خانه » اندورفین چیست و چگونه می توان سطح آن را در بدن افزایش داد ؟
اندورفین چیست
اندورفین چیست
روانشناسی

اندورفین چیست و چگونه می توان سطح آن را در بدن افزایش داد ؟

آیا می دانید اندورفین چیست؟

اگر راجع به مواد شیمیایی شادی آفرین در بدن شنیده باشید حتماً کجکاو هستید که بدانید اندورفین چیست ؟ اندورفین به نوعی از مواد پپتیدی طبیعی گفته می شود که در بدن تولید می شوند و گیرنده های احساسی در مغز را فعال می کنند. در واقع اندورفین تمام فواید مورفین و داروهای خواب آور را دارد اما ضرر های آن ها را ندارد.

 

هوشیاری ذهن با اندورفین

دارو های انرژی زا و افزایش دهنده ی سطح هوشیاری تبعاتی همچون تغییرات خلقی، خستگی، کندی ذهن و حتی اعتیاد دارند. اما عوارضی برای افزایش ترشح اندورفین طبیعی در بدن ذکر نشده است.

 

نحوه ترشح اندورفین در بدن

اندورفین یکی از کلیدهای شادی در زندگی است. اندورفین را سیستم عصبی مرکزی می سازد و سطح کم اندورفین معمولاً مرتبط با درد های مزمن، درد های احساسی، فیبرومیالژیا، اعتیاد و رفتار های پر خطر است. دوپامین، سروتونین، اکسی توسین و اندورفین همزمان با هم در بدن کار می کنند و مسئول شادی و نشاط هستند. ورزش کردن به صورت منظم یکی از راه های ترشح اندورفین در بدن است. مصرف پروتئین کافی، پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده، خوردن آجیل و حبوبات، بروکلی، اسفناج، گل کلم، اسید های چرب و میوه ها به ترشح این ماده شیمیایی کمک می کند.

خندیدن، تعامل با دیگران، یاد گرفتن چیز های جدید و اسانس ها نیز از جمله عوامل دیگری هستند که سبب تولید اندورفین در بدن می شوند.

 

اندورفین به ترک اعتیاد کمک می کند

ترشح اندورفین در بدن به شما کمک می کند تا هر گونه اعتیاد از قبیل اعتیاد به غذا خوردن و .. را ترک کنید. زمانی که اندورفین کاهش پیدا می کند، افراد به دنبال جایگزینی برای ایجاد احساس خوب می گردند و به اعتیاد روی می آورند.

 

اندورفین عامل رهایی از استرس و اضطراب

اندورفین با تاثیری که بر خلق و روحیات فرد دارد می تواند استرس و اضطراب را دور کند و افسردگی را درمان نماید. با رهایش استرس و اضطراب سلامت قلبی و عروقی نیز تضمین خواهد شد.

 

خواب آرام و رفع خستگی با اندورفین

اندورفین کمک می کند تا احساس لذت بخشی از خوابیدن پیدا کنید اما در عین حال خستگی و خواب آلودگی را از بین می برد. برای اینکه پس از بیدار شدن از خواب احساس نشاط و سرحالی داشته باشید به اندورفین نیاز دارید.

 

تیزهوشی با اندورفین

اندورفین بر عملکرد شناختی مغز نیز اثر می گذارد و سوختی برای خلاقیت مغز محسوب می شود.

 

اندورفین برای کاهش درد

گیرنده های عصبی که اندورفین به آن ها متصل می شود انتقال پیام درد را با افزایش سطح اندورفین کم می کنند. برخی از مسکن ها نیز با توجه به اینکه کار اندورفین چیست در همان نقاط روی گیرنده ه می نشینند.

 

منبع