خانه » راهنمای عکاسی سیاه و سفید برای عکاسان تازه کار
عکاسی و طراحی

راهنمای عکاسی سیاه و سفید برای عکاسان تازه کار

قدرت عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید در کنار زیبایی و جلوه اش، یک گام از واقعیت دور می شود. با استفاده از دستکاری نور، ادیت و .. عکسی ایجاد می شود که در واقع بیان هنرمند است و نه یک تصویر واقعی. عکاسی سیاه و سفید یکی از روش های خلاقانه ی عکاسی است.

 

درباره ی عکاسی و سیاه سفید بیشتر بدانید

یکی از گام های ابتدایی برای عکاسی توجه و دقت به کار حرفه ای های این رشته است. وقتی به عکس های سیاه و سفید گرفته شوده توسط هنرمندان حرفه این نگاه می کنید به موارد زیر توجه کنید:

چرا عکاسان حرفه ای عکاسی سیاه و سفید را انتخاب کرده اند ؟

عکسی که می بینید اگر رنگی بود چطور به نظر می آمد؟

کنتراست یا تضاد در عکسی که پیش روی شماست چقدر اهمیت دارد؟

خطوط، بافت تصویر، شکل ها و دیگر عناصر مهم عکاسی چگونه با سیاه و سفید شدن عکس پررنگ تر جلوه می کنند؟

نور در عکس هایی که می بینید چقد اهمیت دارد؟

عکس ها چقدر از واقعیت فاصله دارند و چطور دیدگاه عکاس را به نمایش گذاشته اند ؟

 

مزیت عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه سفید برای عام افراد قدیمی به نظر می رسد. اما، از دیدگاه عکاسی هنر محسوب می شود و نظر برخی نیز بر این است که فقط حرفه ای ها عکاسی تک رنگ را کار می کنند. عکاسی سیاه سفید به شما کمک می کند ترکیب ها را در عکس بهتر بشناسید و از شما عکاس حرفه ای تری می سازد. زیرا عکاسان حرفه ای فارغ از وجود رنگ و نور مناسب، تضاد، بافت، شکل و …را به خوبی تشخیص می دهند. عکاسی سیاه و سفید به توجه شما را در ابتدای کار به جزئیات معطوف می کند.

به طور طبیعی موضوعاتی برای عکاسی وجود دارند که برای سبک سیاه و سفید جذاب ترند مثل عکاسی از مناظر و پرتره. اگر برای اولین بار است که می خواهید این سبک عکاسی را امتحان کنید رعایت نکات زیر برای شما مفید خوهد بود.

 

مد سیاه و سفید در دوربین شما

پیش از ظهور عکاسی دیجیتال تنها راه برای عکاسی سیاه و سفید استفاده از فیلم سیاه و سفید بود. خوشبختانه امروزه با تغییر مد دوربین به مونو کروم ( یا مدی که در دفترچه دوربین شما ذکر شده است)، تنظیمات  به سیاه و سفید تغییر می کند.

دوربین های دارای electronic viewfinder به صورت خودکار تصویر سیاه سفید را پیش از فشردن دکمه شاتر به ما نشان می دهد. در صورتی که دوربین دیجیتال SLR داشته باشید هم در نمای live view به همین شکل خواهد بود که در عکاسی از مناظر به شما بسیار کمک خواهد کرد. برای فرمت عکس نیز به شما Raw را پیشنهاد می کنیم. اما در صورت تازه کار بودن فرمت JPEG هم مناسب است.

 

فیلتر های رنگ

فیلتر های رنگی نیز برای عکاسی سیاه و سفید وجود دارند. برای مثال در صورت عکاسی از آسمان آبی، فیلتر رنگ زرد آسمان را کمی تیره تر می کند. فیلتر نارنجی و قرمز نیز به ترتیب شدت تیرگی را بیشتر می کنند.

 

کنتراست (تضاد)

اگر عکس شما در نور سایه باشد نیاز دارید که با افزایش کنتراست به کمک نور یا فوتوشاب عکس را بهتر کنید.

 

بریدن عکس و فرمت مربع

اکثر دوربین های جدید به شما اجازه می دهند که نسبت ابعاد عکس را تغییر دهید. برای گرفتن عکس مربعی بهتر است ابعاد عکس را در هنگام عکس برداری تغییر دهید.

 

خوش بگذرانید

به یادداشته باشید که برای به دست آوردن هنر عکاسی، باید از این کار لذت ببرید. از مناظری عکس بگیرید که عکاسی سیاه و سفید را برای شما لذت بخش تر کند تا سریع تر حرفه ای شوید. روز های ابری نیز زمان مناسبی برای عکاسی سیاه سفید هستند. برای آموختن هنر این سبک از عکاسی باید یاد بگیرید از درچه ی چشم خود سیاه و سفید ببینید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید