خانه » تاریخچه گلدن گلوب
فیلم ، کتاب و موزیک هنر و هنرمندان

تاریخچه گلدن گلوب

تاریخچه گلدن گلوب

در سال 1944 اولین جوایز در مراسم رسمی فاکس قرن بیستم توسط انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به دستاوردهای برجسته در صنعت فیلم اعطا شد. جنیفر جونز جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن  افتخاری را برای فیلم آهنگ برنادت از آن خود کرد.این فیلم جایزه بهترین فیلم را هم برد. پل لوکاس نیز برای تماشای راین جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد افتخاری را به خانه برد. جوایز در قالب کتیبه ارائه می شد.

 

شام و مهمانی گلدن گلوب در دهه 1960 ، کوکو نات گراو، هتل امبسدور، لس آنجلس

سال بعد، اعضای انجمن مسابقه ای برگزار کردند تا یک طراحی مناسب برای یک تندیس پیدا کنند. ظاهر این تندیس می بایست به بهترین وجه اهداف کلی انجمن را نشان دهد. مارینا سیسترنس، در سال های 1945-1946رئيس انجمن بود ، او پیشنهاد کرد توپی درخشان(به نشانه کره زمین) بر روی یک پایه استوانه ای سوار شود.

در سال 1945 مصادف با مراسم گلدن گلوب، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اولین جشن بزرگداشت خود را در ضیافتی رسمی در هتل بورلی هیلز برگزار نمود. به راه خود می روم جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام  را به دست آورد. اینگرید برگمن و الکساندر ناکس نیز برای اجراهای خود به ترتیب در زنگ‌های کلیسای مریم مقدس و رئیس جمهور ویلسون جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کردند.

 

نشانه های مهم دیگری در تاریخ گلدن گلوب

نشانه های مهم دیگری در تاریخ گلدن گلوب وجود دارد. در سال 1951 این انجمن تصمیم گرفت جوایز خود را بین دو گروه نامزد های بهترین فیلم، بازیگر مرد و بازیگر زن در ژانر های درام و موزیکال(یا کمدی) تقسیم کند. طوری که هیچ ژانری(سبک) تحقیر نشود. در سال 1952، انجمن مطبوعات خارجی هالیوود جایزه سیسیل به دومیل را برای به رسمیت شناختن “تاثیر و نقش برجسته در حوزه سرگرمی” ساخت.  اولین دریافت کننده این جایزه خودِ دومیل بود.

عکس ها از بالا از چپ به ترتیب: جولی اندروز،جین کلی، لارنس هاروی برندگان جوایز سال 1968

عکس ها از پایین از چپ به ترتیب:  کیم نواک برنده جایزه در سال 1957 و جین منزفیلد برنده جایزه بازیگر تازه کار درهمین سال

حذف برخی جوایز

از سایر جوایز منحصر به فردی که اعطای آن ها پس از سال ها متوقف شد می توان به جایزه گلدن گلوب فیلم مورد علاقه که بین سال های1951-1980 اعطا می شد و جایزه گلدن گلوب بازیگر تازه کار در سال های 1948 تا 1983 اشاره کرد. تیموتی هاتون، بت میدلر و دایانا راس در میان بازیگران نوکار برجسته بودند و استیو مک کوئین، دوریس دی و باربارا استرایسند برنده جایزه گلدن گلوب فیلم مورد علاقه شدند.

در سال 1956 گلدن گلوب شامل دسته بندی های منحصر به فردی می شد: جایزه پیشتازی به والت دیزنی (برای داستان گویی به سبک آمریکایی)، ساحل دینه (برای ترانه سرایی به سبک آمریکایی)، لوسیل بال و دزی آرناز (برای کمدی آمریکایی) اعطا شد.

در سال 1957 پنج سریال تلویزیونی جایزه گلدن گلوب دریافت کردند: شایِن (بهترین وسترن آمریکایی)؛ باشگاه میکی موس (بهترین سریال کودک آمریکایی)، تئاترماتینی (بهترین تئاتر روز آمریکا)، تئاتر 90 (بهترین تئاتر شب)، این زندگی توست (بهترین مجموعه تلویزیونی که مخاطبان آن می توانند در برنامه شرکت کنند).

 

دسته زبان خارجی امروزی

دسته زبان خارجی امروزی، ریشه در جایزه بین المللی ساموئل گلدوین دارد که بین سال های 1959-1964 برای بزرگداشت فیلم های غیر آمریکایی اعطا می شد(فیلم یکشنبه‌ها هرگز از یونان، نشان از آلمان و طلاق به سبک ایتالیایی از ایتالیا دریافت کنندگان این جایزه بودند).

 

تغیراتی در جوایز گلدن گلوب

برخی دسته ها تا گلدن گلوب امروز دوام نیاوردند. از سال 1948 تا 1963 جایزه گلوب برای تمجید از دستاوردهای فیلم سازی و فیلم‌برداری سینمایی ارائه می گشت. از سال 1951 تاکنون جایزه های گلوب فیلم سازی سینمایی به دو دسته سیاه و سفید و رنگی اعطا گردیده است.

فیلم های طولانی ترین روز، نیمروز و در بارانداز جایزه فیلم سیاه و سفید را دریافت کردند، در حالی که فیلم های کجا می‌روی ، لورنس عربستان و بریگادون در میان برنده های در گروه فیلم های رنگی قرار داشتند. دسته بندی دیگری که به طور مختصر و کوتاه استفاده شد گلدن گلوب بهترین فیلم مستند بود که از سال 1973 تا 1977  اعطا می شد. الویس در تور و دیوار آتش دو برنده سال 1973 بودند.

 

بهترین فیلم انیمیشن بلند

در سال 2007 یک دسته جدید (بهترین فیلم انیمیشن بلند) معرفی شد. نامزدهای سال اول ماشین ها، خوش‌قدم و خانه هیولا  بودند و ماشین ها از پیکسار جایزه گلوب را برد.

 

امروز، گلدن گلوب از دستاوردهای هنرمندان در 25 دسته مختلف قدردانی می کند(14 فیلم سینمایی و 11 مجموعه و فیلم تلویزیونی). ده ژانویه 2016 هفتاد و سومین مراسم جوایز گلدن گلوب برگزار شد.

 

لینک مرتبط

( از مراسم گلدن گلوب چه می دانید؟ )

( مراسم اسکار ، تاریخچه و جوایز )

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید