خانه » آیا می دانید زوال عقل به چه معناست؟
زوال عقل به چه معناست
زوال عقل به چه معناست
بهداشت و سلامت

آیا می دانید زوال عقل به چه معناست؟

زوال عقل به چه معناست

آیا می دانید زوال عقل به چه معناست؟ زوال عقل سبب مشکلاتی در حافظه، تکلم و فکر کردن فرد می شود. این بیماری قسمتی از مغز را که مسئول تصمیم گیری،  فکر کردن و یادگیری است را درگیر می کند. در حقیقت زوال عقل بیماری نیست بلکه بخشی از بیماری های مغزی نظیر آلزایمر است. بیماری آلزایمر یکی از بیشترین بیماری هایی است که سبب زوال عقل می شود.

 

ضعف شنوایی:

اولین راه ارتباطی بین انسان ها گوش دادن است. مشکل در گوش دادن و کم شنوایی نقصی است که با بالا رفتن سن بدتر می شود. افرادی که کم شنوا هستند می توانند چند سال یکبار گوش خود را نزد پزشک شستشو دهند تا جرم های گوششان شسته شود. کاهش شنوایی حسی یکی از دلالیل ناشنوایی و کم شنوایی در بزرگسالی است که به سبب آسیب اعصاب داخلی گوش اینجاد می شود. این اعصاب وظیفه انتقال سیگنال های شنوایی را به مغز انجام می دهند. این مشکل را تنهاسمعک بهبود می بخشد.

 

اختلال در لوب گیجگاهی

در فرایند شنیدن بعد از اینکه کلمات را می شنویم، بخش بیرونی لوب گیجگاهی به کار می آید که وظیفه معنا دادن و درک کلمات را دارند. این بخش از مغز جملات را درک و طبقه بندی می کنند. افرادی که دچار زوال عقل شده اند در این مرحله نیز دچار مشکل می شوند. این افراد حتی در به یاد آوردن نام افراد و اشیا دچار مشکل می شوند.

 

مشکل در جمله بندی کردن و یافتن کلمات

جمله بندی کردن هنگام حرف زدن و یافتن کلمات برای بیماران مبتلا به زوال عقل امری بسیار مشکل است و یکی از نشانه های این بیماری است. این افراد به مرور در یافتن مسیر خانه شان نیز دچار مشکل می شوند. حتی زمانی که فیلم می بینند نمی توانند ماجرا و شخصیت ها را به هم ربط دهند. حتی افراد مبتلا به زوال عقل در حین حرف زدن نمی توانند منظور خود را به درستی بیان کنند. این امر متاسفانه باعث می شوند در روابطشان دچار مشکل شوند.

 

زوال عقل و زبان بدن

این  بیماری نه تنها باعث بروز مشکل در یافتن کلمات می شود، روی ماهیچه های صورت حین حرف زدن اثر می گذارد و فرد شنونده نمی تواند ارتباط چشمی و صورتی موثر بر قرار کند. به غیر از آلزایمر، سکته های مغزی نیز یکی از رایج ترین دلایل بروز این مشکل است. افرادی که اعتیاد به الکل و سیگار دارند می توانند قربانیان این مشکل باشند.

 

کلام آخر

با وجود اینکه افراد مبتلا به زوال عقل درک درستی از جملات ندارند اما حس تان را به خوبی متوجه می شوند. حال که می دانیم زوال عقل به چه معناست بیشتر می توانیم برای پیشروی آن اقدام کنیم.

 

منبع