خانه » نکات پروش ریحان
پروش ریحان
پروش ریحان
باغبانی

نکات پروش ریحان

روش پروش ریحان

پروش ریحان در خانه هم چشم انداز زیبایی به خانه می دهد و هم فضا را عطرآگین می کند. ریحان گیاهی است خارق العاده و با رشد بسیار آسان که می توان آن را در باغ یا در ظروف کاشت. گیاهان ریحان نسبت به سرما بسیار حساس هستند. بعد از گذشت فصل سرما، بذرهای ریحان را در داخل خانه یا خارج از خانه شروع کنید. کاشت سبزی در خانه را تجربه کنید.

 

کاشت ریحان در خانه

ریحان را می توانید در کنار سایر گیاهان معطر که در آشپزی استفاده می شوند مانند جعفری، پیاز کوهی، پونه کوهی، آویشن و شوید در منزل پرورش دهید. یک گروه رنگارنگ از ظروف مملو از ریحان و سایر گیاهان به بالکن زیبایی و عطر خاصی می بخشد. ظروف ریحان را درست در پشت در بالکن قرار دهید تا عطر و بوی تازه آن در آشپزخانه بپیچد؛ فقط اطمینان حاصل کنید که ریحان حداقل 6 ساعت نور خورشید در روز دریافت می کند. از اوایل تابستان تا پاییز برگ های خوشمزه ای تولید می کند و می توان حتی در ماه های زمستان آن را را پرورش داد. فقط کافی است آن را پشت یک پنجره مقابل آفتاب قرار داده و به طور مرتب آب دهید. ریحان وقتی در نزدیکی گوجه فرنگی کاشته می شود، توانایی دفع آفات مانند تریپس (حشرات بالدار کوچک) و کرم های گوجه فرنگی را دارد.

 

کاشت ریحان

ریحان در آفتاب کامل و خاک مرطوب و زهکشی شده بهتر رشد می کند. البته می تواند تا حدی در سایه هم قرار گیرد، اما برگ های آن به اندازه آن دسته از ریحان ها که در آفتاب کامل رشد می کنند قوی و بوته نخواهند بود. ریحان تا زمانی که مرتباً آبرسانی شود، در برابر شرایط خشک مقاومت می کند. در میان تابستان، ریحان گلهایی تولید می کند که ساقه های چوبی دارند و برگ های آن طعم مطلوبی ندارند.

 

آفت ریحان

سوسکهای ژاپنی آفات اصلی و ویرانگر ریحان هستند. برای کنترل این حشرات روی گیاهانی مانند ریحان باید از روش های غیر شیمیایی استفاده کرد. سوسکهای ژاپنی را با دست از گیاهان ریحان جدا کنید و آنها را درون یک ظرف آب صابون بیندازید تا هلاک شوند. برای محافظت از گیاهان ریحان می توانید آنها را با پارچه تنظیف بپوشانید که باعث می شود هم نور و آب به گیاه برسد و هم از آفت سوسکها در امان باشد.

 

برداشت ریحان

به محض آنکه برگهای ریحان رشد کردند، می توان آنها را چید. فقط به اندازه نیاز بچینید. برای ذخیره ریحان تازه به مدت پنج روز، گلپایه ها را به هم بچسبانید و آنها را مانند گلهای تازه بریده شده، در آب در دمای اتاق نگهداری کنید. ریحان اگر در یخچال نگهداری شود قهوه ای می شود. هنگامی که سرما گلهای ریحان را تهدید می کند، آنها را در یک سطل تمیز ساقه ها را داخل آب فرو کنید و پس از پروش ریحان، از طعم آن لذت ببرید.

 

منبع