خانه » تاثیر سن بارداری در زنان
فرزند و والدین

تاثیر سن بارداری در زنان

سن بارداری در زنان
سن بارداری در زنان

سن بارداری در زنان

سن بارداری در زنان موضوع مهمی است. شاید سن برای به دست آوردن بسیاری از خواسته ها محدودیتی ایجاد نکند. اما افزایش سن می تواند شانس باروری و داشتن کودک سالم را تا حدی کم کند. سن زنان از مهمترین عوامل موثر بر بارداری است. حتی می توان گفت مهمترین عامل در باروری زنان سن است.

زنان با تمام تخمک های خود به دنیا می آیند. با افزایش سن زنان، سن تخمک ها نیز بیشتر می شود و از کیفیت و تعداد آن ها کاسته خواهد شد.

افزایش سن در واقع مساله ای نیست که بتوان از آن جلوگیری کرد. اما اگر متاهل هستید این مساله را جدی بگیرید و بچه دار شدن را به سنین بالا تر موکول نکنید. حتی امسال از سال بعد بهتر است.

سن مردان نیز می تواند بر شانس لقاح، زمان بارداری و خطر سقط جنین و حتی سلامت آینده کودک اثر بگذارد.

 

حقایقی در مورد زنان، سن و باروری

با افزایش سن بارداری زنان، باروری در زمان طولانی تری اتفاق می افتد و احتمال عدم باروری نیز افزایش پیدا می کند. همچنین احتمال سقط جنین و مشکلات بارداری و زایمان نیز بیشتر خواهد شد.

در سن 32 سالگی شانس باروری به تدریج اما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. از سن 35 سال به بعد کاهش شانس باروری شدت می گیرد تا جایی که از سن 40 سالگی شانس باروری به نصف می رسد.

در سن 30 سالگی شانس باروری خانم ها در هر ماه 20%  است و در سن 40 سالگی این شانس به 5% در هر ماه کاهش پیدا می کند.

 

خطرات بارداری و زایمان در سن بالا

خطرات بارداری و زایمان (اجبار برای سزارین) با افزایش سن بیشتر می شوند. این خطرات شامل دیابت بارداری، پارگی و مشکلات مربوط به جفت می شود. در سنین بالا احتمال به دنیا آوردن کودکان با نقص مادر زادی و اختلالات ژنتیکی بیشتر می شود.

زنان بالای 35 سال، 2.5 برابر شانس بیشتری برای زایمان زود رس نسبت به مادران جوان تر دارند. در سن 40 سالگی شانس زایمان زود رس به 5 برابر یا بیشتر از سن کمتر از 35 می رسد. برای یک خانم 40 ساله احتمال به دنیا آوردن جنین مرده بیشتر از احتمال داشتن فرزندی سالم است.

 

سن درمان ناباروری با IVF

بسیاری از زوج های نا بارور برای حل مشکلات ناباروری خود اقدام به انجام آی وی اف می کنند. با افزایش سن، شانس موفقیت آی وی اف نیز کاهش پیدا می کند. تحقیقی در این مورد در کشور  استرالیا انجام شد و نشان داد که اقدام برای آی وی اف در سن 35 تا 40 سالگی بیشترین متقاضی را دارد و از سن 35 سال به بعد جوابگویی آی وی اف تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

تمام این موارد حاکی از اهمیت سن بارداری در زنان است.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید