خانه » تاریخچه ی جشن چهارشنبه سوری
تاریخ و تقویم

تاریخچه ی جشن چهارشنبه سوری

تاریخچه ی جشن چهارشنبه سوری
تاریخچه ی جشن چهارشنبه سوری

جشن چهارشنبه سوری در ایران قدیم

مراسم چهارشنبه سوری یکی از رسم های زمان زرتشتیان است که به منظور استقبال برای سال نو بر پا می شده است . چهارشنبه سوری هم  و تا به امروز هم ادامه داشته است . کلمه چهارشنبه که یکی از روز های هفته می باشد و سور هم به معنای جشن و پایکوبی و همچنین سرخی آتش است .هر ساله در آخرین سه شنبه ی سال خورشیدی، آتشی روشن می کنیم و از روی آن می پریم و یک جمله ی معروف را به زبان می آوریم.”سرخی تو از من، زردی من از تو” غذای مخصوص چهارشنبه سوری آش رشته و سبزی پلو با ماهی می باشد.همچنین از خوراکی های این شب ، خوردن آجیل چهارشنبه سوری، شامل پسته،نخودچی کشمش،بادام، فندق، انجیر و قیسی است.

قاشق زنی چهار شنبه سوری

یکی دیگر از مراسمی که در شب چهارشنبه سوری انجام می گیرد،قاشق زنی می باشد.بدین صورت که دختر ها و پسر های کم سن، چادری روی سر و صورت خود می کشند تا شناخته نشوند وبه در خانه ی همسایگان و دوستان و آشنایان می روند(به این منظور که درگذشتگان در شب چهارشتبه سوری در میان بازماندگان خود بازگشته اند و آن ها برای زنده نگه داشتن یاد آن ها خیرات و یادبودی می دهند) سپس قاشق ها را به کاسه های روحی می زدند تا صاحب خانه را از حضورشان با خبر کنند. صاحب خانه هم با شنیدن صدای قاشق ها  به بیرون آمده و درون کاسه ی آن ها، آجیل، شکلات، شیرینی و پول می گذاشتند و آن ها را روانه می کردند.

 

در آخرین سه شنبه سال مراسم چهارشنبه سوری  هر ساله بین ایرانیان برگزار می شود و هدف آن دوری از پلیدی ها برای شروعی تازه در فصل بهار است.

نظرات
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید