خانه » آیا می دانید قلب جنین در چند هفتگی میزند ؟
فرزند و والدین

آیا می دانید قلب جنین در چند هفتگی میزند ؟

قلب جنین در چند هفتگی میزند
قلب جنین در چند هفتگی میزند

قلب جنین در چند هفتگی میزند ؟

این سوال خیلی از مادران است که قلب جنین در چند هفتگی میزند و آن ها کی می توانند برای اولینن بار صدای تپش قلب دلبندشان را بشنوند ؟  قلب جنین در حدود هفته ششم بارداری شروع به تپش می کند و از این زمان قابل شنیدن است. با انجام سونوگرافی می توان حتی ضربان قلب جنین را دید. معمولاً اگر مادر سونوگرافی زود هنگام در هفته هشتم بارداری داشته باشد می تواند این حس لذت بخش را تجربه کند.

 

شنیدن صدای قلب جنین

صرف نظر از سونوگرافی، مادر می تواند برای اولین بار صدای قلب جنین خود را با دستگاه داپلر جنین بشوند. در مراقبت های دوران بارداری و معاینات منظمی که انجام می شود، در حدود هفته دهم بارداری صدای قلب جنین را می توان با داپلر جنینی شنود کرد.

البته امکان دارد که دریافت صدای قلب جنین در هفته دوازدهم بارداری امکان پذیر شود. این که در چه زمانی می توان صدای قلب جنین را شنید، بستگی به موقعیت قرارگیری جنین در رحم مادر، وزن مادر و دقت در تعیین هفته حاملگی دارد.

 

داپلر جنینی چیست ؟

داپلر جنین در واقع دستگاه فراصوت دستی است که با ان ضربان قلب جنین را تحت نظارت قرار می دهند. این دستگاه را با استفاده از ژل مخصوص روی شکم مادر حرکت می دهند تا مشخص شود که صدای قلب جنین از کدام نقطه شندیه می شود. داپلر فرستنده و گیرنده امواج فراصوت را در خود دارد و ضربان قلب جنین را به گوش شما می رساند. یعنی صدای قلب جنین را تا حدی بلند می کند که با گوش انسان قابل شنیدن باشد.

 

آیا امکان خرید داپلر جنینی وجود دارد ؟

مادران می توانند برای استفاده خانگی داپلر جنینی را تهیه کنند. البته کارشناسان این کار را توصیه نمی کنند. زیرا استفاده از داپلر جنین و تعیین محل دقیق شنیدن ضربان قلب جنین نیاز به مهارت و آموزش دارد.

 

تعداد ضربان قلب جنین

ضربان قلب یک جنین سالم در رحم مادر در حدود 120 تا 160 بار در دقیقه است. ضربان های سریع تر یا کند تر از این محدوده ممکن است نشانه ای از مشکلات قلبی جنین باشند.

 

عدم تشکیل قلب جنین

همانطور که گفته شد قلب یکی از اندام هایی است که در مراحل اولیه تشکیل می شود و از اولین روزهای رشد نیز ضربان دارد. اما علل مختلفی از جمله اختلالات کوروموزومی یا زمینه های ژنتیکی و یا بیماری های مادر مانند دیابت، استفاده از داروهای خاص یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممکن است در تشکیل نشدن قلب جنین نقش داشته باشند

اینکه قلب جنین در چند هفتگی میزند اهمیت دارد. اما، از آن مهمتر این است که ضربان قلب جنین تا پایان دوران بارداری تحت نظر خواهد بود.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید