خانه » وظیفه والدین در آموزش بهداشت فردی به کودکان
آموزش بهداشت فردی به کودکان
آموزش بهداشت فردی به کودکان
فرزند و والدین

وظیفه والدین در آموزش بهداشت فردی به کودکان

آموزش بهداشت فردی به کودکان

آموزش بهداشت فردی به کودکان از وظایف والدین است؛ زیرا کودکان دانش لازم را ندارند که بفهمند بهداشت چیست. بهداشت فقط داشتن ظاهری خوب و مرتب نیست؛ درواقع، بهداشت یک روش فعال برای جلوگیری از شیوع ویروس ها و باکتری ها است.

آموزش عادت های بهداشتی خوب شخصی به کودک شما کمک می کند تا سالم بماند، از بیماری ها و بیماری های عفونی مصون بماند، همچنین یک شخصیت سالم داشته باشد. چند عادت بهداشتی خوب که والدین باید در کودکی به فرزندان خود آموزش دهند:

 

 بهداشت دهان و دندان

مراقبت از دندان کودکان یکی دیگر از وظایف والدین است که باید همزمان با رشد اولین دندان کودک آغاز شود. با تمیز کردن دندان ها و لثه های کودک، می توانید به جلوگیری از طیف گسترده ای از مشکلات بهداشتی، از جمله بوی بد دهان و بیماری های قلبی در سنین بزرگسالی او کمک کنید.

باید بر نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان کودک خود نظارت کنید. کودک شما باید دومرتبه در روز و هربار به مدت حداقل 2 دقیقه دندان های خو را مسواک بزند. کودک خود را ترغیب کنید تا بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را تمیز کند تا از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

 

بهداشت ناخن

ایجاد عادات مراقبت سالم از ناخن ها یک امر ضروری است؛ زیرا ناخن ها محل پرورش باکتری های مضر هستند. این باکتری ها به راحتی می توانند به چشم، بینی و دهان کودک شما منتقل شوند و او را بیمار کنند. باید هرهفته ناخن های کودکان کوتاه شود. به آنها یاد دهید که ناخن ها باید بعد از استحمام یا دوش گرفتن چیده شوند زیرا در این صورت نرم تر هستند.

اگر فرزند شما عادت به جویدن ناخن دارد، فوراً از آن جلوگیری کنید. جویدن ناخن می تواند باکتری های مضر را به دهان و دستگاه گوارش منتقل و مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

 

بهداشت دست

شستشوی دست یک فعالیت ساده است که فقط چند ثانیه زمان می برد، اما این عادت می تواند میکروب ها و عفونت ها را از بین ببرد. شستن دستها به طور مكرر می تواند باعث كاهش بیماری ها در كودكان شود، زیرا میكروبهای مضر اغلب از طریق دست وارد بدن می شوند. بهداشت نامناسب دست یکی از دلایل اصلی بروز اسهال در کودکان و بزرگسالان است.

 

بهداشت تن

استحمام یکی از عادت های بهداشت شخصی است که باید در سنین کودکی، زمانی که به اندازه کافی بزرگ شدند که به تنهایی حمام کنند، به فرزندتان بیاموزید. پوست بزرگترین عضو بدن است و نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر عناصر خارجی مانند خاک، گرد و غبار و باکتری های بی شماری دارد. با استحمام منظم می توانید تمام بدن را تمیز نگه دارید. استحمام همچنین به خلاص شدن از سلول های مرده پوست کمک می کند، تا راه را برای سلول های جدید پوست فراهم کند.

آموزش بهداشت فردی به کودکان به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کند.

 

منبع