خانه » روش نگهداری بن سای
نگهداری بن سای
نگهداری بن سای
باغبانی

روش نگهداری بن سای

نگهداری بن سای

نگهداری بن سای یکی از دغدغه های افرادی است که علاقه مندند از گیاهان زیبا در آپارتمان خود نگه داری کنند. بن سای ها درختان کوچکی هستند که در گلدان ها یا ظرف های کوچک کاشته میشوند. در حقیقت، “بن سای” کلمه ای ژاپنی است به معنای ” کاشته شدن در ظرف”. قدیم تر ها ، تنها اشراف زادگان ژاپنی بودند که می توانستند از داشتن این گیاهان لذت ببرند اما امروزه در ویترین بسیاری از گل فروشی های سراسر شهر می توانید این درختچه های زیبا را ببینید و برای مناسبت های مختلف هدیه بگیرید.

 

نور

گیاه بن سای به شدت نور بسیار حساس است. این درخت به دلیل نبود نور کافی و کم نمی میرد اما رشد آن به طرز قابل توجهی کاهش می یابد که در نهایت به ضعیف شدن گیاه منجر می شود. بنابراین مطمئن شوید جایی که برای گیاه بن سای در آپارتمان خود در نظر گرفته اید نقطه روشنی باشد، ترجیحا مقابل پنجره جنوبی.

حتی روشنایی مصنوعی با استفاده از نور فلورسنت یا دیود های نوری که حدود ده ساعت در روز روشن باشند، نیز می تواند به رفع کم نوری محیط نگه داری این گیاه کمک کند.

 

رطوبت

از دیگر مسائل مهمی که حین نگه داری بن سای گرمسیری باید به آن توجه داشت، رطوبت نسبتا بالا، بسیار بالاتر از شرایط داخلی خانه شما ( به ویژه زمانی که از تهویه هوا و یا وسایل گرمایشی استفاده می کنید.) است. شما می توانید با قرار دادن گلدان این گیاه روی سینی رطوبتی یا Humidity tray  پر شده با آب یا پاشش آب روی درخت هر چند بار در یک روز میزان رطوبت محیط اطراف این گیاه را افزایش دهید. مورد دیگری که می تواند به این مسئله کمک کند باز کردن پنجره حین روز است تا جا به جایی هوا از فضای بیرون به داخل اتفاق بیفتد.

 

آبیاری

مهم ترین قسمت نگه داری از گیاهان بن سای، آبیاری آن هاست. قاعده مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که هرگز نباید به صورت روتین به بن سای خود آب دهید. پس بدون توجه به برچسبی که روی گلدان بن سای زده شده که هر چند روز یک بار به آن آب دهید به این مسئله توجه کنید که گیاه شما چه زمانی نیاز دارد آب داده شود. نیاز این گیاه به آبیاری با توجه به نوع گونه ، سایز درخت، موقعیت زمانی در سال، مخلوط خاک و شرایط آب و هوایی می تواند متغیر باشد.

 

دما

گونه های گرمسیری این گیاه معمولا در دما های نسبتا بالا در طول سال نگه داری می شوند، مشابه دمای استاندارد اتاق هال و پذیرایی شما.

به این ترتیب با رعایت شرایط نگهداری بن سای های تزئینی می توانید بر زیبایی منازل خود بیفزاید.

 

منبع