خانه » سوخت پاک چیست و چرا اهمیت دارد
سوخت پاک چیست
سوخت پاک چیست
سرگرمی

سوخت پاک چیست و چرا اهمیت دارد

سوخت پاک چیست و چه اهمیتی برای بشر دارد؟

سوخت پاک چیست؟ سوخت های پاک یا سوخت های کم کربن آنهایی هستند که در مقایسه با سوخت های مبتنی بر نفت، آلودگی کربن کمتری دارند و به صورت پایدار تولید می شوند. همچنین به عنوان سوخت های زیستی نامیده می شوند. سوخت های پاک می توانند با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بر محدودیت های سوخت های فسیلی غلبه کنند. خودرو های برقی بدون سوخت نیز راه دیگری در کنار سوخت های پاک برای حفظ محیط زیست هستند.

 

با نگاهی به تأثیر کل سوخت بر روی محیط و اقتصاد ، سوخت های زیستی پیشرفته را می توان “کم کربن” یا “سوخت پاک” در نظر گرفت. این سوخت ها اگر با احتیاط و دوراندیشی تولید شوند می توانند از مزایای زیست محیطی و اجتماعی قابل توجهی برخوردار شوند. بهترین سوخت های زیستی آنهایی هستند که باعث تولید مواد غذایی و سوخت بیشتری می شوند و درعین حال باعث کاهش آلودگی گرمای کره زمین، حفظ و تقویت منابع خاک و آب، محافظت از جنگل ها و اکوسیستم های بومی  شوند. علاوه بر این رفاه اقتصادی کشاورزان، کارگران و جوامع را بهبود می بخشد.

 

از چه موادی برای سوخت های زیستی استفاده می شود؟

یکی از ویژگی های برتر سوخت های زیستی، تنوع مواد اولیه تهیه آن است. سوخت های زیستی را می توان از: زباله های کشاورزی یا باقیمانده های محولات کشاورزی، چمن زارها، تراشه های چوبی، جلبک ها، پسماندهای روغن، پسماند های جامد و بسیاری مواد دیگر تهیه کرد.

 

مزایای استفاده از سوخت های زیستی چیست؟

از مزایای سوخت های زیستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش هزینه تولید نسبت به سوخت های فسیلی؛ کاهش گاز های گلخانه ای؛ جایگزینی برای منابع نفتی تولید سوخت؛ کمک به مدیریت و بازیافت پسماندهای شهری؛ عدم وابستگی به کشورهای بیگانه و ظرفیت ایجاد فرصت های شغلی

 

سوخت های زیستی چگونه تولید می شوند؟

هر شرکت سوخت پاک فرآیند اختصاصی خود را برای تبدیل مواد اولیه به سوخت را دارد. شرکت هایی که اتانول تولید می کنند، که سوخت مبتنی بر الکل است، ممکن است از فرایندی مشابه تقطیر الکل استفاده کنند. سایر شرکت های تولید کننده سوخت جت یا جایگزین های دیزلی ممکن است مواد اولیه شیمیایی را در بلوک های اصلی ساختمان شیمیایی خود تبدیل کنند و اجزای شیمیایی را مجدداً بسازند تا نتیجه آن زنجیره هیدروکربنی باشد که مانند نفت خام به نظر می رسد. سپس پالایش سنتی نفت خام می تواند بنزین، دیزل یا سوخت جت تولید کند که در خطوط لوله ها، مخازن و موتورها  قابل استفاده است.

 

آیا امروز سوخت های پاک موجود هستند

بسیاری از شرکت ها به تازگی در حال تولید سوخت یا ساخت تأسیساتی هستند که سوخت های پاک تولید می کنند. این سوخت ها در بنزین و دیزلی که هر روز از آنها استفاده می کنیم مخلوط می شوند و باعث کاهش تأثیر کلی سوخت می شوند.

امیدواریم مطالب فوق پاسخ شفافی به این سوال داده باشد که سوخت پاک چیست.

 

منبع