خانه » عمق اقیانوس آرام چقدر است
سرگرمی

عمق اقیانوس آرام چقدر است

Sending
User Review
0 (0 votes)

عمق اقیانوس آرام چقدر است؟

بیشتر قسمت‌های اقیانوس‌های جهان عمیق است. طبق یک قانون کلی، هر قسمتی با عمق بیشتر از ۲۰۰ متر، “دریای عمیق”در نظر گرفته می ‌شود، البته باید اشاره کرد که میانگین عمق کل اقیانوس حدود ۳.۵ کیلومتر است و عمیق‌ترین قسمت آن –گودال چلنجردرغرب اقیانوس آرام –کمی کوتاه‌ تراز ۱۱کیلومتر است. این به این معناست که بخشی از فضای زندگی در زمین در دریاهای عمیق وجود دارد.

اقیانوس آرام، بزرگترین و عمیق‌ترین اقیانوس در میان چهار اقیانوس جهان است که بیش از یک سوم سطح زمین را می‌پوشاند و بیش از نیمی از آب های آزاد زمین را شامل می ‌شود. به این اقیانوس، اقیانوس کبیر نیز گفته می‌ شود. از شرق به قاره آمریکا، از جنوب به قطب جنوب، از شمال به دریای برینگ و از غرب به قاره آسیا و اقیانوسیه امتداد دارد.

اقیانوس آرام از سطح ساحل تا عمق ۰.۲ کیلومتر به عنوان” ناحیه ساحلی”، از ۰.۲ تا ۳ کیلومتر “میانه ژرفی” و از ۳ تا ۶ کیلومتر “ناحیه عمیق” شناخته شده‌ اند. هر چیزی عمیق تر از آن “هدال” (بخشی از دریا که بیش از شش هزار متر است) نامیده می‌ شود.

در مورد مناطق هدال

منطقه هدال شامل یک سری از گودال‌های منفصل  و دیگر نقاط عمیق است. ۳۳ گودال و ۱۳ فرو رفتگی در سراسر جهان وجود دارد که در مجموع ۴۶ زیستگاه هدال را تشکیل می ‌دهند. میانگین عمق گودال‌ ها ۸.۲۱۶ کیلومتر است،

مساحت کل منطقه هدال کمتر از ۰.۲ درصد از مساحت کل بستر دریا است، اما ۴۵درصد محدوده کلی قسمت ‌های عمیق را تشکیل می‌ دهد. عمیق‌ترین گودال جهان که گودال ماریانا نام دارد، با ژرفای ۱۱۰۳۴ متر یعنی ۱۱/۰۳۴ کیلومتر در اقیانوس آرام قرار دارد.

در آن عمق، دمای آب سرد است و از ۱ تا ۴ درجه سانتی گراد متغیر است. در ازای هر ۱۰ متر عمق فشار هیدرواستاتیک به اندازه ۱ اتمسفر، به صورت  خطی افزایش می‌ یابد. بنابراین فشار در اعماق هدال از ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ اتمسفر است.

در آن عمق، دمای آب سرد است و از ۱ تا ۴ درجه سانتی گراد متغیر می باشد. در ازای هر ۱۰ متر عمق فشار هیدرواستاتیک به اندازه ۱ اتمسفر، به صورت  خطی افزایش می‌ یابد. بنابراین فشار در اعماق هدال از ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ اتمسفر است.

 

عمق اقیانوس ها را چگونه اندازه می گیرند؟

بیشترین عمق گودال‌ های هدال، با استفاده از “بمب‌های صوتی” به ثبت رسیده‌ اند. در این روش ،شخصی توده‌ ی نیم پوندی  تی ان تی را از کشتی بیرون می‌ اندازد و پس پژواک صدای انفجار آن بر روی حسگر‌های موجود در کشتی به نمایش درمی ‌آید. از این روش در تخمین بسیاری از گودال ‌های اقیانوس استفاده شده است.

اما در این میان گودال‌ های بسیار عمیقی نیز وجود دارند که تخمین عمق آن ها تاکنون بی نتیجه مانده ، زیرا عمقی بیش از ۱۰ کیلومتر دارند. این گودال‌ ها عبارتند از: گودال تانگو، کوریل کامچاتکا، فیلیپین،و کرمادک.

نزدیکی مؤثر ما به این مکان ‌های “بی نهایت” به این معناست که حتی عمیق‌ترین مکان ‌ها  روی زمین برای مدت طولانی بکر نخواهند ماند و به میزان زیادی آسیب پذیر خواهند بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x