خانه » آیا بارداری پوچ علائم دارد ؟
فرزند و والدین

آیا بارداری پوچ علائم دارد ؟

بارداری پوچ علائم
بارداری پوچ علائم

آیا بارداری پوچ علائم شدیدی دارد ؟

بارداری پوچ علائم مختلفی دارد. با وجود بارداری پوچ تمام علائم بارداری بروز می کنند. آزمایش ادرار مثبت بوده و قطع عادت ماهیانه اتفاق می افتد.

پس از مدتی علائم سقط جنین بروز می کند. انقباضات شکمی، لکه بینی و خونریزی و پریودی که خونریزی سنگین تری نسبت به ماه های دیگر دارد، از جمله علائم آن هستند.

اگر هر کدام یک از این علائم دیده شوند، یعنی سقط اتفاق افتاده است. البته خونریزی در دوران بارداری همیشه به معنی سقط نیست. به همین دلیل باید در صورت مشاهده ی علائم حتماً به پزشک مراجعه شود.

 

علل ایجاد بارداری پوچ

افراد باید بدانند که بارداری پوچ به علت عملکرد نادرست و عدم مراقبت آن ها ایجاد نمی شود و ربطی به مسائلی که پیش از بارداری یا در دوران بارداری اتفاق می افتد، ندارد. علت دقیق و شناخته شده ای وجود ندارد که بتوان به عنوان دلیل قطعی بارداری پوچ ذکر کرد. پزشکان احتمال می دهند که عدم رشد تخمک لقاح یافته به مشکلات کروموزومی مربوط است. این اختلالات ممکن است به دلایل ژنتیکی و یا کیفیت ضعیف تخمک یا اسپرم باشد.

بارداری پوچ معمولاً یکبار اتفاق می افتد و دیگر تکرار نمی شود. اما، در صورت تکرار این اتفاق باید برای بررسی کروموزومی به پزشک ژنتیک مراجعه کرد.

معمولاً در ازدواج های با نسبت فامیلی، سقط ساک حاملگی پوچ بیشتر دیده می شود. البته ممکن است سقط آن به قدری زودهنگام باشد که اصلاً فرد متوجه بارداری خود نشود. بسیاری از زنان که تجربه یک بارداری پوچ داشته اند، در بارداری های بعدی فرزندان سالمی به دنیا آورده اند.

 

تشخیص و درمان

تشخیص بارداری پوچ با سونوگرافی انجام می شود. از آنجا که با لقاح تخمک بدن متوجه بارداری می شود، تغییرات هورمونی و تشکیل ساک حاملگی اتفاق می افتند و آزمایش های بارداری نیز آن را تایید می کنند. اما در سونوگرافی درون ساک حاملگی، جنینی دیده نمی شود.

در این شرایط ابتدا پزشک سونوگرافی مجدد در هفته بعد را توصیه می کند تا در تشخیص اشتباهی وجود نداشته باشد. پس از آن ممکن است ساک حاملگی به طور خود به خود سقط شوند. اما، اگر سقط اتفاق نیفتد درمان های دارویی و یا حتی کورتاژ توسط پزشک تجویز می شود.

 

جلوگیری از بارداری پوچ

امکان جلوگیری از بارداری پوچ وجود ندارد. اگر در مورد بارداری پوچ نگرانی وجود داشته باشد، مراجعه به پزشک برای بررسی مشکلات ژنتیکی احتمالی و انجام آزمایش هایی در این زمینه توصیه می شود. همچنین قرار گرفتن در معرض مواد سمی محیطی ممکن است یکی از عوامل احتمالی بارداری پوچ باشد که بهتر است از چنین مواد و محیط هایی دوری شود.

در هر صورت باید بدانید که بارداری پوچ علائم سقط جنین را همراه دارد.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید