خانه » روش نگهداری بگونیا چیست ؟
روش نگهداری بگونیا
روش نگهداری بگونیا
باغبانی

روش نگهداری بگونیا چیست ؟

روش نگهداری بگونیا

در این نوشته به توضیح روش نگهداری بگونیا می پردازیم. بگونیا یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا است که به راحتی می توان آن را در خانه نگهداری نمود و گل های زیبایی نیز دارد.

 

مشخصات بگونیا

بگونه در سایه، نور آفتاب و نیم سایه به خوبی رشد می کند. اما نور کافی منجر به شادابی بیشتر آن می شود. این گیاه یک ساله است و بین 30 سانتی متر تا یک متر رشد می کند.

رنگ گل های بگونیا نارنجی، صورتی، سفید یا زرد است. این گیاه زیبای آپارتمانی که به آن گل عروس هم می گویند می تواند در پاییز، بهار و تابستان شکوفه دهد.

 

شکل و اندازه ی متنوع

گیاه بگونیا در دنیا محبوبیت فراوانی دارد. از گونه های بزرگ این گیاه برای محوطه سازی زیبا استفاده می شود و گونه های کوچکتر برای کاشته شدن در گلدان و نگهداری در منزل انتخاب می شوند. گونه های مختلف بگونیا برگ هایی با اشکال مختلف دارند.

 

طیف کامل رنگی

در گذشته گونه های بگونیا محدود به  رنگ نارنجی، صورتی، سفید و زرد بود. اما، امروزه رنگ های متنوعی از بگونیا با مهندسی ژنتیک تولید شده است.

 

نکات عمومی نگهداری و رشد

بگونیا ها به خوبی در سایه و نور خورشید رشد می کنند و برای سالم ماندن و گل داد به کود نیاز دارند. البته نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ های ان می شود. اکثر گونه های بگونیا به آبیاری منظم نیاز دارند اما نباید خاک آن ها بیش از حد مرطوب شود. آب زیاد می تواند این گیاه را از بین ببرد. بنا بر این اگر کمی خاک گلدان بگونیا خشک شود جای نگرانی وجود ندارد.

 

مراقبت های فصلی

بگونیا در محیط گرم بهتر رشد می کند به همین دلیل بگونیاهایی که در گلدان و در آپارتمان نگهدار می شوند نسبت به بگونیا هایی که در فضای باز کاشته شده اند رشد دائمی بهتری دارند. این گیاه حالت خود تمیز کنندگی دارد. به این معنی که نیازی به حذف شکوفه های قدیمی ندارید و خود گیاه ان ها را جدا می کند.

بگونیا به بیماری های قارچی حساس است و باید از خاک تمیزی برای کاشت آن استفاده شود.

 

دمای مناسب

دمای مناسب در شب و روز برای بگونیا به ترتیب 16 و 24 درجه سانتیگراد است. اختلاف دمایی باعث گلدهی بیشتر می شود.

 

تکثیر بگونیا

رشد بگونیا خیلی ساده و راحت انجام می شود. تمام انواع بگونیا روش تکثیر مشابهی دارند و می توان از طریق قلمه زدن آن را زیاد کرد. تا حد ممکن گلدان بگونیا را عوض نکنید و آن را در جای ثابتی بکارید. بگونیا را از بذر نیز در محیط مرطوب می توان رشد دارد. برای این کار بهترین روش نگهداری بگونیا در نقطه ای گرم دور از نور مستقیم خورشید است.

 

منبع