خانه » مبانی عکاسی : زاویه دید در عکاسی
عکاسی و طراحی

مبانی عکاسی : زاویه دید در عکاسی

زاویه دید در عکاسی
زاویه دید در عکاسی

زاویه دید در عکاسی

زاویه دید در عکاسی تعیین کننده ی این است که چه مقدار از سوژه عکاسی (منظره یا شیء) در لنز دوربین جای بگیرد.  درجه بندی زاویه دید عکاسی به این صورت است که می تواند افقی، عمودی یا مورب اندازه گیری شود.

نکته ی کلیدی فاصله ی کانونی است. لنز دوربین با زاویه کانونی کمتر قابلیت عکس برداری از مساحت بیشتری را در یک شات دارند. در حالی که فاصله ی کانونی بیشتر نمای باریکتری را به تصویر خواهد کشید.

شما می توانید با تنظیم فاصله ی خود با سوژه، در فواصل دور تر مساحت بیشتر و در فواصل نزدیک تر مساحت کمتری را در کادر خود جای دهید. یا اینکه در جای خود ثابت بمانید و تنظیمات زوم لنز را تغییر دهید. اما زاویه دید فاصله کانونی انتخاب شده تغییر نخواهد کرد.

زاویه دید
زاویه دید

با جا به جایی فیزیکی چه اتفاقی می افتد ؟

با تغییر محل قرار گیری عکاس و دوربین آنچه که تغییر می کند، رابطه ی بین اشیاء درون یک تصویر است. اگر با لنز واید کم  جلوتر بروید قابلیت تصویر برداری از پس زمینه ی مرتبط با عکس بیشتر خواهد شد و اگر به عقب گام بردارید قسمت کمتری از پس زمینه را در کادر خود جای می دهید.

 

فاصله کانونی و زاویه دید

زمانی که عکاسان در مورد فاصله کانونی لنز دوربین صحبت می کنند، در واقع همان زاویه دید را مورد بحث قرا داده اند. زاویه دید است که تعیین می کند فضای مورد عکاسی چگونه در لنز دوربین شما جای بگیرد و چه ترکیبی از اشیاء در آن وجود داشته باشد.

لنز های با فاصله کانونی زیاد با فاصله کانونی 200 میلی متر، 300 میلی متر، 400 میلی متر یا بیشتر از این، زاویه دید باریکتری دارند و اجازه می دهند سوژه را از دل یک زمینه جدا کنید.

عدم توجه به زاویه دید می تواند باعث شود که سوژه ی عکاسی از دست برود. زیرا جا به جایی کمی در جای دوربین تأثیر زیادی بر کادر تصویر خواهد داشت. اگر شمادر حال عکس برداری از یک سوژه متحرک باشید، مشکل پیچیده تر می شود. کسانی که برای عکس برداری از پرندگان با لنز 600 میلی متری تلاش کرده اند، این مشکل را به خوبی متوجه می شوند.

از طرف دیگر، لنز های با فاصله کانونی در محدوده ی 16 تا 35 میلی متر (لنز های واید) می توانند مساحت زیادی از یک صحنه را در یک عکس به تصویر بکشند. این قابلیت باعث سرعت بیشتر در کادر بندی عکس می شود. البته در چنین عکس هایی نمی توان تمرکز بیننده را مستقیماً روی سوژه برد  و احتمال حواس پتی وجود دارد.

در ادامه ی بررسی زاویه دید در عکاسی به تاثیر لنز دوربین در عکاسی و تاثیر آن بر زاویه دید می پردازیم.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید