خانه » امبریو چیست و لانه گزینی آن در رحم چگونه اتفاق می افتد ؟
فرزند و والدین

امبریو چیست و لانه گزینی آن در رحم چگونه اتفاق می افتد ؟

امبریو چیست
امبریو چیست

امبریو چیست ؟

شاید کلمه امبریو به گوش شما خورده باشد و تمایل داشته باشید که بدانید امبریو چیست ؟ در زبان انگلیسی به جنین انسان را زیر سن 8 هفتگی و تا زمانی که هنوز لانه گزینی نکرده و به رحم مادر متصل نشده است، امبریو (embryo) می گویند و از زمان اتصال به رحم نام fetus بر آن گذاشته می شود. اما در زبان فارسی تنها کلمه ی جنین را به کار می برند و پزشکان برای دقیق تر صحبت کردن امبریو را بدون ترجمه به همان شکل در گفتار خود به کار می برند.

لانه گزینی امبریو در دیواره ی رحم با علائمی همراه است. پس از لانه گزینی و رشد آن ساک بارداری برای محافظت از جنین در اطراف آن تشکیل می شود و همراه با جنین رشد می کند.

انقباضاتی حین لانه گزینی توسط مادر احساس می شود. انقباضاتی که دردی شبیه به درد شروع قاعدگی دارند اما در واقع به علت لانه گزینی امبریو رخ داده اند. توجه به این حالات می تواند بدون انجام هیچ تستی مادران منتظر را از شروع بارداری آگاه کند.

 

انقباضات لانه گزینی چیست ؟

زمانی که خانم ها برای بارداری انتظار می کشند نسبت به بدن خود دقیق هستند. لانه گزینی امبریو در دیواره ی رحم می تواند با انقباضات و درد همراه باشد و حتی لکه بینی ایجاد کند. از نظر پزشکی این حالت طبیعی نیست و برای همه ی زنان اتفاق نمی افتد. اما 30% زنان اظهار می کنند که لانه گزینی جنین خود را حس کرده اند.

 

خونریزی در اثر لانه گزینی

در کنار احساس درد در اثر انقباضات ممکن است خونریزی نیز وجود داشته باشد. البته خونریزی در اثر لانه گزینی کاملاً با خون قاعدگی متفاوت است. این خون در اثر شکافی که برای جای دادن امبریو باز می شود بیرون می آید. مقدار آن آنقدر کم است که هنگام خروج لکه ی کوچک قهوه ای و یا صورتی رنگی خواهد بود و خونریزی تنها مربوط به لحظه ی لانه گزینی است. یعنی لکه دیگری دیده نخواهد شد و شدت نخواهد گرفت. اگر فردی خون قرمز رنگ مشاهده کند و این خونریزی در حال شدت گرفتن باشد، به معنی دیدن خون قاعدگی است.

 

مدت انقباضات لانه گزینی چقدر است ؟

کل فرآیند لانه گزینی امبریو در دیواره ی رحم 1 تا 3 روز طول می کشد. به محض اتمام لانه گزینی انقباضات نیز محو خواهند شد. هر گونه درد دیگری پس از این مدت زمانی باید به اطلاع پزشک رسانده شود. البته مدت هر انقباض در صورت اتفاق افتادن چند ثانیه یا نهایتاً چند دقیقه است و به طور پیوسته در طول سه روز ادامه نخواهد داشت.

امیدواریم که پاسخ سوال امبریو چیست را گرفته باشید و اطلاعات خوبی راجع به علائم لانه گزینی آن پیدا کرده باشید.

 

منبع
نظرات
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید