خانه » همه چیز در مورد خال های ناشی از افزایش سن
همه چیز در مورد خال
همه چیز در مورد خال
پوست ، مو و زیبایی

همه چیز در مورد خال های ناشی از افزایش سن

همه چیز در مورد خال و علت ایجاد آن

آیا مایلید همه چیز در مورد خال های ناشی از افزایش سن را بدانید؟ خال ها لکه هایی به رنگ قهوه ای تیره، خاکستری یا سیاه روی پوست هستند که معمولاً در نواحی از پوست که در معرض آفتاب است ظاهر می شوند و همان بافت بقیه پوست را دارند.

 

چه عواملی باعث ایجاد این خال ها می شود؟

خال هایی که در اثر افزایش سن روی پوست مشاهده می شوند، نتیجه تولید بیش از حد ملانین یا رنگدانه های پوستی است. پزشکان بطور دقیق نمی دانند که چرا اینگونه خال ها ایجاد می شوند. پیری پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب یا اشکال دیگر قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش مانند برنزه کردن، همه دلایل احتمالی هستند. اما بطور معمول، اینگونه خال ها در مناطقی از پوست خود که بیشترین میزان نور خورشید را دریافت می کنند، مشاهده می شوند؛ از جمله: صورت، پشت دستان و ساعد.

 

چه کسانی برای بروز این خال ها مستعد هستند؟

افراد در هر سن و با هر جنسیتی می توانند شاهد ایجاد این لکه ها یا خال ها روی پوست خود باشند. با این حال، در افرادی با ویژگی های زیر بیشتر مشاهده می شود:

افرادی با بیش از 40 سال سن؛ افرادی که پوستی روشن دارند؛ افرادی که بسیار در معرض آفتاب بوده اند و افرادی که مکرر پوست خود را برنزه کرده اند.

 

 

این خال ها چگونه درمان می شوند؟

اینگونه خال ها خطرناک نیستند؛ هیچ درد و اخلالی در سلامتی ایجاد نمی کنند. لذا نیازی به درمان ندارند؛ اما برخی از افراد به دلیل حفظ زیبایی ظاهر، اقدام به رفع آنها می کنند. معمولا افراد از کرم های ضد لک وروشن کننده ی پوست استفاده می کنند تا این خال های نوظهور به تدریج محو شوند. این کرم ها معمولاً حاوی هیدروکینون یا دارای رتینوئیدهایی مانند ترتینوئین هستند. معمولاً چندین ماه طول می کشد تا خال ها در اثر استعمال کرم های ضد لک بین بروند. کرم های سفید کننده و ترتینوئین باعث می شوند پوست شما در برابر آسیب اشعه فرابنفش UV)) حساس تر شود. باید در تمام مدت زمان درمان و پس از درمان از ضد آفتاب استفاده کنید.

 

روش های پزشکی درمان این خال ها چیست؟

روش های پزشکی برداشتن لکه های پوستی یا خال ها، شبیه روش های پاک کردن خالکوبی روی پوست و شامل موارد زیر است:

درمان با پالس نوری شدید: طیف وسیعی از امواج نوری روی پوست روی پوست ساطع می شود و ملانین را هدف قرار می دهد تا لکه ها را از بین ببرد.

لایه برداری شیمیایی: لایه بیرونی پوست را از بین می برد تا پوست جدیدی رشد کند.

سرمادرمانی: لکه های پوستی فرد را با نیتروژن مایع منجمد می کند.

پس از درمان همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست درمان شده را از آسیب اشعه فرابنفش محافظت کرده و از بروز مجدد لکه ها جلوگیری کنید.

توصیه می کنیم پیش از درمان، از همه چیز در مورد خال آگاه شوید.

 

منبع