خانه » برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم و چه نخوریم ؟
برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم
برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم
فرزند و والدین

برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم و چه نخوریم ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم ؟

یکی از دغدغه های مادران در اوایل بارداری این است که برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم ؟ تغذیه مناسب نقش مهمی در رشد سامانه قلب و عروق کودک شما ایفا می کند. همانند بزرگسالان، کودکان نیز به مقدار کافی اسید های چرب امگا 3 همراه با ویتامین ها واملاح معدنی ضرور نیاز دارند. از آنجا که رشد قلب جنین در سه ماهه اول بارداری رخ می دهد، دریافت مقدار کافی مواد مغذی مانند کلسیم و فسفر از سوی یک خانم بارداری اهمیت حیاتی دارد. هر خانم بارداری برای تغذیه مناسب باید با پزشک خود مشورت کند و دستورات صحیح و لازم را از وی بگیرد.

 

قلب

قلب هر کس به اندازه ی یک مشت دست اوست. بنا براین همانطور که بدن رشد می کند، قلب نیز اندازه ی بزرگتری نسبت به قبل پیدا می کند. البته در مورد جنین ها در سه ماهه اول و دوم بارداری می توان گفت که قلب نسبت به باقی اندام ها اندازه ی بزرگ تری دارد.

همزمان با رشد جنین، قلب او نیز از یک لوله ی ساده به دستگاه پیچیده ی قلب با بطن و رگ ها تبدیل می شود. از آنجا که مواد مغذی مورد نیاز جنین از بدن مادر تأمین می شود، لازم است که خانم های باردار به تغذیه خود توجه کافی داشته باشند. نمک زیاد، کافئین و مقدار زیاد کلسترول ممکن است مانع رشد صحیح قلب جنین شود و مادر نباید آن ها را در دوران بارداری زیاد مصرف کند.

 

بهترین غذا ها

مواد مغذی مورد نیاز برای قلب را می توان با مصرف مواد غذایی نظیر غلات کامل، سبزیجات برگ سبز و پروتئین تآمین کرد. ممکن است نیاز باشد تا مواد غذایی دراای املاح معدنی خاص، در رژیم غذایی مادر بیشتر گنجانده شوند. کلسیم، مس، فسفر و تیامین 4 ماده مغذی ضروری برای رشد قلب جنین هستند.

کلسیم و فسفر در شیر یافت می شود. مس مورد نیاز نیز از مصرف مواد خوراکی مانند مغز بادام، لوبیا قرمز و غذا های دریایی تأمین می شود. تیامین نیز در جو، لپه و بیشتر غذا های گوشتی وجود دارد.

 

چه غذا هایی نخوریم

همزمان با افزایش مواد مغذی لازم برای رشد قلب در رژیم غذایی، مواد غذایی نا سالم باید در رژیم غذایی کاهش پیدا کند. مواد نگهدارنده، نمک و کلسترول باید تا جای ممکن در رژیم غذایی محدود شوند.

 

بعد از زایمان

پس از تولد نیز قلب کودک شما به رشد خود ادامه می دهد و چون تغذیه او از راه شیر مادر است، مادر باید مواد مغذی کافی را برای رشد کودک از  غلات کامل، ماهی، سبزیجات و … دریافت کند.

در دوران بارداری دغدغه این است که برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم و پس از آن دغدغه رشد کودک مطرح است.

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید