خانه » فعالیت ورزشی در خانه برای گروه های پر خطر بسیار مهم است
انجام فعالیت ورزشی در خانه
انجام فعالیت ورزشی در خانه
بهداشت و سلامت

فعالیت ورزشی در خانه برای گروه های پر خطر بسیار مهم است

فعالیت ورزشی در خانه

سبک زندگی امروزی سبب کاهش شدید در فعالیت های بدنی شده است. انجام فعالیت ورزشی در خانه برای گروه های حساسی که امکان خروج از خانه و رفتن به باشگاه را ندارند دو چندان اهمیت دارد. افراد مسن و افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند در دسته ی گروه های پر خطر جای می گیرند.

 

آمادگی قلبی تنفسی

برای درک عواقب عدم تحرک کافی لازم است ابتدا مفهوم آمادگی قلبی تنفسی را درک کنیم. آمادگی قلبی تنفسی نمودی از سلامت کلی بدن انسان است. این آمادگی مشخص می کند که اندام های مختلف در بدن ما تا چه حد هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند. برای مثال دستگاه تنفسی و سیستم قلبی و عروقی چگونه می توانند در هماهنگی با هم اکسیژن کافی را حین انجام فعالیت های ورزشی به عضلات برسانند.

میزان فعالیت های روزانه ی هر انسان، آمادگی قلبی و تنفسی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. این آمادگی معمولاً در 20 سالگی به اوج خود می رسد و از آن پس سیر نزولی طی خواهد کرد و برای ممانعت از افت آن نیاز به ورزش داریم.

 

بی تحرکی و افت آمادگی قلبی تنفسی

در پژوهشی که در آن 5 مرد جوان مورد مطالعه قرار گرفتن، نشان داده شد که پس از سه هفته استراحت مطلق آمادگی قلبی و تنفسی آن ها به میزان 27% افت داشته است.

همین افراد 30 سال بعد مجدداً مورد نظارت قرار گرفتند و سه دهه افزایش سن به میزان 11% از آمادگی قلبی تنفسی آن ها کاسته بود. این پژوهش به خوبی نشان داد که حتی دوره های کوتاه بی تحرکی چگونه می تواند بر بدن تاثیر سوء داشته باشد.

 

در خانه فعال باشید

به طور کلی افراد گروه های پر خطر مانند سالمندان به خودی خود از آمادگی قلبی تنفسی کمتری برخوردارند و در خانه ماندن و بی تحرکی مشکلات مضاعفی برای آن ها ایجاد خواهد کرد.

 

برنامه ورزشی داشته باشید

برای انجام فعالیت ورزشی در خانه لازم است که زمان مشخصی را برای ورزش تعیین کنید و به آن پایبند باشید. مدت زمان مناسب برای انجام تمرینات ورزشی روزانه حدود 30 دقیقه است. می توانید این زمان را به سه تا ده دقیقه تقسیم کنید. می توانید از نرم افزار های گوشی همراه برای تنظیم برنامه تان استفاده کنید.

اگر بتوانید فعالیت های مضاعفی در رابطه به کار های خانه و برای مثال کاشتن گل و گیاه نیز به این فعالیت های ورزشی اضافه کنید برای بدن شما بسیار بهتر خواهد بود. مراقب باشید که در خانه ماندن و به طور پیوسته پای تلویزیون یا شبکه های اجتماعی نشستن سلامت بدن انسان را به شدت به خطر می اندازد. اگر امکان رفتن به باشگاه ورزشی را ندارید، فعالیت ورزشی در خانه را از همین الان و امروز شروع کنید.

 

منبع