خانه » نکاتی در مورد ساز دودوک
ساز دودوک
ساز دودوک
سرگرمی

نکاتی در مورد ساز دودوک

Sending
User Review
0 (0 votes)

ساز دودوک برای تازه کار ها

ساز دودوک نوعی نی سنتی ارمنی است که تاریخی سه هزار ساله دارد. این ساز در زبان ارمنی به نام دودوک، در زبان ترکی به نام بالابان و در زبان کردی به نام نرمه نای خوانده می شود.. ساز دودوک از جمله ساز های دشوار برای یادگیری محسوب می شود. ممکن است یک موسیقیدان حرفه ای نیز زمان زیادی را صرف آموزش نواختن با این ساز کند.

 

آموختن چه ساز هایی دشوار است

در واقع مقدار وقتی که یک نوازنده برای آموختن آن ساز صرف می کند میزان دشواری آن را تعیین می کند. برای مثال می توان ظرف مدت کوتاهی نواختن یک قطعه ی معمولی با پیانو را به یک کودک آموخت. اما، آموختن ساز دودوک برای نوازندگان حرفه ای نیز ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا پس از کلنجار رفتن با قمیش ساز دودوک بتوانند از آن صدا بگیرند.

 

تفاوت ساز دودوک با نی و سوت

صدا گرفتن از ساز دودوک بسیار سخت است و برای اینکار نوازنده باید با حد اکثر توان خود در ان فوت کند. دودوک مانند نی معمولی یا یک سوت نیست که به راحتی در ان فوت کنید و صدای مطلوب خود را بشنوید. در کار با دودوک ابتدا باید طرز باز کردن صحیح قمیش یا reed را یاد بگیرید و بدانید که قمیش های متفاوتی در بازار وجود دارند.

 

وابستگی صدای ساز دودوک به قمیش

قمیش های مختلفی را می توان به بدنه ی اصلی دودوک متصل کرد که هر کدام صدای متفاوتی خواهند داشت اگر نوازندگان حرفه ای را ببنید همیشه مجموعه ای از قمیش ها را در کنار دست خود دارند و آن را در حین نواختن عوض می کنند. برای اینکه نواختن دودوک را آغاز کنید بهتر است حد اقل یه عدد قمیش برای ساز دودوک خود تهیه کنید تا قمیش دلخواه و مناسب خود ار بیابید.

 

نگهداری از قمیش

نوک قمیش را قبل از نواختن باید در آب (ارتفاع چند میلی متر) قرار دهید. به همین دلیل قمیش تا حدی رطوبت دارد و نحوه ی نگهداری از آن بسیار مهم است. قمیش را باید در محفظه ای سوراخ دار مثلا ظرف پلاستیکی سوراخ دارد قرار دهید تا جریان هوا در اطراف آن برقرار باشد. وگرنه کپک های سبزی روی قمیش چوبی دودوک رشد خواهد کرد و شما دیگر نمی توانید با آن قمیش، دودوک بنوازید.

 

چالش های آموختن ساز دودوک

نواختن این ساز بسیار دشوار است و افراد کمی وجود دارند که می توانند آن را بنوازند. به همین نسبت مربیان و آموزش دهندگان آن ساز نیز کم تر هستند. اکثراً به صورت خود آموز نواختن آن را یاد می گیرند.

توجه کنید نوازندگان ساز دودوک چندین سال تمرین کرده اند تا بتوانند زیبا بنوازند پس نا امید نشوید.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید