خانه » فواید کمپرس آب گرم چیست ؟
کمپرس آب گرم چیست
کمپرس آب گرم چیست
بهداشت و سلامت

فواید کمپرس آب گرم چیست ؟

کمپرس آب گرم چیست ؟

اگر درمان خانگی برای کاهش التهابات و کنترل درد انجام داده باشید احتمالاً می دانید که کمپرس آب گرم چیست ؟ گرمای ناشی از کمپرس گرم برای بدن درمان کننده است. این گرما عروق خونی را نرم می کند و عبور و گردش خون را بهبود می بخشد. گردش خون بیشتر به معنی تغذیه ی بهتر سلول ها و سم زدایی بیشتر است.

 

نقش کمپرس آب گرم

کمپرس گرم به کاهش درد، افرایش گردش خون، رفع گرفتگی عضلات، درمان و بهبود زخم ها و بسیاری از مشکلات پوستی و چشمی کمک می کند. مدت زمانی که نیاز است کمپرس گرم روی ناحیه مورد نظر قرار داده شود، 5 تا 15 دقیقه و هر دو ساعت یکبار است. بهترین نوع کمپرس گرم،

 

کمپرس تر

کمپرس تر ساده ترین نوع کمپرس آب گرم است. برای اینکار تنها کافیست ظرفی از آب را به جوش بیاورید. سبس یک حوله را در آن خیس کنید و روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. با این روش می تواند اندازه ی دلخواه حوله را انتخاب کنید که برای پوشش دادن ناحیه ی مورد نظر از بدن کفایت کند.

 

کمپرس خشک

کمپرس خشک می تواند آب گرم ریخته شده در کیسه ی مخصوص باشد. البته مواد دیگری مانند نمک داغ یا برنج داغ شده نیز نقش کمپرس گرم خشک را می توانند ایفا کنند. کمپرس خشک ممکن است برای پوست های خشک مناسب نباشد به ویژه اگر برای نواحی صورت مورد استفاده قرار گیرد. در اینصورت می تواند خشکی پوست را افزایش دهد.

 

کمپرس آب گرم با بطری

اگر کیسه ی مخصوص برای کمپرس آب گرم در اختیار نداریدف جای هیچگونه نگرانی وجود دارند. هدف از کمرس گرم رساندن گرما به ناحیه ای از بدن است. برای این کار می توانید آب گرم یا داغ را درون بطری بریزید و آن را روی ناحیه ی مد نظر خود قرار دهید. بطری های شیشه ای گرما را بیشتر در خود حفظ می کنند و راحت تر به بدن منتقل می نمایند. می توانید پارچه ای دور بطری بپیچید تا در صورت داغ بودن آب، پوست شما دچار سوختگی نشود و فقط گرما منتقل گردد.

 

فواید استفاده از کمپرس آب گرم چیست ؟

مواردی که از کمپرس آب گرم برای درمان درد ها استفاده می شود شامل درد های عضلانی، گرفتگی های عضلانی، سفتی مفاصل و درد روماتیسم، درد چشم، درد های قاعدگی، سر درد سینوسی، تورم لثه، درد گوش و همچنین افزایش خروجی ادرار است.

 

احتیاط

هرگز کمپرس آب گرم را بر لثه  جراحی شده یا زخم باز قرار ندهید.

برای درمان درد زخم دیابتی و در زمان بارداری از کمپرس گرماستفاده نکنید.

دقت کنید که حد گرمای کمپرس آب گرم چیست ؟ سوزش را تحمل نکرده و آن را از بدن جدا کنید.

 

منبع
برچسب ها