خانه » ایا افسردگی واگیردار است ؟ این مطلب را بخوانید
افسردگی واگیر دار
افسردگی واگیر دار
روانشناسی

ایا افسردگی واگیردار است ؟ این مطلب را بخوانید

Sending
User Review
0 (0 votes)

ایا افسردگی واگیر دار است ؟

این سوال در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد که ایا افسردگی واگیر دار است ؟ بسیاری از افراد تجربه کرده اند که با نشست و برخاست با افرادی که شادابی ندارند، غمگین می شوند.

افسردگی هم واگیردار است و هم نیست! واگیردار بودن افسردگی همانند سرماخوردگی نیست. اما حالات و روحیات یک نفر می تواند به افرادی که با وی در ارتباط هستند سرایت کند. آیا تا به حال تجربه این را داشته اید که از خنده شدید کسی خنده تان بگیرد ؟ یا با شنیدن غرغر های همکارتان، شما هم لب به شکایت بگشایید ؟ افسردگی واگیردار داشته باشد به این شکل منتقل می شود.

 

راه واگیر

افسردگی و حالات و بیماری های روانی وابستگی بسیاری به روابط اجتماعی و دوستانه افراد دارند. به طوریکه اگر جمع دوستان کار را شروع یا ترک کنند، اعضای آن گروه تمایل بیشتری به انجام همان رفتار دارد.

تمایل به خودکشی و داشتن افکار خود کشی در افرادی که دوستی با سابقه ی خودکشی دارند بیشتر دیده می شود.

طبیعت واگیردار افسردگی نیز همین گونه عمل می کند.  محققان آن را به نام های مختلفی از جمله پدیده ی شبکه ای، نظریه واگیر اجتماعی و نظریه واگیر احساسات گروهی می نامند. تمام این ها به معنی سرایت خلقیات و احساسات بین افراد یک گروه است. البته این گروه همیشه گروه دوستان نزدیک و صمیمی نیست.

 

افسردگی دقیقاً چگونه منتقل می شود ؟

در روابط اجتماعی ذهن مقایسه گر انسان ها فعال می شود. اگر فردی خود را با افکار فردی افسرده مقایسه کند، الگو های منفی گرایانه را وارد ذهن خود می کند. از طرفی احساس همدردی و تلاش برای درک احساسات و افکار یک فرد افسرده امکان نفوذ حالات و خلقیات او را فراهم می کند. البته همه ای این موارد به معنی انتقال صد در صد افسردگی نیست. این شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

اعضای خانواده، هم خانه و یا دوستان نزدیک بیشتر از افراد دیگر می توانند حس شادمانی و یا افسردگی خود را منتقل کنند.

 

چگونه افسردگی را منتقل نکنیم

افرادی که از افسردگی رنج می برند و دارو مصرف می کنند باید بدانند که با کنترل کلام خود و تلاش برای استفاده از گفتار و جملات مثبت گرایانه علاوه بر اینکه انرژی منفی افسردگی را به اطرافیان سرایت نمی دهند، می توانند روند بهبودی خود را سرعت ببخشند.

 

گرفتن افسردگی از رسانه

حتماً این تجربه را داشته اید که در فضای مجازی یا با گوش سپردن زیاد به اخبار، دچار حس رخوت شوید و شادی خود را از دست بدهید. برای رهایی از این مسأله باید زمان استفاده از شبکه های مجازی و رسانه را محدود کنید.

افسردگی واگیر دار یکی از ویژگی های رسانه ها است.

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x