خانه » علت درد قفسه سینه و پشت چیست
علت درد قفسه سینه و پشت
علت درد قفسه سینه و پشت
بهداشت و سلامت

علت درد قفسه سینه و پشت چیست

علت درد قفسه سینه و پشت

شایع ترین علت درد قفسه سینه و پشت، حمله قلبی است. اگر در قفسه سینه احساس فشاری دارید که بیش از چند دقیقه طول می کشد و با حالت تهوع، تنگی نفس شدید یا احساس فشار در بازوی چپ دارید، نشانه ی این است که دچار حمله قلبی شده اید. احساس خستگی، درد کمر و فک یا احساس سرگیجه از دیگر علائم حمله قلبی است. در صورت مشاهده این نشانه ها، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. از دیگر علل درد قفسه سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

حمله عصبی

حمله عصبی می تواند علت درد قفسه سینه و پشت باشد که نام دیگر آن وحشت زدگی یا حمله پانیک است و علائم آن مانند حمله قلبی است. علاوه بر درد قفسه سینه، ممکن است همراه با تنگی نفس، ضربان بالای قلب، احساس سرگیجه و احساس بی حسی در دست و پاها باشد. یک رویداد استرس زا می تواند باعث این اختلال شود.

 

زونا

اگر به همراه درد سینه، شاهد دانه های سرخ کوچک در قفسه سینه یا پشت خود هستید، ممکن است به بیماری زونا مبتلا باشید که علت آن ویروس آبله مرغان است. اگر اعصاب دیواره سینه شما آسیب دیده باشد، درد در آنجا می تواند شدید باشد. زونا می تواند به مرور زمان به خودی خود رفع شود، اما پزشک می تواند با تجویز دارو، به رئند بهبودی سرعت ببخشد.

 

فتق

در زیر ریه ها، ناحیه کوچکی وجود دارد که معده و مری در آنجا به هم متصل می شوند. سرفه، بلند کردن اشیاء سنگین می تواند فشار زیادی به این ناحیه وارد کند. اگر فشار زیادی به این ناحیه وارد شود، ممکن است باعث فتق هیاتال شود که عبارت است از ورود قسمتی از معده از طریق شکاف هیاتوس به درون قفسه سینه. درد قفسه سینه، معده، مری یا شکم، نفخ و احساس ترشی در پشت گلو از علائم فتق هستند. اکثرا فتق نیازی به درمان ندارد، اما برخی از افراد در نهایت نیاز به جراحی پیدا می کنند.

 

سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا باقیمانده سخت شده ای از مایعات گوارشی در کیسه صفرا است که می توانند به اندازه یک دانه ماسه یا به اندازه یک توپ گلف باشد. اگر راه بین مجاری کیسه صفرا و مجاری صفراوی را مسدود کند، ممکن است یک درد ناگهانی در معده خود احساس کنید که در قفسه سینه، پشت یا شانه راست نیز احساس می شود. احتمال بروز این عارضه در شب، بعد از یک وعده غذایی سنگین بیشتر است.

 

سوزش سر دل

اگر اسید معده داخل مری شود، نه تنها در قفسه سینه بلکه در فک و گلو نیز احساس درد می کنید. استعمال دخانیات، مصرف آسپیرین و سایر داروهای غیرالتهابی، مرکبات و همچنین غذاخوردن نزدیک به زمان خواب می تواند محرک باشد. اگر درد قفسه سینه و  سوزش سردل بهبود نیافت یا علائم دیگری مانند تهوع یا تعریق دارید، به پزشک مراجعه کنید تا علت درد قفسه سینه و پشت مشخص و رفع شود.

 

منبع