خانه » نکاتی مهم برای داشتن یک شخصیت قوی
روانشناسی

نکاتی مهم برای داشتن یک شخصیت قوی

Sending
User Review
0 (0 votes)

چگونه یک شخصیت قوی داشته باشیم ؟

 

این روز ها ” قوی بودن ” را با وجود مجموع تمامی صفات مثبت نظیر درستی ، شجاعت ، بردباری ، صداقت و وفاداری در یک شخص توصیف می کنند. شخصیت احتمالا مهم ترین ماهیتی است که یک فرد می تواند داشته باشد و تعریف روشنی از این که او دقیقا چه کسی است.

در ادامه تعدادی پیشنهاد برای تقویت و قوی تر شدن شخصیت ارائه می شود :

 

 

بدانید چه چیز هایی قوی تر بودن یک شخصیت را تعیین می کند

 

شخصی که از نظر شخصیتی قوی می باشد ویژگی های رفتاری اش به گونه ای است که بر روی غرایز و احساساتش کنترل دارد ، بر خود تسلط کافی دارد ، و در برابر وسوسه های بی شماری که دائما با آن ها روبرو می شود ، مقاومتی خوبی از خود نشان می دهد.

وجود قدرت در شخصیت به او اجازه می دهد از تعصبات و پیش داوری های ذهنی آزاد باشد. در حقیقت ظرفیت تحمل بالا ، ابراز عشق و احترام به دیگران از ویژگی های یک شخصیت قوی خواهد بود.

فرد قوی اجازه نمی دهد احساسات برخاسته از دلایل ناصحیح ، هدابت تصمیمات روزمره او را بر عهده بگیرد. گاها سخت و یا اشتباه است که احساسات عمیق روح خود را نفی و یا انکار کنید. اما می توانید که یاد بگیرید با تکیه بر عقل و عقلانیت  ، کنترل احساساتی نظیر غم و ناراحتی که ممکن است به افسردگی شخص منجر گردد ، را به دست بگیرید.

 

 

بدانید چرا داشتن یک شخصیت قوی برای خودتان و به خصوص برای دیگران اهمیت دارد

 

قوی بودن شخصیت شما اجازه می دهد شما آزادانه به آرزو های خود جامه عمل بپوشانید. در عین حال شما را قادر می سازد تا از عهده مشکلات و شکست ها بربیایید. این مسئله به شما کمک می کند تا اهداف خود را تا آخر مسیر دنبال کنید.

قوی بودن به شما اجازه می دهد به جای آن که خود را به خاطر داشتن مشکلات سرزنش کنید ، آن ها را بپذیرید.

قوی بودن به شما شجاعت می بخشد تا شکست ها ، حماقت ها و ضعف های خود را بپذیرید.

قوی بودن به شما قدرت می دهد تا در برابر جزر و مد اتفاقات سخت بایستید و در مواجه با موانع ایستادگی کنید.

 

 

همدردی کنید

 

مهم ترین راه تقویت شخصیت شما ، نشان دادن احساس همدردی با سایرین است ، به خصوص روح های ضعیف تر و این که به دیگران عشق بورزید همان طور که به خود عشق می ورزید.

همحسی با همدردی تفاوت دارد. زمانی که شما تمایل دارید با شخصی همدردی کنید در تلاش خواهید بود تا مسائل و مشکلات را واضح بیان کنید و به حل مسئله بپردازید تا به آن شخص کمک کنید. این مسئله به تقویت شخصیت شما کمک می کند. در حالیکه به هنگام همحسی بدون توجه به پیدا کردن راه حلی ، با به اشتراک گذاشتن احساستان و گوش دادن به حرفای شخص مقابل سعی در آرام کردن او دارید.

 

 

 

در جستجوی حقیقت باشید

 

یک شخص قوی همه حقایق را با استفاده از منطق می سنجد ، نه با پیش داوری و تعصب بر پایه احساسات. کسی که شخصیت قوی دارد در مواقع بحرانی تلاش می کند حقیقت ماجرا را دریابد. درگیر عواطف و احساسات شدن او را از دیدن واقعیت دور نمی سازد.

 

 

نه خوش بین و نه بدبین ، بلکه یک رهبر باشید

 

یک شخص بدبین نسبت به هر مسئله ای شکایتی خواهد داشت و نیمه خالی لیوان را می بیند. شخص خوشبین نیز انتظار دارد شرایط خود به خود بهبود یابند. اما یک رهبر تلاش می کند تا واقع بینانه جوانب مسئله را بسنجد.

 

 

در مقابل امواج غیر منطقی مقاومت کنید

 

ارسطو و آکویناس به این نتیجه رسیدند که هفت نوع احساس عمیق وجود دارد :

 

این احساسات می توانند عملکرد ما را خلاف آنچه عقل و منطق حکم می کند تحت تاثیر قرار دهند. بعضا ممکن است منجر به بروز عملکرد های نادرست گردند. نظیر : خوردن غذا بیش از اندازه ، ترس از موارد غیر منطقی ، غم و اندوه بیش از اندازه . رفتار هایی از این قبیل نشان دهنده ضعف شخصیتی است. و اما شخص قوی کنترل این وضعیت را به دست می گیرد و شما شاهد بهترین عملکرد ها از این تیپ شخصیت ها خواهید بود.

 

 

بیشتر به داشته هایتان توجه کنید

 

قدردان ارزش های خود را و آنچه که دارید ، باشید. اگر تصور کنید چمن جاهای دیگر سبز تر است ، برای زندگی خود ناراحتی مادام العمر سفارش داده اید.

به یاد داشته باشید شما ممکن است بر اساس تصورات خود زندگی دیگران قضاوت کنید. در حالی که بهتر است روی زندگی خود تمرکز کنید.

 

 

به اندازه کافی شجاع باشید تا ریسک کنید

 

اگر از نبرد های زندگی کناره گیری کنید شما باید پیروز شدن و لذت آن را هم فراموش کنید. دقت کنید شجاعت تنها زمانی معنا پیدا می کند که به پیشرفت بشری منجر گردد در غیر اینصورت تعریف خوشایندی نخواهد داشت.

 

 

 

تاثیر پذیری نامعقول را در خود کاهش دهید

 

هر شخصی علایق و سلایق مربوط به خود را دارد. اجازه ندهید اراده دیگران بر شما تحمیل شود. هم چنین یک شخص قوی اراده خود را نیز بر دیگران تحمیل نمی کند.

اما مهم است که در مسائل مختلف نسبت به نظرات مختلف آگاهی داشته باشید.

یک شخص قوی مسیر درست زندگی خودش را شخص خودش انتخاب می کند و هدایت حرکت آن را بر عهده می گیرد.

 

 

به داشتن اهداف با منافع اجتماعی اهمیت دهید و از شرارت دوری کنید

 

به دنبال یافتن صلح باشید و آن را دنبال کنید. فردی که ویژگی های قوی بودن را دارد در هدف خود تنها به دنبال منافع شخصی نیست. او به دنبال اهداف والای انسانی نیز خواهد بود. که ناشی از وجود انگیزه های شایسته و با ارزش به نفع جامعه در ذهن و قلب اوست.

 

 

احساس خوشبختی و بدبختی بیش از انداره نداشته باشید

 

سعی کنید حد اعتدال را رعایت کنید. یک فرد با شخصیت قوی تلاش می کند در همه شرایط در برابر افراط گرایی مقاومت کند.

 

 

در همه حال آرام باشید

 

آرامش ، یک حالت سکوت روانی در شما ایجاد می کند که زمینه را برای تمرکز افکار شما فراهم می سازد. ذهن به ایده پردازی می پردازد. در پی ایده ها ، فرصت ها پدید می آیند. با تشخیص صحیح فرصت ها به موفقیت می رسید. بدون داشتن آرامش ، هر میل و احساسی شدت می یابد و روند تمرکز کردن را با مشکل مواجه می سازد. آرامش دشمن احساسات نیست ، بلکه تنظیم کننده آن است و اجازه می دهد در جای خود به درستی بیان شود.

