خانه » وظایف مدیر کسب و کار چیست ؟
وظایف مدیر کسب و کار
وظایف مدیر کسب و کار
کسب و کار

وظایف مدیر کسب و کار چیست ؟

وظایف مدیر کسب و کار های کوچک

در این نوشته به 5 مورد از وظایف مدیر کسب و کار های کوچک اشاره می کنیم. صاحبان کسب و کارهای کوچک معمولاً نیازی به استخدام تعداد افراد زیادی ندارند. به عنوان مالک و مدیر یک کسب و کار مسئولیت رسیدگی به وضعیت مالیاتی، ایجاد شبکه کامپیوتری، ایجاد سامانه ثبت و بازاریابی و … بر عهده ی اوست. راه اندازی یک کسب و کار محدود وظایف بسیاری را بر عهده ی مدیر خواهد گذاشت. در این جا به چند مورد از مهمترین حوزه های وظایف یک مدیر کسب و کار اشاره خواهیم کرد.

 

برنامه ریزی کسب و کار

صاب و مدیر یک کسب و کار ارجح ترین فرد برای برنامه ریزی است. برای این کار باید به روش های تحقیق بازار یابی و شناسایی روند های بازار و بازار های بالقوه محصولات آگاه بود. در این زمینه می توان از آموزش ها و مشاوران نیز کمک گرفت. معرفی محصولات جدید و گسترش و توسعه محصولات سابق همگی طبق نظر مدیر و صاحب هر کسب و کار انجام می شود.

 

منابع انسانی

صاحبان کسب و کار های کوچک معمولاً تعداد محدودی منابع انانی در اختیار دارند. مدیر باید برای استخدام نیرو های جدید و ارائه مزایا و پیگیری اعتراض های کارکنان نظر اصلی را بدهد. اخراج هر کارمندی نیز طبق نظر مدیر انجام می شود و مسئولیت تمام این موارد بر عهده مدیر است.

 

خدمات مشتری

رسیدگی به درخواست ها و شکایات مشتریان، ارائه خدمات و عیب یابی، آموزش و پشتیبانی محصولات همگی طبق برنامه ریزی مدیر کسب و کار انجام می شود و دیگران دغدغه ی فکری زیادی در این رابطه ندارند. مگر اینکه بخشی از این وظایف را مدیر به شخص دیگری محول کند.

 

بازاریابی

صاحب هر کسب و کار دلسوز ترین فرد برای حفظ بقای آن کسب و کار است. به همین دلیل استراتژی و راهبرد بازاریابی باید توسط وی برنامه ریزی و اجرا شود. برخی از شرکت ها تنها به تبلیغات کاتالوگی اکتفا می کنند و برخی از شرکت ها پا را فرا تر گذاشته و از وسایل ارتباط جمعی نوین برای تبلیغ محصولات خود بهره می گیرند.

برای تبلیغ و بازار یابی مدیر می تواند از گروه های تجاری دیگر کمک بگیرد.

 

کارشناس فناوری

امکان ندارد که هیچ کسب و کاری بدون همگامی با پیشرفت فناوری بتواند بقای خود را حفظ کند. مدیران کسب و کار ها باید توجه داشته باشند که دقابت با محصولات نو آورانه در بازار الزامی است. در این راستا استفاده از فناوری رایانه و سرعت در ارائه خدمات به مشتری یکی از مهمترین پیشرفت های همگام با فناوری روز است.

وظایف مدیر کسب و کار گاهی زیاد و طاقت فرسا می شود و همزمان با توسعه ی هر کسب و کار باید تفویض وظایف صورت گیرد.

 

منبع