خانه » نکات بارداری برای افراد دیابتی
بارداری برای افراد دیابتی
بارداری برای افراد دیابتی
فرزند و والدین

نکات بارداری برای افراد دیابتی

بارداری برای افراد دیابتی

تعداد افراد مبتلا به دیابت در دنیا رو به افزایش است. اقدام به بارداری برای افراد دیابتی مساله ی مهمی است و باید برای آن برنامه ریزی صورت گیرد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که برای داشتن بهترین شانس برای بارداری ایمن و داشتن فرزند سالم چه راهی وجود دارد.

 

چرا زنان دیابتی و فرزندان آن ها در خطر قرار دارند؟

زنان مبتلا به دیابتت در دوران بارداری پیچیدگی های بیشتری خواهند داشت. به ویژه اگر بارداری برای آن ها نا خواسته صورت گیرد، خطرات بیشتر نیز خواهند بود. خطراتی که برای مادر وجود دارد شامل افزایش فشار خون، تورم بدن و احتمال آسیب به کبد و کلیه هاست. اگر فشار خون بالا که تحت عنوان Preelampsia شناخته می شود، در این زنان درمان نشود می تواند منجر به تشنج و از دست رفتن مادر و بچه گردد.

 

تاثیر بارداری بر دیابت

بارداری بر وضعیت دیابت مادر مستقیماً اثر گذار است زیرا بر چگونگی مصرف انسولین در بدن اثر دارد. در اوایل بارداری ممکن است بدن زنان نسبت به انسولین حساسیت بیشتری داشته باشد و افت قند خون در این دوران شدت گیرد. افت قند خون حتی گاهی آنقدر شدید است که هوشیاری مادر را سلب می کند.

در ادامه ی بارداری ترشح برخی از هورمون ها بدن را نسبت به انسولین مقاوم می کند و این مساله در کنترل گلوکز در خون اثر دارد و آن را سخت تر خواهد کرد.

 

مشکلات دیابت برای جنین

جنین مادران دیابتی بیشتر در معرض خطر نواقص بدنی قرار دارند و ممکن است برای مثال قلب آن ها و سیستم عصبی مرکزی آن ها به دلیل سطح قند خون مادر به درستی شکل نگیرد.

افزایش شدید قند خون مادر و ادامه ی این وضعیت می تواند به سقط منجر شود. در برخی از موارد نیز شاهد مرگ نوزاد در مدت کوتاهی بعد از تولد خواهیم بود.

 

کنترل قند پیش از بارداری و طی آن

مهم است که پیش از اقدام به بارداری از خدمات مدیریت دیابت استفاده کنید. در این زمان پیشگیری از بارداری و انتخاب زان مناسب برای باردار شدن بسیار اهمیت دارد و باید به آن توجه ویژه شود. تا جای ممکن اطلاعات و آگاهی خود را در این زمینه و در مورد آنچه که پیش روی شماست و روش های کنترل قند خون خود بالا ببرید.

 

استفاده از فولات

به زنان باردار مبتلا به دیابت توصیه می شود، مقدار فولات بیشتری مصرف کنند. زیرا احتمال بروز نقص عصبی در جنین آن ها بالاتر است. در این زمینه حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

ارتباط پیوسته با پزشک

به محض اطلاع از بارداری باید به طور پیوسته برای نظارت وضعیت خود با پزشک در تماس باشید. بارداری برای افراد دیابتی با نظارت و اقدامات به موقع و درست می تواند به سلامت طی شود.

 

منبع