خانه » چگونه در ماه رمضان وزن خود را کنترل کنیم
چگونه در ماه رمضان وزن خود را کنترل کنیم
چگونه در ماه رمضان وزن خود را کنترل کنیم
بهداشت و سلامت

چگونه در ماه رمضان وزن خود را کنترل کنیم

Sending
User Review
0 (0 votes)

آیا روزه باعث لاغری می شود

افزایش وزن و رژیم در ماه رمضان دغدغه ی ذهنی افراد بسیاری است. ماه رمضان برخلاف تصور خیلی ها برای برخی افزایش وزن در پی دارد. تنظیم مصرف مواد غذایی در ساعات شب به کنترل وزن کمک می کند. روزه گرفتن و گرسنه بودن در طول روز به این معنی نیست که هنگام افطار و سحر چند برابر غذا بخورید.

دلایل افزایش وزن در ماه رمضان

1.غذا خوردن پیوسته بین ساعات افطار تا سحر که همراه با خستگی بی حالی بعد از افطار و یکجا نشستن نیز باشد.

2.بیش از حد معمول غذا خوردن به علت احساس گرسنگی

3.خوردن مواد غذایی سرخ شده با روغن و دارای چربی و کالری زیاد مثل شیرینی ها و سمبوسه، به ویژه در وعده افطار

4.بیرون رفتن برای افطار و مهمانی ها با غذاهای خوشمزه و چرب

راه هایی برای کنترل وزن و رژیم در ماه رمضان

اجتناب از پرخوری: سعی کنید برای افطار وعده ی غذایی سبکی در نظر بگیرید. غذا را به آهستگی بجوید چون بلع سریع باعث می شود اشتها برای حجم بیشتری غذا داشته باشید. این مسأله کمک می کند دچار سوء هاضمه نیز نشوید.

ترتیب خوراکی ها در افطار: سعی کنید در ابتدا سوپ و سالاد میل کنیدو این خوراکی ها حجم معده شما را پر می کنند و کم کالری نیز هستند و به شما احساس سیری می دهند.

نوشیدن آب: سعی کنید در زمان بین افطار تا سحر تا 8 لیوان آب بنوشید تا هم احساس سیری به معده بدهد و هم آب از دست رفته از بدن در طول روز را جبران کند.

مصرف میوه: میوه و آب میوه ی تازه میل کنید تا قند طبیعی به بدن شما برسد و سعی کنید نوشیدنی های شیرین شده با قند  مصرف نکنید. سالاد میوه نیز گزینه ی کم کالری، پر فایده و دلچسبی خواهد بود.

رژیم کم چربی: همانند رژیم های لاغری دیگر، لبنیات و گوشت کم چرب استفاده کنید.

پیاده وری کنید: درست است که در ماه رمضان برای ایجاد توان روزه داری، افراد از فعالیت بدنی خود می کاهند، اما سعی کنید حداقل نیم ساعت تا یک ساعت پیاده روی در ساعات خنک روز یا حتی بعد از افطار داشته باشید تا بدن شما کالری بسوزاند.

پخت و پز با روش های سالم در ماه رمضان

مدیریت پخت و پز در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد. چون هم باید غذا ها خوشمزه و دلچسب باشند و هم برای معده مناسب باشند. سعی کنید به جای سرخ کردنی ها و استفاده از روغن زیاد از روش های کباب یا برشته کردن برای پختن گوشت استفاده کنید. به اینصورت طعم خوب غذا نیز حفظ می شود. سبزیجات تازه مصرف کنید و از خوردن ترشیجات که اشتها آور هستند و شما را بیشتر گرسنه می کنند در این ماه پرهیز کنید.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید