خانه » ضد آفتاب بزنیم یا نه؟ اشتباهاتی در مورد ضد آفتاب
ضد آفتاب بزنیم یا نه
ضد آفتاب بزنیم یا نه
پوست ، مو و زیبایی

ضد آفتاب بزنیم یا نه؟ اشتباهاتی در مورد ضد آفتاب

ضد آفتاب بزنیم یا نه؟

اختلاف نظر هایی که در مورد استفاده از ضد آفتاب وجود دارد، افراد را به این فکر وا می دارد که بالاخره ضد آفتاب بزنیم یا نه؟ در ادامه قصد داریم برخی از حرف های بی پایه و اساس غیر علمی را مورد بررسی قرار دهیم. در این رابطه شایعاتی در مود بدی ضد آفتاب را ذکر خواهیم کرد.

 

ضد آفتاب برای استخوان ها ضرر دارد

برخی از افراد فکر می کنند استفاده از ضد آفتاب مانع جذب ویتامین دی می شود. باید این را بدانید که بدن شما به مقدار بسیار جزءی نور UV نیاز دارد تا ویتامین د بسازد. پژوهش ها نشان می دهد میزان ساخته شدن ویتامین د در بدن افرادی که از ضد آفتاب استفاده می کنند با کسانی که ضد آفتاب نمی زنند، تفاوتی ندارد.

 

در ساخت ضد آفتاب از مواد سمی استفاده می شود

یکی از نگرانی های مهم در رابطه با ضدآفتاب وجود مواد سمی و خطرناک در آن است. گرچه در مقایسه با فواید عظیم محافظتی که ضد آفتاب در پی دارد، خطرات آن ناچیز خواهد بود، مقرراتی برای استاندارد سازی این محصولات و عدم استفاده از مواد سمی در ان ها وجود دارد.

ممکن است برخی از مواد به کار رفته در ساخت ضد آفتاب سمی و موثر بر هورمون ها باشند اما مقادیر ناچیزی از آن که به صورت موضعی استفاده می شود، نمی تواند تاثیر مخربی بر بدن داشته باشد و عوارض پرتو فرابنفش خورشید برای پوست و تأثیر آن بر ابتلا به سرطان پوست بسیار بیشتر خواهد بود.

 

ضد آفتاب نقشی در پیشگیری از سرطان پوست ندارد

برخی از افراد به دلیل وجود سابقه ی ژنتیکی در خانواده برای ابتلا به سرطان پوست، فکر می کنند ضد آفتاب تاثیر برای پیشگیری از این بیماری برای آن ها نخواهد داشت. در صورتی که اینگونه نیست و به هر حال قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون حفاظت برای همگان خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد و ضد آفتاب می تواند این خطر را کاهش دهد.

 

استفاده از ضد آفتاب در سن میانسالی دیگر اثری ندارد

آنچه که در بهره مندی از خواص محافظتی ضد آفتاب اهمیت دارد، زمان شروع استفاده از آن نیست. مهم این است که استفاده از ضد آفتاب به صورت پیوسته و هر روزه باشد تا بتواند به خوبی از پوست در برابر پیر شدگی و همچنین افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست جلوگیری کند.

 

نکات آخر

دقت کنید از ضد آفتاب تاریخ گذشته استفاده نکنید و در صورت داشتن حساسیت به یک برند خاص از برند های دیگر استفاده کنید و از مصرف ضد آفتاب به طور کلی صرف نظر نکنید. اگر کسان دیگری در اطراف شما دغدغه دارند که ضد آفتاب بزنیم یا نه، می توانید این مقاله را با آن ها به اشتراک بگذارید.

 

منبع