 

 

روی مثبت های زندگی تمرکز کنید

 

روی نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنید و زمان کمی را صرف نکات منفی سازید. در روایتی گفته شده یک فیلسوف به زنی جوان که به دنبال راه حلی برای درمان انواع مشکلات خود بود گفت : ” به آن ها فکر نکنید. این قوی ترین روش درمان است. ”

با تقویت اراده جهت منحرف کردن تمرکز بر مشکلات به نکات مثبت زندگی ، از مشکلات روحی و جسمی شما کاسته خواهد شد.

 

 

 

اعتقاد به سرنوشت ، با انکار قدرت اختیار را نپذیرید

 

هر شخص مسئول رشد و پیشرفت خودش است. اگر تنها به وجود سرنوشت اعتقاد داشته باشید زندگی غیر قابل تحمل خواهد بود. این قبیل اعتقادات شما را از تلاش کردن برای بهبود زندگی خود باز می دارد. باید بپذیرید شادی را خود شما می سازید و نباید به انتظار رسیدن شادی به دست سرنوشت ، از سمت شخصی دیگر یا موقعیتی متفاوت باشید. زیرا هرگز اتفاق نخواهد افتاد. اعتقاد به تاثیر گذاری قدرت اختیار و انتخاب انسانی از مهم ترین عقاید افراد قوی است. که برای به دست آوردن خواسته های خود تلاش می کنند و بروز اتفاقات را تنها ناشی از سرنوشت نمی دانند.

 

 

صبور باشید

 

مشتاقانه اهداف کوتاه مدت خود را دنبال کنید و صبورانه برای رسیدن به اهداف طولانی مدت خود تلاش کنید. موفقیت یک روند پیشرفتی است نه یک مقصد. یک فرد قوی پس از مواجه با موانع از اهداف خود دست نمی کشد و صبورانه به دنبال راه چاره می گردد.

یاد بگیرید از به تاخیر انداختن کار ها بپرهیزید و البته در عین حال یاد بگیرید زمان می تواند در مسیر رسیدن به اهداف ، دوست شما باشد. اگر صبر پیشه کنید آن را به وضوح در می یابید.

 

 

تمامی ترس ها را تسخیر کنید

 

ترس یکی از بلوک های شکست است. براساس مشاهدات سطحی ، هیچ گونه خرافاتی را نپذیرید و تنها حقایق بر پایه دلایل محکم را قبول کنید. هنگامی که از ترسیدن فاصله می گیرید ، قدرت پیدا می کنید تا برای رسیدن به موفقیت های زندگی خود محکم قدم بردارید.

 

از بین بردن افکار ضعیف و منفی

 

درست همان طور که یک باغبان برای رشد محصولات زراعتی خود ، علف های هرز را از بین می برد شما نیز باید ذهن خود را از افکار منفی و ضعیف خالی سازید.

هر گاه خود را در معرض احساسات عجیب و غریب و عواطف بیش از اندازه تحریک کننده یافتید ، بلافاصله به مدت 15 دقیقه تا یک ساعت ذهن خود را با چیز های دیگر مشغول سازید.

 

 

خونسرد بودن را تمرین کنید

 

سعی کنید تا در برخورد با مسائل خونسرد باشید. ذهن خود را با منطق پرورش دهید و با حفظ آرامش ، درک موقعیت و احتیاط کردن ، به اجرای امور بپردازید.

 

 

راستگو و صادق باشید

 

در هر جنبه از زندگی راستگویی و صداقت خود را حفظ کنید. اگر صادق نباشید ، در حقیقت با خود صادق نبوده اید. این عدم صداقت را اگر ضربه به شخصیت خود تلقی کنید ، ترغیب می شوید از آن دوری کنید. اشخاص قوی از گفتن حقیقت در هیچ شرایطی نمی هراسند.

 

 

فعال باشید

 

هر جا که هستید بهترین خود باشید. تلاش کنید تا بهترین رفتار یا عملکرد خود را بروز دهید. سخت کار کنید و بیهودگی را مانند طاعونی ببینید که زندگی شما را تلف می کند. در اوقات فراغت خود به پرورش شخصیت و تقویت آن بپردازید.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x