خانه » اگر تصمیم دارید رشته معماری را انتخاب کنید این مقاله را بخوانید
معماری و دکوراسیون

اگر تصمیم دارید رشته معماری را انتخاب کنید این مقاله را بخوانید

رشته معماری
رشته معماری

آنچه دانشجویان رشته معاری باید بدانند

آیا ساختمان ها با شما صحبت می کنند؟ البته نه با کلمات ولی اگر با دیدن شکل و معماری و تصور آنچه طراح در تلاش برای انتقال از طریق اشکال داشته است شما را به تفکر و تحسین وادار می کند یعنی ساختمان ها با شما حرف می زنند. اگر از این دسته افراد باشید رشته معماری همان چیزی است که باید آن را دنبال کنید. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای دانشجوی رشته معماری بودن باید فراتر از تحسین طراحی های شگفت انگیز پیش بروید.

در اینجا چند مورد از مطالبی را که هر دانشجوی رشته معماری پیش از ورود به این رشته باید نسبت به آن آگاه باشد را برشمرده ایم. امیدواریم بعد از خواندن این متن تصمیم بهتری بگیرید.

 

گزینه های دانشگاه

چاری ای نیست برای معمار شدن باید تحصیلات دانشگاهی را گذراند. دقیقاً مانند هر زمینه ی حرفه ای دیگری، دانشجویان رشته معماری نیز باید تحصیلات عالی را بگذرانند و تجربه کسب کنند. گذراندن 4 سال در مقطع کارشناسی به شما دید خوبی از این رشته می دهد. در دانشگاه های خارج از کشور برای انتخاب دانشجویان رشته معماری، ریاضیات قوی و توانایی و علاقمندی به طراحی در افراد مورد سنجش قرار می گیرد.

 

آمادگی برای سخت درس خواندن

جنبه ی آموزشی این رشته مبنی بر تکرار است. بسیاری از افراد پس از فارغ التحصیلی حس می کنند که می توانند نفس راحتی بکشند. اما، در هر صورت برای پیدا کردن جایگاهی به عنوان یک معمار ناگزیر به تحصیل در این رشته هستید.

باید به این نکته توجه داشت که چهره ی شهر ها و معماری به طور مداوم در حال تغییر است. بنابر این کسی که قصد دارد در این رشته موفق باشد باید به طور پیوسته راجع به آن ها مطالعه داشته باشد.

 

آیا معماری به مهارت ریاضی قوی نیاز دارد؟

در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. برخی از معماران با این ایده کاملاً مخالف هستند. زیرا معتقدند فرمول هایی که روزانه با آن سر و کار دارند بسیار ساده هستند. اما برخی دیگر توانایی و مهارت ریاضی قوی را برای ذهن یک معمار ضروری می دانند.

 

توانایی حل مسأله خلاقانه

یک معمار نیازی به مهارت ریاضی توماس ادیسون یا مهارت نقاشی پیکاسو ندارد اما خلاقیت در حل مسأله یکی از مهارت های ضروری برای هر معمار است. زیرا شغل معماری در واقع طراحی ساختمان ها است و این طراحی نیاز دارد معمار بتواند همه جوانب را بسنجد و مسأله را حل کند. مالک پروژه در واقع یک مسأله دارد: به دنبال ساختن ساختمانی با کارایی تعریف شده و این مسأله باید با طراحی معمار حل شود.

 

آموختن از معماران بزرگ گذشته

یکی از ایده های بسیار خوب گذر کردن به گذشته است. نه فقط در رشته معماری در هر رشته ای که تحصیل می کنید آموختن از گذشتگان راه پیشرفت را برای شما باز می کند. البته این امر برای دانشجویان رشته معماری پر رنگ تر است زیرا معماری های تاریخی و منحصر به فردی در سراسر دنیا از گذشته تا امروز بر جای مانده است.

نگاه به گذشته از شما معمار بهتری می سازد زیرا می تواند ذوق و قریحه ی شما را بیدار کند. بررسی کار های معماران قدیمی الهام بخش طراحی های شما می شود.

 

سفر به به شهر های دارای طراحی زیبا

اگر توانایی تأمین هزینه های سفر را دارید، سفر کردن به شهرهای دارای معماری قوی روح معماری را در شما زنده می کند. حضور پیدا کردن در کنار عظمت ساختمان های ساخته شده دید جدیدی برای شما ایجاد خواهد کرد. آشنایی با فرهنگ های دیگر و روند معماری در دنیا برای هر دانشجوی معماری لازم است.

 

رقابت جویی

باید بدانید که افراد زیادی به قصد معمار شدن وارد این رشته می شوند و شما باید در بین این افراد جایگاه خود را پیدا کنید. برای معمار خوب شدن باید همواره برای بهترین بودن تلاش کنید و منحصر به فرد بودن خود را به نمایش بگذارید.

 

آیا معماری شغل پر در آمدی است؟

در دنیا معماران جزء ثروتمندان به حساب نمی آیند. دستمزد معماری در دنیا به گونه ای حساب می شود که مطمئناً یک معمار فرد فقیری نخواهد بود اما ثروتمند هم نخواهد شد. اما در کشور ما درآمد شما کاملاً بستگی به خلاقیت و فعالیت خودتان دارد و اینکه چقدر تبحر در اخذ پروژه های معماری و طراحی داخلی منازل و فروشگاه ها و … داشته باشید. هر چه شناخته شده تر شوید درآمد بالاتری خواهید داشت. پس برای خلاقیت بیشتر و منحصر به فرد بودن تلاش کنید.

 

توجه به جزئیات و دقت

تصور ساختمان آماده و نمای زیبای ان بسیار لذت بخش است. اما باید بدانید که در هنگام اجرای طرح های معماری باید به تمام جزئیات توجه کنید و این مسأله گاهی خسته کننده می شود.  زاویه ها، خطوط و … همگی به دقت فراوانی نیاز دارند.

 

کارآموزی

معماری نیز مانند تمام رشته های دیگر برای آموزش دانشجویان خود برنامه ای تحت عنوان کارآموزی دارد. با دوره ی کار آموزی شما می توانید تا حدی از مسائل تئوری فاصله گرفته و با بازار واقعی و رقابت های موجود در آن آشنا شوید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید