خانه » مرغداری در دنیا به چه روش هایی انجام می شود ؟
صنایع

مرغداری در دنیا به چه روش هایی انجام می شود ؟

مرغداری
مرغداری

مرغداری

جای تعجب نیست که در بسیاری از روش های مرغداری برای وزن گیری بیشتر و پرورش راحت تر، مرغ ها در شرایط بسیار بد و سختی پرورش می یابند. جوجه ها در اتاقک های تنگ و تاریکی نگه داری می شوند که به ندرت جای حرکت دارند و نور طبیعی را به ندرت می بینند.
برای تولید مرغ از جوجه های با نژاد گوشتی استفاده می شود که وزن گیری بهتری دارند. تغذیه ی آن ها به صورتی تنظیم می شود که به سرعت وزنشان زیاد شود و به همین دلیل دچار مشکلات حرکتی و بهداشتی زیادی می شوند. پاهای آن ها تحمل وزن زیادشان را ندارد.

مرغ های ارگانیک که به صورت طبیعی و محلی پرورش داده می شوند گران هستند و در دسترس همگان قرار نمی گیرند.

 

مرغداری صنعتی

اما نوع دیگری از روش های مرغداری نیز وجود دارد که کاتالیزور صنعتی محسوب می شود و به صورت انبوه بدون استفاده از روش های ناخوشایند و آزاردهنده ی حیوانات مرغ ها پرورش داده می شوند. یک شرکت بزرگ مرغداری در آمریکا به نام Perdue از تمام کشاورزان سراسر ایالات متحده برای پروش مرغ کمک می گیرد. د روش این شرکت از آنتی بیوتیک استفاده نمی شود مگر اینکه مرغ ها بیمار شوند و حدود 95% از محصولات آن با عنوان بدون آنتی بیوتیک به فروش می رسند. یکی از ایده های این شرکت استفاده از آویشن در خوراک طیور است که تا حد بسیار زیادی از بیمار شدن آن ها جلوگیری می کند و به نوعی آنتی بیوتیک طبیعی محسوب می شود.

بهبود وضعیت پرورش مرغ ها پس از حذف آنتی بیوتیک از دیگر اقدامات این شرکت بود که جوامع حمایت از حیوانات را تحت تأثیر قرار داد. در روش مرغداری جدید این شرکت فضا و نور بیشتری در اختیار جوجه ها قرار داده می شود و زمان استراحت آن ها نیز بیشتر است. البته در این روش زمان پرورش کمی طولانی تر خواهد شد که البته محصول گوشتی سالم تری را نیز تولید خواهد کرد.

 

آیا سبک جدید مرغداری فراگیر می شود؟

با حذف آنتی بیوتیک ها از چرخه ی مرغداری شرایط سلامت پرورش جوجه ها باید به حدی بالا باشد که از مریضی آن ها جلوگیری کند و به همین دلیل کیفیت گوشت بهتر می شود و مشتریان نیز چنین محصولی را بیشتر می پسندند. علت تغییر سبک مرغداری باید پشتوانه ی اقتصادی قوی نیز داشته باشد.

درحالیکه سبک جدید پرورش مرغ بدون آنتی بیوتیک محصولات بهتری دارد و البته جذابیت زیادی برای تولید کنندگان دارد، تکمیل تمام شرایط استاندارد لازم برای اجرای این سبک برای برخی از تولید کنندگان دشوار و هزینه بر است. البته از جهت دیگر رقابت برای تولید محصولات پر طرفدار تر بین تولید کنندگان وجود دارد.

روش های کشتار مرغ های پرورشی نیز اهمیت زیادی دارد. در تسمه نقاله ی دستگاه های کشتارگاه، مرغ ها دچار استرس شدید می شدند که اثرات نامطلوبی بر گوشت آن ها داشت و همچنین انجمن های حمایت از حیوانات به این روش ها اعتراض داشتند. اما در روش های جدیدتر به مرغ ها گاز یا شوک می دهند تا هنگام کشتار بی حس باشند.

 

نقش ما به عنوان مصرف کننده در سبک مرغداری ها چیست ؟

در دنیا مصرف کنندگان نقش بسیار مهمی در جهت دهی تولیدکنندگان دارند و به نوعی قوی ترین کنترل کننده ی اقتصاد محسوب می شوند. بسیاری از تغییرات مثبتی که در سبک مرغداری ها در دنیا رخ داد به علت تقاضای مصرف کنندگان بود. خرید مشتریان و استقبال آن ها از هر محصولی منجر به تولی بیشتر آن محصول می شود.

البته واقعیت ناخوشایند این است که ایجاد تغییرات در صنعت طیور اصلاً ارزان نیست. اما مرغ یکی از ارزانترین فرآورده های گوشتی محسوب می شود. به همین دلیل بسیاری از تولید کندگان ترجیح می دهند همان روش قدیمی و محصول کم قیمت را حفظ کنند. اما اگر مصرف کنندگان هزینه های خود را مدیریت کنند و محصول با کیفیت تر را خریداری کنند، تولید کنندگان ترغیب می شوند روش های خود را تغییر دهند.

برای مثال مرغ های بزرگ نتیجه ی روش های تولید قدیمی است و خریدار باید دقت کند طرفدار مرغ های درشت نباشد زیرا به این ترتیب به ادامه پیدا کردن روش های مرغ داری ناخوشایند و نا سالم قدیمی دامن می زند.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید