانند لوله ای وارد و از لوله ای دیگر به آسانی خارج می شود، چه کاری باید انجام دهیم تا آب از مسیری وارد و در بدن برای مدت طولانی تری ذخیره شود؟

خوراکی ها و موادغذایی متنوعی در پیرامونمان قرار دارند که خاصیت آن را دارد، بتواند رطوبت و آب بدن را برای طولانی مدت در بدن حفظ کند از جمله آن ها ؛ سبزیجات، میوه ، بخصوص کاهو ، هویج و خیار و البته بسیاری از مواد دیگری که قادر به نگهداری بیشتر آب می باشد .

ما می توانیم این مواد را به پوشال کولر تشبیه کنیم ، در این موادغذایی بافتی وجود دارد که دقیقا شبیه به پوشال کولر می باشد ، این فیبرهای غذایی از درون میوه ها و سبزی ها وارد بدن می شوند و موجب حفظ و نگهداری آب و خشک نشدن آن می گردند و با خوردن آن ها بدن احساس طراوت بیشتری خواهد داشت.

سوال ؛ چرا در این میان صحبت از آب نمی شود؟ پاسخ ؛ مایعی که در بدن ما وجود دارد لزوما آب نیست، آب بخشی از مایع حیاتی بدن ما است ،در داخل بدن انسان مایعی که جریان دارد چیزی شبیه به سِرُم می باشد ،درست است ؛ بخش اعظم سرُم ،آب می باشد اما تماما آب نیست.

لیموترش اعجاب انگیز

هنگامی که انسان تحرک زیادی داشته یا در معرض گرما قرار گرفته ،طبیعتا احساس عطش می کند ، او آب بسیاری را از دست داده ولی به غیر از آن،مواد دیگری نیز از بدن خارج گشته مانند ؛ مواد معدنی و مواد دیگری که در آب محلول هستند و باعث می شوند احساس سبکی و خوبی داشته باشیم.

تنها نوشیدن آب عطش را رفع نمی کند، باید در کنار آن مواد دیگری را نیز مصرف کنیم ، بهترین چیزی که این مشکل را برطرف می کند لیمو ترش است، آب لیمو را گرفته و با آب ترکیب کرده و به عنوان شربت لیمو بنوشید علاوه بر اینکه آب بدن تان تامین می شود ، مواد معدنی از دست رفته تان را هم بازیابی می کند.

لیموترش اعجاب انگیز
لیموترش اعجاب انگیز

لیمو ترش یک شگفتی فوق العاده مفید طبیعت است، اندازه کوچکی دارد اما کارهای بزرگی را در بدن انجام می دهد، بهترین یاری رسان رفع تشنگی می باشد. (این میوه می تواند جایگزین خوبی برای چای باشد، خصوصا در هنگام سحر و افطار)

در مورد چای و نمک بیشتر بدانید

بسیاری از افراد بر این باورند که چای ، عطش را رفع و به بدن آرامش و طراوت می بخشد،باید متذکر شد که این باور غلطی است .عملکرد چای همانند یک سُرنگ می باشد.زمانی که ما چای می نوشیم همچون سُرنگ مایعات را به خود می کشد و باعث دفع سریع آن می گردد، بدین معنا که چای مُدر (ادرارآور) می باشد .همین عمل را نمک نیز انجام می دهد. آب بدن را می کشد و موجب می گردد که افراد به سرعت احساس عطش کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x