خانه » تاریخچه درخت کریسمس
تاریخ و تقویم

تاریخچه درخت کریسمس

هزاران سال است که از درخت همیشه سبز نراد در برگزاری جشن های زمستانه (ی پاگان ها و مسیحیان) استفاده می شود. پاگان ها هنگام انقلاب زمستانی از شاخه های درختان برای تزئین خانه های خود استفاده می کردند،

زیرا آنها را به یاد فرارسیدن بهار می انداخت. رومیان زمانِ برگزاری جشن خدای زحل(ساتورن) از درخت نراد برای تزئین معابد خود استفاده می کردند. این درخت برای مسیحیان سمبل و نشانه زندگی ابدی با خدا است.

کسی دقیقا نمی داند درخت افرا ابتدا در چه زمانی به عنوان درخت کریسمس مورد استفاده قرار گرفت. تاریخ آن احتمالا به هزار سال پیش، جایی در اروپای شمالی بر می گردد. گمان می رود این درختان در آن زمان سروته توسط یک زنجیر از سقف آویزان می شدند.

بسیاری از مردم اروپای شمالی از درختان دیگر مانند گیلاس و زالزالک درخت کریسمس می ساختند. آن ها درخت را به خانه می آوردند و درون گلدان ها و ظروف بزرگ قرار می دادند تا هنگام Christmas شکوفه کنند. آن هایی که پول نداشتند درخت واقعی بخرند، هرم هایی از تکه های چوب می ساختند و آن را با کاغذ رنگی، شمع و میوه تزیین می کردند تا به درخت کریسمس شباهت پیدا کند.

طبق مدارک به جا مانده، اولین بار درختان کریسمس زمان برگزاری جشن سال نو در شهرهای تالین(پایتخت استونی) و ریگا(پایتخت لاتویا) استفاده شدند. هر دو شهر ادعا می کنند اولین درختان کریسمس را صاحب هستند. این درختان را اولین بار اتحادیه ای از بازرگانان مجرد، صاحبان کشتی و گروهی خارجی در لیوونیا(استونی و لاتویای امروز) تزیین و بر پا نمودند.

امروز در میدان شهر ریگا، پایتخت لاتویا، لوحه ای وجود دارد که بر روی آن عبارت ” اولین درخت سال نو، ریگا، سال ۱۵۱۰ ” به هشت زبان مختلف حک شده است.

عکسی از آلمان در سال ۱۵٢۱ وجود دارد که در آن مردی سوار بر اسب، درختی را با خود در خیابان به این سو و آن سو می کشد. مرد جامه اسقف ها را به تن دارد و احتمالا نماینده و سمبل سنت نیکلاس است.

اولین فردی که درخت کریسمس را به خانه آورد واعظ آلمانی مارتین لوتر بود. در داستانی روایت شده است که یک شب قبل از کریسمس، او در حال قدم زدن در جنگل بوده که در یک لحظه درخشش ستارگان از پس شاخ و برگ درختان او را به خود خیره می کند. تصویر برایش آن قدر زیبا بود که به خانه رفت تا به کودکانش بگوید او را به یاد مسیح می اندازد. برخی می گویند این همان درخت سال نو در ریگا است و برخی بر این باورند که درخت کریسمس سال ها قبل تر در ریگا برپا شده است.

در آلمان، اولین درختان کریسمس با خوردنی هایی مانند شیرینی زنجفیلی و سیب پوشانده شده با طلا تزئین می شدند. سپس سازندگان شیشه وسایل تزیینی کوچکی شبیه به برخی نمونه های امروزی تولید کردند. در سال۱۶۰۵ یک آلمانی ناشناخته می نویسد: “زمان کریسمس آنها درختان نراد را در سالن ها و مهمان پذیر های استراسبورگ بر پا می کنند  و از آن گل سرخ کاغذی رنگارنگ، سیب، ویفر، ورق طلا، شیرینی و غیره می آویزند”.

ابتدا، مجسمه ای از عیسی مسیحِ نوزاد بالای درخت قرار داده شد. با گذر زمان، به فرشته ای تبدیل شد که چوپانان را از تولد عیسی مسیح با خبر کرد. و بعد  به یک ستاره مانند آن چه سه دیدند.

اولین درخت کریسمس در دهه ١٨٣٠ به بریتانیا فرستاده شد. در سال١٨٤١  این درختان، پس از این که پرنس آلبرت (همسر آلمانی ملکه ویکتوریا) اولین درخت کریسمس را در قلعه ویندسور بر پا نمود، طرفداران زیادی پیدا کردند. نقاشی هایی از این خانواده در مجله خبری لندن نیوز و مجله بانوان گودی(در آمریکا) چاپ شد که به محبوبیت این درخت بین مردم کمک بسیاری نمود.

در دوران ویکتوریایی، درخت می توانست با شمع تزئین شود و نماد ستارگان باشد. در بسیاری از نقاط اروپا، شمع هنوز هم برای تزئین درخت کریسمس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

رشته های تزیینی براق و افسانه عنکبوت کریسمس

رشته های تزیینی براق در آلمان ساخته شدند و در ابتدا از رشته های نازک نقره برای ساخت آن ها استفاده می شد. اما رشته هایی از جنس پلاستیک اختراع شد که ارزان تر بود و راحت تر نصب می گردید. بنابر افسانه های محلی این رشته ها همان تارهایی است که عنکبوت کریسمس به جا گذاشته است.

ظاهرا منشا این داستان ها آلمان شرقی یا اوکراین است اما افسانه هایی در فنلاند و کشور های اسکاندیناوی نیز شنیده شده است.  داستان در مورد خانواده ای است که توانایی خرید وسایل برای تزیین درخت کریسمس خود ندارد. شب قبل از کریسمس هنگامی که همه می خوابند عنکبوتی بر روی درخت تار می تند. صبح روز کریسمس این تار ها به طور شگفت انگیزی تبدیل به رشته های طلا و نقره می شوند. امروز در آلمان، لهستان و اوکراین تار عنکبوت نماد شانس و خوش یمنی است.

چراغ های درخت کریسمس

در سال ١٨٩۵رلف موریس به خطرناک بودن آتش(شمع) فکر کرد و اولین چراغ الکتریکی کریسمس را اختراع نمود. یک بیمارستان در شیکاگو نیز به خاطر شمع روی درخت کریسمس آتش گرفت. به دلیل آتش سوزی های متعدد در ١٩٠٨ شرکت های بیمه در آمریکا سعی کردند قانونی به وجود آورند که روشن کردن شمع روی درخت کریسمس را غیر قانونی اعلام کند. اکنون باید برای امنیتی که داریم ممنون رلف موریس باشیم.

درخت کریسمس مصنوعی در اوایل قرن بیستم محبوبیت یافت. بلندترین درخت کریسمس مصنوعی 52 متر است و برگ های آن از جنس پی وی سی هستند.  نام آن درخت صلح است.

 

 

 

 

 

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید